2024. október 1., kedd

Hitetlenkedés az 500 eurós átlagbérrel kapcsolatban

A térségben csak Észak-Macedóniában és Albániában alacsonyabbak a keresetek

Egy év múlva a nyugat-balkáni országok közül Szerbiában lesznek a legmagasabbak a fizetések – ígérte a hét elején Aleksandar Vučić államfő a közszolgálati televízióban, amint arról a keddi Magyar Szó is beszámolt. Ez mindössze néhány nappal azt követően történt, hogy – ki tudja, hanyadszor – kijelentette: az év végére az átlagbér eléri az 500 eurót.

Nos, az 500 eurós bérekre vonatkozó bejelentés először 2016-ban hangzott el, azóta ismétlődik néhány havonta, de minden alkalommal a következő évre ígérik. Mindeddig nem valósult meg. Ahhoz, hogy decemberben – amikor a különféle bónuszok miatt általában legnagyobbak a fizetések – az átlag elérje az 500 eurót, 37 euróval kell meghaladnia az áprilisi átlagbért, ami 463 euró volt.

A Danas napilap által megkérdezett szakértők azt mondják, semmi sem utal arra, hogy az idén elérjük az 500-as szintet, ám ha a dinárt tovább erősítik az euróhoz képest, ez a cél talán el is érhető – könyvvitelileg.

Átlagbér tekintetében a térség öt országa között Szerbia a harmadik helyet foglalja el. Magasabb, 513 eurós átlagbért jegyeztek májusban Crna Gorában, valamint Bosznia-Hercegovinában, ahol áprilisban átlag 470 eurót fizettek a munkáltatók. Mögöttünk van Észak-Macedónia és Albánia valamivel több mint 400 eurós átlaggal. Helyzetünk akkor válik igazán világossá, ha Európának ezt a legszegényebb kis régióját kiterjesztjük még néhány környező országra, pl. Bulgáriára, Romániára és Horvátországra. Horvátországban az áprilisban kifizetett nettó átlag 858 euró, Romániában a májusi átlagbér 657 euró volt. A bolgár szomszédok nettó összegben nem teszik közzé a fizetések átlagát, ám ha a bruttó 637 eurós átlagukból kivonjuk az adókat és járulékokat, kevéssel 500 euró alatti értéket kapunk.