2024. szeptember 17., kedd

Vagy legalizálni, vagy lebontani

A szerbiai önkormányzatok területén évente átlagban mindössze három engedély nélkül épült létesítményt bontanak le. A városokban és községekben csak minden ötödik olyan határozatot váltanak valóra, amely az illegálisan felhúzott épületek lebontását rendeli el. Egyebek között ez derül ki a Helyi Gazdaságfejlesztési Nemzeti Tömörülés (NALED) legújabb felméréséből.

Az összegező jelentés szerint az önkormányzatok több mint 40 százalékának van elfogadott terve az illegális épületek lebontására, pénzük is van erre, többségük mégsem cselekszik. A NALED közlése szerint ennek leggyakoribb oka az, hogy a szükséges gépekkel rendelkező cégek nem szívesen vállalkoznak erre a népszerűtlen lépésre. Így jutottunk el odáig, hogy miközben elektronikus úton gyorsan be lehet szerezni az építési engedélyt, javában tart az illegális építkezés. A felmérés által felölelt városok és községek egyharmada illetékeseinek becslése szerint területükön csak minden ötödik új épület készül engedéllyel. A megkérdezett önkormányzatok 88 százalékában évekre visszamenőleg számos létesítmény épült engedély nélkül, 50 százalékukban új esetekről is tudnak.

Dejan Vuković, a NALED vagyonügyi és beruházási kérdésekkel foglalkozó szövetségének alelnöke azt mondja, a digitalizált legalizálási eljárás felgyorsításával és egyszerűsítésével sokkal több épületet lehetne törvényesíteni, ahol pedig ez nem történik meg, ott le kell bontani a létesítményt.

Hivatalos adatok szerint országszerte több mint kétmillió illegális épület van, de ezek legnagyobb része legalizálható. Engedély nélkül számos létesítmény épült parkokban, védett övezetekben vagy más olyan területeken, ahol egyértelműen tilos az építkezés, ezekben az esetekben is a bontás az egyetlen megoldás a NALED szerint.