2024. szeptember 16., hétfő

Jól fogy az orosz gáz!

Jelentősen növekedett a Gazprom exportja a nyugat-balkáni államokban

A világ legnagyobb földgázkitermelő vállalata, az orosz Gazprom az idén több energiahordozót szállított az öreg kontinensre, mint tavaly.  A 2021. év első negyedében Európa-szerte 30,7 százalékkal emelkedett az orosz földgázexport.

A társaság közzétett előzetes adatai szerint a gázvezeték üzembe helyezése után igen jelentős mértékben, 71 százalékkal ugrott meg a szállítás Szerbia irányába is. Ezek az eredmények természetesen nem valósulhattak volna meg az egykor Déli Áramlatként eltervezett, majd némileg módosított útvonallal Török Áramlat néven megépült gázvezeték, és annak folytatása, a Balkáni Áramlat januári üzembe helyezése nélkül. Az 53 milliárd köbméterrel megnövekedett európai gázexport jelentős mértékben a fűtési idénynek is köszönhető. Csak márciusban 18,2 milliárd köbméter gázt exportáltak, ami a Gazpromnak az eddigi rekordja – áll a vállalat jelentésében.

Németország, az orosz gáz legnagyobb importőre, majdnem megháromszorozta vásárlásait 2021 első három hónapjában. A legtöbb szállítást állítólag az Északi Áramlaton keresztül hajtotta végre, amely a Balti-tenger alatt Oroszországból közvetlenül Németországba halad át, megkerülve a szomszédos országokat.

A Szerbiába irányuló földgázszállítás is jelentős, 71,3 százalékos növekedést ért el, a bulgáriai és görögországi értékesítés pedig 52,4 százalékkal nőtt, 23,4 százalékkal attól kezdve, amióta a Török Áramlat működni kezdett.

Románia, annak ellenére, hogy többször is nyilvánosan hangsúlyozta önellátását saját forrásokból az energiahordozóból,  mégis 90 százalékkal növelte az orosz gázvásárlást. Mindezt az Ukrajnán és Moldován át vezető szakaszon keresztül oldja meg, ami jelentősen költségesebb, mint ha a Török Áramlaton keresztül bonyolítaná le.

A Gazprom törökországi exportja 2021 első negyedében szintén megkétszereződött, vagyis 106,6 százalékkal nőtt, így az orosz energiaóriás továbbra is az ország fő gázszállítója, annak ellenére, hogy Ankara az ellátási hálózat diverzifikálására törekedett. Bármennyire is úgy tűnt egy időben, az Azerbajdzsánból származó energiaimport mégsem tudta kiszorítani az orosz gázt a török piacról – áll a társaság közleményében.

A Gazprom gázexportja tavaly 179,3 milliárd köbméterre csökkent, mivel a koronavírus-járvány erősen negatív hatást fejtett ki az ipari energia iránti keresletre a külföldi fogyasztók körében.