2024. szeptember 18., szerda

Online pénztárgépekkel az adóelkerülés ellen

Jövőre még megfelelnek az eddig használt pénztárgépek, de 2022-re, amikor életbe lép az új fiskalizációs törvény, minden vállalkozónak be kell szereznie a pénztárgéphez csatlakoztatható, mobiltelefonra hasonlító szerkezetet, amelynek saját szoftvere lesz, és amelynek segítségével az Adóigazgatóság bármely pillanatban ellenőrizheti a pénzforgalmat.

(Forrás:Pixabay)

(Forrás:Pixabay)

A nagy kereskedelmi rendszerek többnyire már rendelkeznek az újfajta pénztárgépekkel, de felszerelésükről még ezután kell gondoskodnia a mintegy 230 000 kereskedőnek, vendéglátóipari vállalkozónak és mindenkinek, aki a 2005-ben bevezetett, régi kasszagépeket használja. Bő egy év múlva mindnyájuknak alkalmazkodniuk kell a törvényhez, melynek tervezete hamarosan közvitára kerül. Az online pénztárgépek tartalmaznak egy adóügyi ellenőrző egységet, amely rögzíti és mobilinternet segítségével bizonyos időközönként továbbítja az adóhatóság felé az összes releváns információt, a pénztárgép által kibocsátott számlák tartalmán túl például a pénztárnyitás, -zárás, sőt az áramszünetek időpontját is. Az adatátvitelt tehát internetkapcsolat biztosítja, eszerint minden pénztárgépes vállalkozónak internet-hozzáféréssel kell rendelkeznie.

Jó hír, hogy – a pénzügyminiszter minapi bejelentése szerint – az állam állja ,,a költségek legnagyobb részét”, amire, mint Siniša Mali mondta, a jövő évi költségvetésben 3,5–4 milliárd dinárt irányoznak elő abban a meggyőződésben, hogy a költség egy–másfél év elteltével busásan megtérül. Erre enged következtetni például Horvátország tapasztalata, ahol az újítás után érezhetően megemelkedtek az adóbevételek. Az még tanácskozások tárgya, hogy az állam hogyan téríti meg a vállalkozók költségeit (Horvátországban ez nagyjából 400 euró volt), de valószínűnek tűnik, hogy a közvetlen kifizetés mellett döntenek.

Több mint másfél évtized elteltével térünk át az újabb módszerre, amely nemzetközi felmérések szerint számottevően növeli az államkasszába befolyó adó összegét, így a gazdaság fehérítése által egyidejűleg hozzájárul a költségvetési egyensúly javításához és az igazságosabb versenyhez. Gazdasági szakértők rámutatnak arra, hogy az adók be nem fizetése gyakran együtt jár a munkavállalói jogok megsértésével is: az alkalmazottaknak esetleg nem jár fizetett betegszabadság, a vállalatok nem, vagy csak részben fizetnek egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot. Magyarországon a 2013-tól alkalmazott innovatív eszközök más, a szürkegazdaság megfékezését célzó intézkedésekkel együtt látványos eredményt hoztak: az online pénztárgépek bekötésének hatására a kiskereskedelmi szektorban a legkisebb cégek esetében 20-26 százalékkal, a közepes méretű cégek esetében pedig 3-7 százalékkal emelkedett az éves forgalom.