2024. október 1., kedd

A réz és a cink élettani jelentősége

OLVASÓI KÉRDÉSEK

Érdekes témát vetett fel egy kanizsai olvasónk. Arról érdeklődött, mi a szerepe a réznek és a cinknek? Ennek folytatása pedig, hogy az ember a bőrön keresztül hasznosítani tudja-e a mikroelemeket? Mint tudjuk, a növények levélen keresztül fel tudják venni a makro- és mikroelemeket is. Kezdjük talán a réz és a cink szerepével az élő szervezetben.

A növények élettani funkciójában aktívan részt vesz a réz. Enzimek alkotórészeként fontos a szénhidrát-anyagcserében, a fehérjeszintézisben és a légzési anyagcserében. Magas (bázikus) pH-értékű és nagy szervesanyag-tartalmú talajokban általában alacsonyabb a réztartalom. A növényekben a szárazanyag-tartalomra átszámítva átlag 2–20 mg/kg réz található. A növények hasznosítani tudják a rezet két vegyértékű vegyületek formájában vagy szerves anyagokhoz kötve. Levéltrágyaként vagy a talajba bedolgozva pótolhatjuk a rézhiányt.

Rézhiány esetében lassul a növények növekedése. A levelek szürkészöld színűek lesznek. A gabonaféléknél gátolja a kalászképzést, és ez esetenként komoly terméskiesést jelenthet.

Az emberi szervezet napi rézszükséglete 1,1 mg. Legtöbb réz a teljes őrlésű gabonában, a halakban, száraz hüvelyesekben és az olajos magvakban található. Ebből is látszik, hogy a gabonafélék termesztésénél a rézre oda kell figyelni. Réz szükséges az enzimek képzéséhez, valamint a csontok és a vörös vérsejtek kialakításához is. Rézhiány általában alultápláltság vagy belső szervi, felszívódási zavarok esetén alakulhat ki. Jellemző tünete a fáradtság, bőr alatti vérzés, sőt szívmegnagyobbodás is előfordulhat.

A cink is egy fontos mikroelem, enzimaktivátor és az enzimek alkotórésze. Részt vesz a fehérje-anyagcserében és egy növényi hormon, az auxin termelésében. Ez a hormon fontos szerepet játszik a növekedés szabályozásban. A növényekben 25–150 mg/kg cink található a szárazanyag-tartalomra átszámítva. Pontos laborvizsgálattal a levélszövetben meg lehet állapítani a cink mennyiségét. Ha ez az érték 20 mg/kg, vagy ettől is kisebb, akkor cinkhiányos a növény. A cinkhiányra különösen érzékeny a kukorica, a bab, a len és a komló. Kevésbé érzékeny, de cinkigényes növény a paradicsom, cukorrépa, burgonya és a lucerna. A cinkhiány komoly terméskiesést tud előidézni különösen a kukoricánál. Hiány esetén a felső levelek érközi klorózisa és a levelek kifehéredése a jellemző tünet. A levelek aprók maradnak, az auxin növényi hormon képződésének hiánya növekedésleállást is eredményezhet. A kukorica levelei világossárgák, majdnem fehér színűek lesznek. Késhet a virágképződés, és mindez összességében akár 80%-os terméskiesést is előidézhet. Liebig hordója lebegjen a szemünk előtt, és adjuk meg a növénynek mindazt, amire szüksége van. Talaj- és levéltrágyázás útján pótolhatjuk a cinket.

Az emberi szervezet napi cinkigénye 9-10 mg. Érdekes adat, hogy a nők cinkigénye kevesebb, mint a férfiaké. Legtöbb cink a teljes őrlésű gabonában, az olajos magvakban, tojásban, a májban és húsfélékben található. Fontos szerepet játszik a sebgyógyulásban, a sejtek regenerációjában és a növekedésben. Számos enzim alkotórésze és az egészséges bőr képződésében is fontos szerepe van. Hiánytüneteire jellemző az étvágytalanság, hajhullás, bőrgyulladás, lassan gyógyuló sebek és növekedési rendellenesség is előfordulhat. A nagy mennyiségű kalcium és vas bevitele gátolja a cink felszívódását. Cinktöbblet a szervezetben ritkán fordul elő, de ilyenkor hasmenés, hányás, idegrendszeri elváltozások figyelhetők meg.

A fentiekből láthatjuk, hogy a szervezetünk igényli a mikroelemeket és ezek nagy részét a növények által tudjuk pótolni. Ezért is fontos, hogy egészséges és mikroelemekben is gazdag növényeket termesszünk, megfelelő tápanyag-ellátással.

Egyelőre ennyit elég tudni e két mikroelemről. Nézzük hát, miért is érdekli olvasónkat a bőrön keresztül történő mikroelem-bevitel?

Divatossá váltak a különböző réz, cink és mágneses karperecek. Réz esetében az idők folyamán a lassú oxidáció hatására a bőrön zöldeskék foltok jelennek meg. Ez a réz-oxidtól származik. Felszívódhat-e a bőrön keresztül, vagy a szervezetre nézve káros a réz?

Érdekes felvetés, de a tudományt, valamint öreganyáink tapasztalatait figyelembe véve próbáljunk meg valamilyen logikus következtetésre jutni.

A gyógykarperecek egyik funkciója, hogy befolyásolják a szervezet bioáramvonalait. Mint egymenetes tekercs viselkednek a kézen vagy a lábfejen, ezáltal képesek lehetnek bizonyos bioáramokat serkenteni, vagy kissé fékezni. Köztudott, hogy a réz és cink karpereceket már öreganyáink is viselték reumás fájdalmak gyógyítására, vagy legalábbis enyhítésére.

A bőrön keresztüli gyógyszerbevitel már régóta ismert. Fájdalomcsillapító kenőcsök, vitaminos bőrápolók és számos gyógyszerek a bőrön keresztül is hatnak. Ebből következtethetünk, hogy nagy valószínűséggel a réz és a cink vegyületei is mikroelemnyi mennyiségben a bőrön keresztül a szervezetbe juthatnak. A napi mikroelem-mennyiséget valószínűleg ezáltal nem lehet pótolni, de a fő funkciója sem ez, hanem az egyéb gyógyhatások kiváltása. Összességében levonhatjuk a következtetést, hogy a réz és cink gyógykarperecek viselete pozitív hatással lehet az egészségre.

A mágneses karperecek hasonlóan fontos szerepet játszanak a bioáramok alakításában. A mágnesek tovább serkenthetik a bioáramokat és a vérkeringést is. Hasznosak lehetnek az egészségre, ha megfelelően használjuk őket. A gyógykarcsatok összes pozitív tulajdonságaik kimutatása folyamatos tudományos kutatás tárgyát képezi napjainkban is.

Mágneses folyadék készítése

A varázspálca csodálatos módon vonzotta az olvasókat, és számos kérdés érkezett ezzel kapcsolatban. Többen jelentkeztek, hogy vásároltak hasonló csodatárgyat Magyarországon, üzletben vagy termékértékesítői láncon keresztül. Használhatják-e mágneses víz előállításra, vagy el kell dobniuk, és vége a mesének?

Tisztázzuk előbb a fogalmakat. A házaló az a személy, aki kopogás nélkül belép, el akar adni valamit, és utána soha többé nem látjuk. Ismeretlen az eladó és a termék is. Az elmúlt fél év alatt találkoztam hatás nélküli patkányméreggel (sajnos ezt én is megvettem), kínai címkével ellátott permetszerrel, indiai Neem fa kivonatával (eredetiben kitűnő rovarölő) és semmire sem használható elektronikus fájdalomcsillapítóval is. Sajnos ez utóbbit is egy szerencsétlen vásárló mutatta meg. Ha valami jó, akkor rögtön vagy még előbb megjelenik annak gyengébb minőségű, esetleg használhatatlan, hamisított változata is. A mágnespálcával is ez a helyzet. Tanulság: sohasem kell megvenni ismeretlen házalótól ismeretlen eredetű árucikket.

A hamisított mágnespálca legfeljebb leesett csavarok felszedésére alkalmas, a benne levő bárium-ferrit mágnes gyenge erősségű. Mágnestáblákon, játékszereken találhatunk hasonlóakat. Az eredeti pálca mellé, melyet általunk ismert eladótól vagy hálózaton keresztül vásárolunk, részletes használati utasítást is kapunk. Létezik pohár vagy kancsó alá helyezhető mágneses alátét. Gyártanak vizes palack szájára akasztható gyűrűmágnest, és legvégül jöhet a mágnespálca. Mindezek megbízhatóan jó minőségű mágnesekből készülnek.

A felhasználási javaslat szerint naponta 6-8 pohár mágnesezett folyadékot ajánlatos meginni. Egyes adatok szerint Japánban már 6000 éve ismerik és használják a mágneses vizet, melynek köszönhetően sokan 150 évig is éltek. Európában és Oroszországban közel 30 éve ismerik és isszák a mágneses folyadékokat. Tudjuk, hogy a testünk több mint 70%-a víz, és nem mindegy, milyen minőségű vizet vagy folyadékot iszunk meg.

A mágneses pohár- és kancsóalátét használata egyszerű. Ráhelyezzük a vizet vagy teát, és állni hagyjuk néhány percig, majd utána ihatjuk. A mágnespálcát egy pohár folyadékba helyezzük legalább 30 másodpercig (tovább is lehet) és utána fogyasztható a folyadék. Amit fontos megjegyezni, hogy a tudományos értelmezés szerint a mágnes átrendezi a folyadék molekuláit, dipólusait. A vizet nem szabad kevergetni.Kizárólag nyugalmi állapotában mágnesezhető a folyadék ezzel a módszerrel. Ugyanez vonatkozik a mágneses alátétre is. Kivétel a palack szájára szerelhető mágneses gyűrű, amely a palackból a mágneses mezőn keresztül átfolyva fejti ki hatását. Ezzel a módszerrel kis mennyiségű, saját használatra készíthető mágneses folyadék. Tea, szénsavmentes üdítőital és víz mágnesezhető legnagyobb hatásfokkal. Nagyobb mennyiségű mágneses víz előállítására alkalmasabb az átfolyós készülék. Amit még tudni kell, hogy szén-dioxiddal dúsított és nagyon kemény vizet nem ajánlatos sem inni, sem mágnesezni. A legjobb, ha a víz sótartalma nem haladja meg az 1000 mg/liter értéket. Egyes ásványvizek 200–900 mg/liter összsótartalommal rendelkeznek, de némelyek elérik a 3500 mg/liter értéket is. A palackok címkéje tartalmazza az összetételt és a sótartalmat is. A jó minőségű palackozott, alacsony sótartalmú ásványvíz EC-értéke 0,2 mS/cm. Vidékünkön a 80 méteres kút vize 0,5–0,8 mS/cm.

A kínai üzletekben vásárolható csavarfelszedésre alkalmas mágnespálcát ne használjuk víz mágnesezésre, legfőképpen ne vásároljuk meg ugyanezt a terméket házalóktól tízszeres áron. Sajnos már erre is akadt példa.

Fokozott az olvasók érdeklődése az egészség iránt. Lassan észrevesszük és belátjuk, hogy sajnos környezetünket tönkretéve a nagyobb termésmennyiség érdekében termesztett hibridek makró és mikroelemekben szegényebbek, mint az egykori hagyományos gabonák vagy zöldségfélék. Ennek következtében az állatok húsának minősége is romlik, a legvégén pedig az ember áll, aki mindezt elfogyasztja, és utána bekerül a gyógyszeripar kérlelhetetlen hálójába, ahonnan nincs kiút. Amint látjuk, nemcsak a házalók, de a nagy multik is becsapnak bennünket. Mindannyiunk egészségenek érdekében a következőkben megpróbáljuk felvázolni életben maradásunk esélyeit és lehetőségeit. Mindehhez legnagyobb mértékben a mezőgazdaság tud hozzájárulni. Érdemes odafigyelni, elgondolkodni, és alkalomadtán cselekedni a közös jövőnk érdekében, hogy unokáink is élvezni tudják a föld nyújtotta igazi lehetőségeket.