Szombaton este, az évszakhoz képest hideg és csapadékos idő ellenére is sokan látogattak el a zentai városháza oszlopcsarnoka alatt lévő Városi Kisgalériába, hogy megtekintsék Ognjen Tepavčević, bosznia-hercegovinai kortárs képzőművész kiállított alkotásait.
Az Omnia Vanitas (Minden hiúság) című kiállítását Gubik Korina és Kókai Eléna, a Városi Kisgaléra vezetői nyitották meg.
Tepavčević 1982-ben született Szarajevóban, de a boszniai háború kitörése miatt szüleivel Nišbe költözött, ahol a középiskola élvégzése után a Művészeti Akadémiát is elvégezte. Ezt követően visszaköltözött Boszniába, ahol az emberek letargiája és a kultúra iránti érdektelensége miatt egy időre felhagyott a képzőművészettel.
– Ognjen, a felesége Tanja, ahogyan mi és a megnyitó résztvevői közül sokan, annak a nemzedéknek a képviselői vagyunk, akik csak szülei meséiből hallották, hogy egykoron másképpen, jobban is lehetett élni e tájon – jegyezte meg Korina, és hozzáfűzte, hogy az alkotási szünetet követően Ognjen, rajzban mindig is erős és kiemelkedő művészként, visszatér korábbi kifejezési módjához, a figuratív festészethez, amellyel a minket körülvevő világra reagál, és az életünket mutatja be.
– Az új ciklusművei a jelen abszurditását és banalitását ábrázolják tökéletesen. Világos képet adnak társadalmunkról, amelynek döntő részét nem a gazdag, kiváltságos réteg képezi. Ám úgy tűnik, hogy a képen látható jelenetek szereplői is csak a jó bulikat élvezik, ahogyan a különböző, országos lefedettségű televíziós csatornák is ezt a hangulatot sugározzák. Márpedig ehelyett a feladatuk az lenne, hogy a nézők gondolkodó részét szólítsák meg a műsoraikkal, amelyekbe ügyesen némi társadalomkritikát is elrejtenek – ecsetelte megnyitóbeszédében a Városi Kisgaléria vezetője és hozzátette, hogy a legfontosabb kérdés, ami ennek kapcsán felmerül, hogy közönségként maradunk-e az egésznek passzív és megmanipulált megfigyelői.
A boszniai képzőművész kiállítása szeptember 28-ig tekinthető meg a zentai Városi Kisgalériában.
Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele