2024. szeptember 16., hétfő

Belgrád a negyedik legdrágább város Európában

A szerb főváros költségesebb Prágánál, Rómánál, Münchennél és Londonnál is

Moszkva, Párizs és Split után Belgrád következik azon a listán, amelyen Európa legdrágább városait tette közzé a Numbeo, az életminőséggel foglalkozó nemzetközi portál. A megélhetés és az életszínvonal különböző mutatóit tartalmazó adatbázis elemzése ugyanis kimutatta, hogy az ingatlanok árának és az átlagkeresetnek az aránya a szerb fővárost a kontinens legköltségesebb települései közé emelte.

Az említett arányt Belgrád esetében a 19,77-es mutatóval fejezte ki a Numbeo. Ezzel az eredménnyel a fővárosunk a 192 várost elemző lista negyedik helyére került: nem sokkal maradt le a 21,12-vel osztályzott Moszkvától, a 20,97-es eredményű Párizstól és a 20,3-as mutatóval „büszkélkedő” Splittől. A szerb főváros költségesebbnek bizonyult a lengyel Gdansktól (18,31), de maga mögött hagyta az olyan nagyvárosokat is mint a cseh Prága (17,97) vagy az olasz Milánó (17,85) és Róma (17,53).

Az épülő belgrádi „víziváros” (Fotó: Beta)

Az épülő belgrádi „víziváros” (Fotó: Beta)

A Numbeo adatai szerint Belgrád központjában átlagban több mint 2600 euróba kerül a lakások négyzetmétere, a peremvárosban viszont csaknem 1500 eurót kell asztalra tenni egy négyzetméter ingatlanért annak, aki a fővárosban szeretne élni. A központban levő egyszobás lakások bérléséért ugyanakkor havonta csaknem 350 eurót fizettetnek meg a tulajdonosok, a város más részein viszont ugyanezért 220 eurót kell fizetni. Összehasonlításként: Splitben a lakások négyzetméterenkénti ára csaknem ezer euróval több, az egyszobás lakások bérlése viszont átlagban 110 euróval kerül többe, mint Belgrádban.

A legdrágább európai városokat felsoroló lista érdekességének számít, hogy az első húsz között öt lengyel város és két horvát település is szerepel. A dobogós Split mellett ugyanis a 13. helyet foglalja el Zadar (16,41), amely drágábbnak minősült az orosz Szentpétervárosnál (16,34) és a német Münchennél (16,27) is. Meglepő, hogy a megfizethetetlen lakhatási árairól híres London a 20. helyen végzett a költséges európai települések rangsorolásában.

Érdekességként mondjuk el azt is, hogy az életminőséget elemző nemzetközi portált a szerb származású Mladen Adamović programozó alapította, azt követően, hogy elhagyta a szerbiai Google csapatát.