2024. november 23., szombat

Mennyit fizetnek a búzáért?

Az aratás jóformán még be sem fejeződött, a malmok és a pékségek máris húszszázalékos drágítást jelentettek be. Márpedig, ha drágul a liszt, akkor drágulnia kell a kenyérnek is. Logikus, hisz a termelési láncolatban mindenki arra törekszik, hogy veszteség nélkül dolgozzon. A termelőt kivéve

A malmok, a pékek a 13 dináros búzaárat veszik alapul az új árjegyzék elkészítésekor. És azonnal drágítanának. Pedig jól tudjuk, hogy a tavalyi lisztből még az elkövetkező néhány hónapban is sütik majd a kenyeret. Abból a búzából, melyért tavaly kilónként 8,80–9,50 dinárt fizettek. Ebből kifolyólag joggal tehető fel a kérdés, miért drágítanának a malmok és a pékségek, ha az idei búza őrlésére majd csak hónapok múlva kerül sor.

A gazdák, malmok, pékségek tisztában vannak azzal, hogy a búza, azaz a kenyér ára elsősorban a szociális nyugalmat hivatott biztosítani. Az állam ezt a tényt nyíltan sohasem fogja bevallani, mégis valami úton-módon mindig sikerül alacsony szinten tartania ennek az alapvető élelmiszercikknek az árát.

Hivatalosan eddig azt hangoztatták, hogy a búza ára a világpiaci trendektől függ. De csak akkor van ez így, ha a nagy árutőzsdéken alacsony a gabona ára. Ha a világpiaci árak volnának valóban a meghatározóak, akkor tudni kellene, hogy a budapesti tőzsdén a búza tonnánként már meghaladta a 155 eurós árat. Nem nehéz kiszámítani, hogy jelenleg akkor mennyit is kellene fizetni a búzáért. Csak be kell szorozni a 155-öt 106-tal, azaz a dinár–euró jelenlegi árfolyamával... És kikerekedne a kilogrammonkénti 16,34 dináros felvásárlási ár!

De a pékségek, malmok vagy nem tudnak, vagy nem akarnak számolni. A búzáért most kilónként 13 dinár körüli árat fizetnek. És még jó, ha ennyit is adnak. De csak azoknak, akiknek az átadott termésük hektolitersúlya meghaladja a 76,05 grammot. Ha ez az érték alacsonyabb, akkor már bizony levonásokat iktatnak az elszámolásba. Ha a megengedettnél nagyobb a tisztátalanság, nedvességtartalom, vagy kissebb a hektolitersúly, bizony megtörténhet, hogy a 13 dináros keretárnál akár 10 százalékkal is kevesebbet kaphatnak a gazdák. Ez pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy kerülőúton máris bevezették a minőségi osztályokat a búza felvásárlásakor. És ehhez nem kellett semmilyen külön műszer vagy technológiai eljárás. Csupáncsak a felvásárlók leleményessége...

Ritka hírek alapján arra következtethetünk, hogy az idén szűk esztendőnk lesz. Mert nincs búza, mert rossz termést jegyeznek nemcsak nálunk, hanem a térségben is. A már-már elemi csapásnak is besorolható bőséges csapadék egész Európát sújtotta. A ködösítéseknek pedig se vége, se hossza. Ezt a tényt nemigen akarja senki sem megerősíteni, mert ellenkező esetben azonnal árrobbanás következne be. Valószínűleg majd csak az elkövetkező hetekben, hónapokban világlik ki, mennyi búza van a raktárakban, mennyi alkalmas őrlésre, és mennyi jószágtakarmány-készítésre. A búza tényleges ára viszont majd csak valahol három-négy hónap múlva alakulhat ki, amikor befejeződik az őszi vetési időszak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás