2024. július 19., péntek

Szamártejben fürödni

A ZASAVICA REZERVÁTUM
Bár korábban lehetett szamárkolbászt vásárolni a piacon, az évek múltán, illetve a kereslet csökkenésével, ma már nagyon ritkán, vagy egyáltalán nem lehet találni. A Zasavica speciális természeti rezervátumban, Dél-Vajdaságban, országos szinten a legnagyobb szamártenyészetet alakították ki. Április 25-én éppen a szamárról, mint csodaállatról emlékeznek meg itt, amikor számos szamártejből és -húsból készült terméket ismerhetnek meg az érdeklődők.

– A farmunkon száz fejősszamarunk van, amire ezeken a területeken ez idáig soha nem volt példa. Népszerűsíteni szeretnénk a szamárhúst, a -tejet, valamint az abból készült likőröket, illetve pomádékat, szappanokat. Ezek egyedülálló termékek, az országban soha eddig nem készített ilyet senki – magyarázta Slobodan Simić, a Zasavica speciális természeti rezervátum vezetője, majd hozzátette: – Ez alkalomból pályázatot írunk ki, aminek az egyedüli győztese megvásárolhat 70 liter szamártejet és kétezer év után lehetőség nyílik arra, hogy valaki szamártejben fürdesse meg a kedvesét, mint ahogy azt Kleopátra tette valamikor.

– Mennyire népszerű a szamárhús?

– Ma már sajnos eltűnt a szamárhús a piacról. Valamikor készítettek szamárkolbászt, amikor a húst sertéshússal keverték, de soha senki nem fejte a szamarakat és nem készített szamártejből terméket. Egyébként ez a tej egy csodaszer. Gyógyhatása van, a gyerekeknél immunerősítőként hat, így jótékony hatású asztma és a bronchitisz esetében, és sajnos Szerbiában mintegy 500 ezer gyermek szenved ezektől a betegségektől. Valamint a bőrre rendkívüli hatással van, ezért készítettünk kozmetikumot szamártejből. De ugyanakkor meg lehet inni. Nem tartalmaz semmilyen baktériumot, csupán egy százalékos zsiradékot, de tartalmaz antiallergéneket. Nem kell felforralni, hűtőben kell tárolni és friss állapotában fogyasztani.

– Mennyi tejet ad a szamár?

– Sajnos nagyon keveset. Annyi tejet ad egy évben, mint egy tehén egy nap alatt. Ezért nagyon nehéz gyűjteni a szamártejet. Ezért is van ilyen nagy számú fejős szamártenyészetünk.

– Milyen a szamárhús?

– Nagyon hasonlít a szarvasmarhahúsra, egyáltalán nem olyan savanykás, mint a lóhús. Nagyon jó ízt kap a mangalicazsírtól. Olasz receptek alapján készítettünk ilyen keverékben kolbászt és szalámit. Ki kell emelnem, hogy a világban a legexkluzívabb szalámik 20 százalékban szamárhúst tartalmaznak. Porhanyós a húsa és gazdag fehérjékben.

– A termékeik már megtalálhatók a piacon?

Majd csak ezután dobjuk piacra. Mi készítjük ezeknek a termékeknek a csomagolását is. A szappan fadobozban lesz, a pomádé üvegben, ami szintén faborítású.

– Tavaly a mezőgazdasági minisztérium támogatásával egy farmot alakítottak ki, ahol őshonos fajokat tenyésztenek...

– Mokra gora, vagyis Zasavica rezervátum a legnagyobb olyan területnek számít Szerbiában, amely őrzi az őshonos fajok génjeit, illetve itt található a legtöbb őshonos állatfaj. Ezek közé tartozik a mangalica, a podolai szarvasmarha, a balkáni szamár, de a mi farmunkon megtalálható más faj is, aminek a génjeit Szerbia őrzi. Ilyen a házi bivaly, a bosnyák tehén, vagy a hegyi ló és más juhfajok, amelyekről már azt hitték, hogy teljesen eltűntek – hallotuk végezetül.