2024. szeptember 17., kedd

A régió legnagyobb herbáriumgyűjteménye

Tartományi támogatás az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karának – Új épületszárnyat építenek és új szakirányokat is megnyitnak

Dr. Zoran Milošević tartományi felsőoktatási és tudományos kutatásért felelős titkár kedden délelőtt az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karának épületében járt. A látogatásnak kettős célja volt. A tartományi titkár megtekintette azt a területet, amelyen megépül majd a Földrajzi és Idegenforgalmi Tanszék új szárnya, valamint, ünnepélyesen átadott egy modern herbáriumtároló berendezést.

– Sokan csak felületesen legyintenek amikor szóba kerül a gazdaság és a tudomány kapcsolata, pedig az életerős gazdasághoz szakemberekre van szükség, akiknek a képzése az egyetemeken történik. A környezetünkben található növények raktározása a jövő nemzedék számára egyúttal a biodiverzitás megőrzését is jelenti. A tartományi titkárság 8 millió dinárral támogatta azt a korszerű tárolót, amelybe szakszerűen elraktározhatók a hosszú távú megőrzésre előkészített növények. Ezeket a növényeket nem lehet kitenni kedvezőtlen hőmérsékleti hatásoknak, illetve fényingadozásnak, és a lexikális áttekinthetőségüket is lehetővé teszik – közölte a tartományi felsőoktatási és tudományos kutatásért felelős titkár miután átvágta az átadást szimbolizáló zöld szalagot.

Dr. Milica Pavkov Hrvojević, az Újvidéki Egyetem Természettudományi Kara dékánjának elmondása szerint az új növénytároló komoly infrastrukturális hiányosságokat pótolt. Az egyetem herbáriumaiban sok olyan növényt is őriznek, amelyek sajnos már nem találhatók meg Vajdaság területén, mert kihaltak, vagy legalábbis az utóbbi évtizedekben nem lehet rábukkanni ezekre a növényekre.

Dr. Zoran Milošević titkár megtekintette a kar kagylógyűjteményét is (Fotó: Győri Norbert)

Dr. Zoran Milošević titkár megtekintette a kar kagylógyűjteményét is (Fotó: Győri Norbert)

– A régió legnagyobb herbáriumát 1947-ben hozták létre ezen a karon, 2003-tól immár nemzetközileg is bejegyzett, és a mai napig is itt található. Jelentősége felbecsülhetetlen a természettudományos kutatások szempontjából, sok egyetemi hallgató és előadó támaszkodik rá, de külföldi akadémikusok is gyakran vizsgálják ezeket a növénymintákat. Emiatt igen jelentős, hogy épségben fennmaradjanak az utókor számára – részletezte Hrvojević.

A kar dékánja azt is elmondta, hogy amikor mintegy 20 évvel ezelőtt a Természettudományi Kar új szakirányokat indított, mint a vendéglátóipar, idegenforgalom, gasztronómia, a hallgatók száma jelentősen növekedni kezdett, ez a folyamat pedig a mai napig is tart. Mindez azt eredményezte, hogy szükség mutatkozott egyre több oktatóra, valamint gyakorlati és elméleti tanításra alkalmas tantermekre, a kar pedig kinőtte a jelenlegi területét.

– A tartományi titkárság mintegy 12,5 millió dinárral támogatja a Földrajz Tanszék új szárnya építési engedélyének költségeit. Ez hatalmas segítség és az egyetemi oktatás színvonalának javítását szolgálja.

A kar dékánja azt is elmondta, a Természettudományi Kar az egyik legjelentősebb, legnagyobb és legsikeresebb kar a hazai tudományos életben. A mintegy 600 dolgozója közül több mint 400-an végeznek tudományos kutatást. A karnak mintegy 6000 hallgatója is van. Az érdemekről jól tanúskodik, hogy az amerikai Stanford Egyetem legidézettebb tudósainak a közelmúltban elkészült listáján négy olyan személy neve is szerepel, akik az újvidéki Természettudományi Kar kötelékébe tartoznak.

Dr. Milica Pavkov Hrvojević hangsúlyozta, a kar oktatási programja folyamatosan alkalmazkodik az európai és világszínvonalú felsőoktatási elvárásokhoz. A egyetemen nemrég óta létezik geoinformatikai szakirány is, hamarosan a bioinformatika és az ökoturizmus tanszék is megnyílik. A tartományi tudományos csúcsintézményben jelenleg 100 projekten dolgoznak, amelyből több mint 10 nemzetközi együttműködésben készül.