2024. július 16., kedd

A kukorica folyamatosan drágul

Teljes gőzzel folytatódik a kukoricakivitel. A tervek szerint az idén Vajdaság (mert Szerbiában elenyésző a piaci felesleg) mintegy 2 millió tonna kukoricát exportál. A tengeri ára pedig tovább kúszik fölfelé. A hírügynökségek már arról számolnak be, hogy az elmúlt héten 13,5 dináros áfa nélküli árat is megadtak kilójáért a felvásárlók. Milyenek az előrejelzések? Vajon meddig növekedhet a kukorica ára?

Neves budapesti piaci szakértők évekkel ezelőtt meg találták kérdezni az újságíróktól, vajon tudják-e, miért gazdag Amerika. Nos, a felelet röviden az volt: azért, mert rengeteg kukoricája van. Lehet, hogy viccnek szánták a kérdést, de való igaz, hogy minden viccben van valmi igazság is. Tény, hogy a gabonakereskedelemben a világon az USA áll az első helyen, és az ott kialakult árak nagymértékben befolyásolják a világpiaci trendeket.

És legújabban Szerbia is felverekedett a világpiaci nagyok közé, mégpedig a kukoricakivitellel. Tavaly röppent fel a hír, hogy a nagy kukoricaexportőrök listáján a 10. helyet foglaljuk el. Közben a folyamatos kivitelnek köszönhetően máris a 6. helyre kerültünk fel. Termelőink tudnak és akarnak termelni. Csak piacot kell találni a megtermelt javakra. Ez pedig már nem a teremelő dolga. Vannak emberek, akiket ezért fizetnek, nagyon jól megfizetnek különbőző ügynökségekben, intézetekben, kamarákban...

És nagyon nagy kár, hogy csak a tengeriexport területén jeleskedünk. Vonatkozhatna ez más kultúrákra is. Mondjuk a búzára, hiszen Vajdaság természeti adottságai kimondottan kedveznek a gabonaféléknek. Ezért nem kellene erőltetni az új termelési formák bevezetését, népszerűsítését, mint ahogyan az elmúlt években például a csigatenyésztéssel tették még hivatalos helyekről is.

Teljes gőzzel folytatódik a kukoricakivitel. A tervek szerint az idén Vajdaság (mert Szerbiából elenyésző a piaci felesleg) mintegy 2 millió tonna kukoricát exportál. A tengeri ára pedig tovább kúszik fölfelé. A hírügynökségek már arról számolnak be, hogy az elmúlt héten 13,5 dináros áfa nélküli árat is megadtak kilójáért a felvásárlók. Milyenek az előrejelzések? Vajon meddig növekedhet a kukorica ára?

A gazdasági helyzetelemzők szerint nem ismétlődhet meg a 2007/2008-as év, amikor pillanatokra a tengeri ára elérte a történelmi rekordszintet, a kilónkénti 17,5 dinárt.

A kukorica árának folyamatos növekedése valójában meglepett mindenkit. Egyelőre nem tudni, mi az igazi háttere. Csak részben hihetünk olyan találgatásoknak, hogy a felvásárlók mielőbb meg szeretnék tölteni a Duna kikőtőiben veszteglő uszályaikat kukoricával, vagy például az, hogy a Duna szintjének apadásával újra felélénkült a kivitel.

Tény, hogy a kukoricára van kereslet. És tény az is, hogy a szerbiai kukoricának van vevője. Meglepő, mert jól tudjuk, milyen problémákkal küszködtek például a magyarországi gazdák abban az EU-s társulási periódusban, amelyben Szerbia most van, azaz az EU-val aláírt társulási egyezmény aláírása után. Egy magyarországi nagybirtok igazgatójától hallottam, hogy a magyar gazdáktól az idő tájt nem vásárolták fel a kukoricát azzal az egyszerű magyarázattal, hogy a gazdák nem vezettek növényvédelmi naplót. És ki tudja, még milyen okot találtak magyarázatként. Közben sorra mentek tönkre a kisgazdaságok. És joggal tarthattunk attól, hogy nálunk is hasonló forgatókönyv szerint alakul a helyzet. De csalódnunk kellett. Ez alkalommal kellemesen.