2024. szeptember 17., kedd

Túlad vállalatán a kolbászkirály?

Nem is oly rég, a német Tönnies húsipari vállalat még vajdasági beruházásokkal próbálkozott

Clemens Tönnies német milliárdos fontolóra vette a nagy hírnévre szert tett családi cég, a legnagyobb németországi húsfeldolgozó üzem eladását – tudósít a Bloomberg hírügynökség. A New York-i agenció értesülése szerint az 1971-ben alapított, Rheda-Wiedenbrück-i székhelyű Tönnies Holding tulajdonosai az 50. évfordulóra időzítették az eladást.

A névtelenségbe burkolózó hírforrás úgy tudja, hogy a vállalat értékét nem kevesebbre, mint 4 milliárd euróra (4,8 milliárd dollárra) becsülhetik, a lehetséges ajánlattevőkkel pedig már a következő hetekben megkezdődhetnek a tárgyalások. Állítólag a számításba vehető ajánlattevőknek egy szűk csoportjáról van szó, köztük van az amerikai Tyson Foods húsipari vállalat, a brazil JBS S.A., valamint a kínai WX Group, amely 2013-ban megvásárolta a virginiai Smithfield Foods céget is. Szintén meg nem erősített információ, hogy a cég vagyonának 45 százalékát birtokló, kolbászkirálynak is nevezett Clemens Tönnies, valamint a részvények 50 százalékával rendelkező rokona, Robert is eladja a maga részét. Attól eltekintve, hogy az eladási tervek bizonyos részletei már a nyilvánosság elé kerültek, a Bloomberg hírügynökség forrásai szerint még mindig nem biztos, hogy a megbeszélések eladással zárulnak. A szenzációnak számító hírrel kapcsolatban sem a Tönnies, sem a Tyson Foods, sem pedig a JBS képviselői nem voltak hajlandók nyilatkozni.

A lehetséges eladásról szóló információ majdnem egy évvel az után látott napvilágot, hogy Tönnies vállalatának egyik csomagolóüzemében tömegesen megfertőződtek a munkások: több mint 1500 embert betegített meg a koronavírus, ezért be is kellett zárni a gyárrészleget. Az eset rendkívül rossz fényt vetett a tulajdonosokra, annál is inkább, mert már korábban is hírek keringtek a szerződéses alapon a cégnek dolgozó, rosszul fizetett kelet-európai munkások helyzetéről. A Tönnies azóta számos akcióval igyekezett visszanyerni a közvélemény bizalmát.

A Német húsipari vállalat (neve) nem ismeretlen Szerbiában, különösen pedig Vajdaságban sem, hiszen először 2014-ben jelentette be itteni befektetési szándékát, majd 2016 őszén Aleksandar Vučić akkori kormányfő abban állapodott meg Clemens Tönniessel, hogy a húsfeldolgozó cég első öt szerbiai üzemét Hódságon, Apatinban, Zichyfalván (Plandište), Szécsányban (Sečanj) és Csálán (Čalma) indítja be (összesen 20 sertésfarm építéséről volt szó). Az volt a terv, hogy évente 65 000 hízót tenyésztenek majd egy-egy farmon, és ehhez a Tönnies 3000 hektár zsíros termőföldet bérelt volna – a szerbiai gazdák nem kis felháborodására. Egy évvel később még mindig a földek bérléséről szóltak a Tönniesszel kapcsolatos hírek, majd a befektetés halasztásáról lehetett olvasni, végül semmi sem lett az egészből. A Tönnies cégnek szánt nagybecskereki földek egy része (máig homályos körülmények között) a csődeljárás alatt álló Imes belgrádi mezőgazdasági kombinát tulajdonába került, Nagykikindán pedig az idén január végén lehetett nyilvános árverésen bérbe venni a Tönniesnek évekkel ezelőtt tartalékolt parcellákat.