2024. július 16., kedd

Üres a kassza!

Nagy bajban lehet az állam. Üres a kassza. Most már a külföldi hitelek sem elegendőek a költségvetésnek nevezett feneketlen hordó feltöltéséhez... És már nincs is nagyon mit eladni...Újabb a

Hetekkel ezelőtt titokban drágították az üzemanyagot, máris újabb van kilátásban. Emellett január elsejétől a cigarettára, üzemanyagra növelik a jövedékadót. A cigarettára dobozonként 17-ről mintegy 21 dinárra, a benzinre a mostani 44,7–ről 48,2–re, a gázolajra a jelenlegi 30,47–ről 32,8 dinárra emelik a fogyasztóadót, vagy ahogyan gyakrabban emlegetik – az akcízát. Érdekes megemlíteni például, hogy a 120,8 dináros eurodízel üzemanyag árának a felépítésében jelenleg 18,22 dinár az áfa, további 30,47 a jövedékadó, 5 dinár a kerskedői haszonkulcs, és mindössze 66,9 dinár a beszerzési, azaz előállítási ár. Ebből az következik, hogy a 120 dináros eurodízel árából 48,69 dinár az államkasszát gazdagítja. A benzin esetében pedig ez az összeg még nagyobb: 62,92 dinár!

Bajban vannak a termelők is, azok a legkisebbek. Esetükben is üres a kassza, pénztárca. Kivételt képeznek, persze, a „nagyok”, aki az elmúlt években jócskán megtollasodtak.

Milyenek a kilátások, mi várható a 2011-es évben? A piaci szakértők szerint az üzemanyag tovább fog drágulni, a mostani, körülbelül 90 dolláros hordónkénti árról a 105 dollárra való drágítás esedékes. De szép csendben drágul a többi mezőgazdasági újratermelési alapanyag is. Például a műtrágya, az AN típusú az idén februárban, tehát az idény kezdete előtt, kilónként még „csak” 17 dinár körül mozgott, a múlt héten pedig kilónként meghaladta a 28 dináros árat. Holt szezonban! Hát mennyi lesz még 2-3 hónap múlva?

Az általános drágulási hullám közepette a kormányfő, a nemzeti bank eslő embere és még néhány miniszter öszeült – és határozatot hozott: „Nem drágulhat tovább az élelmiszer!” A találkozó résztvevői leszögezték: „Abban az országban, amely azt gondolja magáról, hogy fél Európát el tudná tartani, még soha nem volt ennyire drága az élelmiszer.” Már Dejan Šoškić, a SZNB elnöke is foglalkozik mezőgazdasággal, szerinte az idei infláció azért nagyobb a tervezettnél, mert „a régióban Szerbiában a legkevésbé stabil az élelmiszer ára.” … Lám, lám, amikor a szekér elindul a lejtőn lefelé, akkor nem a piaci törvényszerűségeket, a gazdasági válságot, a világpiaci árakat hibáztatják, hanem azt az ágazatot, amely (a fegyvergyártás mellett) a nemzetgazdaság egyetlen működőképes része...

Sem Šoškić, sem a találkozó többi résztvevője nem beszélt a mezőgazdasági inputok áráról, a dinár–euró árfolyamról, a földgáz-, áram-, üzemanydrágulásról... No meg arról a terméskiesésről, melyet a mértéktelen csapadék okozott a termelőknek... De minek is beszélne, a közvélemény vitathatatlan tényként rögtön felkapta és továbbította a hírt.

Még majd valaki valóban el is hiszi, hogy úgy van, ahogy az urak állítják...