2024. szeptember 17., kedd

Kétszáz dinár egy liter benzin?

A szakértők szerint egyelőre nem kell megrohamozni a töltőállomásokat

A gépkocsi-tulajdonosok tavaly november óta a benzin drágulásával küzdenek. Az üzemanyag ára követi a kőolaj világpiaci árát, amely a napokban újabb csúcsot döntött a hordónkénti 70 dolláros árral. Úgy tűnik, csak ideiglenes volt a drágulás, mert már a hét elején az amerikai könnyűolaj hordónkénti ára 59 dollárra, az északi-tengeri Brent kőolaj pedig 63 dollárra esett vissza – írja a belgrádi sajtó.

A gépkocsivezetők jogosan aggódnak, meddig kúszik még feljebb az üzemanyag ára és mikor, milyen újabb meglepetés vár rájuk a benzinkutakon. A Prva Televízió Jelica Putnikovićot, a Energija Balkan portál szerkesztőjét, valamint Nebojša Atanackovićot, az AD Nafta kőolajszármazékokat forgalmazó vállalat képviselőjét kérdezte, hogyan látják a jelenlegi helyzetet és várható-e további áremelkedés a hazai töltőállomásokon.

– Ahhoz, hogy a benzin literje 200 dinárba kerüljön a töltőállomásokon, a nyers kőolaj hordónkénti árának 100 dollárra kell emelkednie. Szerintem ez nem történhet meg, mert ez nem felelne meg a világgazdaságnak – mondta el véleményét Jelica Putniković.

Hozzátette, a múlt év során jelentős veszteségek érték a világgazdaságot, Európa-szerte munkahelyek szűntek meg, több gyár is csökkent kapacitással működik, elterjedtté vált az otthoni munka, kevesebb az utazás, az üzemanyag-használat tehát jelentősen csökkent. Senkinek sem érné meg egy jelentős üzemanyag-drágulás.

– Nem valószínű, hogy jelentős változás következne be a közeljövőben, még ha lesznek is kisebb-nagyobb áringadozások. Igaz, hogy voltak olyan előrejelzések, melyek szerint hamarosan 100 dollár lesz a hordónkénti ár, de a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC, vagyis Organization of the Petroleum Exporting Countries) belül megállapodás született az árak stabilizálásáról. Valójában az OPEC tagországok gazdaságainak sem felelne meg egy jelentős üzemanyagár-emelkedés. A kartel mindig szem előtt tartja a pillanatnyi érdekeket, de ugyanakkor a hosszú távú célokat sem hagyják figyelmen kívül, nekik pedig a kőolajipar tartós fennmaradása a céljuk – mondta Putniković.

Az Energija Balkan portál szerkesztője szerint messze vagyunk attól, hogy egy liter üzemanyag 200 dinárba kerüljön. Egyelőre tehát semmi értelme megrohanni a töltőállomásokat és hosszú távra bebiztosítani magunkat üzemanyagból.

Az elmondottakkal Nebojša Atanacković is egyetértett, de arról is beszélt, hogyan áll össze az üzemanyag ára.

– Minden adó és járulék leszámolása után a benzin valós ára egészen más, mint amit az átlagember gondol. A benzin árába beletartozik a jövedéki, valamint az általános forgalmi adó, és még bizonyos járulékok is. Ezek együttesen teszik az üzemanyag árának 60 százalékát, a fennmaradt rész pedig a valós benzinár – ismertette Atanacković.

Az üzletember azt is elmondta, 2019 áprilisában, majdnem egy évvel a járvány kitörése előtt is 74,5 dollár volt a kőolaj hordónkénti ára, tehát erre volt már példa. Ennél jelentősebb áremelkedés csakis akkor esedékes, amikor a járvány az egész világon már lecsengett. Atanacković azt is elmondta, a közhiedelemmel ellentétben Szerbiában a benzin ára világviszonylatban a középmezőnybe tartozik és semmiképp sincs az elsők között.