2024. szeptember 16., hétfő

Állami jótállás a vállalati hitelfelvételnél

Félmilliárd euróval nagyobb hitelkerettel folytatódik a támogatási program – Mától kérelmezhetik az áprilisi fél minimálbér kifizetését a munkáltatók

Siniša Mali, Szerbia pénzügyminisztere szerdán a biznis.rs portálnak elmondta, korábbi séma alapján, kisebb változtatásokkal újból állami jótállást szavatolnak azoknak a hitelt felvevő vállalkozásoknak, amelyek eleget tesznek a garancianyújtás előírásainak. A program meghosszabbításával az a cél, hogy megőrizzék a magáncégek likviditását Szerbiában. Az állam egyúttal egy újabb jótállási programot is létrehoz a válsággal leginkább sújtott ágazatok számára.

– Az előző időszakhoz képest az egyik változás a hitelek maximális összegére vonatkozik, amely jelentősen növekedett, ugyanis a bankok 500 millió euróval emelik a felvehető hitelek összegét, amelyhez a támogatási program alapján állami garancia jár, így a hitelkeret összesen 2,5 milliárd eurót tesz majd ki. A másik változás, hogy ezeket a hiteleket egészen 2022. június 30-áig lehet felvenni – közölte Mali.

A miniszter azt is elmondta, a legjobb tudomása  szerint az eddig érvényben lévő állami jótállási program keretében összesen mintegy 1,7 milliárd euró hitelt hagytak jóvá a bankok.

– Az intézkedés a koronavírus okozta bizonytalanság ideje alatt nagymértékben segítette a vállalkozókat, akik ennek köszönhetően tudták megőrizni likviditásukat. Néhány cég további beruházásokba is kezdhetett üzleti tevékenységének javítása érdekében – mondta el a pénzügyminiszter.

Az üzletemberek jelentős része az új, kedvező hitelek bejelentését tévesen úgy értelmezte, hogy csak a veszélyeztetett ágazatokra vonatkozik. A pénzügyminiszter ezt tagadja, és helyreigazította az információkat.

– Az állami jótállási program kiterjesztése nem jelenti azt, hogy az alkalmasság feltételei megváltoznak. Tehát azok a kis- és középvállalkozások folyamodhatnak a bankoknál az állami garanciával járó hitelekért, amelyek teljesítik a jótállási törvényben előírt követelményeket – mondta Mali.

A pénzügyminiszter azt is hozzátette, Szerbia egy újabb jótállási programot is létrehoz, amely kifejezetten az olyan veszélyeztetett gazdasági  ágazatok számára lesz fenntartva, amelyeknek az üzleti forgalma legalább 20 százalékkal csökkent az elmúlt időben, vagyis a koronavírus-járvány  kitörése óta.

– Ennek az állami jótállással támogatott programnak a banki hitelkerete 500 millió euró lesz. A meglévő garanciarendszer szerint nyújtott kölcsönöket legfeljebb 36 hónapos visszafizetési idővel adják a bankok, 9–12 hónapig terjedő türelmi idővel. Ezt az újabb, veszélyeztetett ágazatoknak nyújtott hitelt 60 hónapos törlesztési időre folyósítják majd, 18–25 hónapig terjedő türelmi idővel – közölte a pénzügyminiszter.

Siniša Mali arra is emlékeztette a munkáltatókat, hogy tegnap járt le  a márciusi minimálbér felének kifizetésére irányuló kérelem utolsó napja. Ma, azaz április 1-jétől, csütörtöktől már kérelmezhetik az áprilisi fél minimálbér kifizetését is a munkáltatók, amely a harmadik támogatási csomag része.

A gazdaság és az állampolgárok számára nyújtott harmadik támogatási csomag a minimálbér felének három hónap – március, április, május – alatt történő kifizetését irányozza elő azon vállalkozók, mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok számára, amelyek együttesen mintegy 1,5 millió embert foglalkoztatnak. A köztársasági költségvetésből  69,8 milliárd dinárt különítettek el erre a célra.

– A munkaadók a köztársasági Adóhivatal portálján jelentkezhetnek a támogatásért. Minden hónapra külön kell jelentkezni, és ezt a folyó hónap utolsó napjáig tehetik meg. A márciusi fél minimálbért április 8-án folyósítják.  A pénzt az erre a célra nyitott célszámlákra utalják át, ahonnan továbbküldik a munkavállalók számlájára – közölte a pénzügyminiszter.