2024. október 1., kedd

ÉRTESÍTÉS A TERMELŐKNEK

AKTUÁLIS NÖVÉNYVÉDELEM

Az esőzések megszűnésével fellélegezhetnek a termelők, ami a kórokozókkal történő harcot illeti, sajnos a kártevők veszik át a főszerepet!

1. Zöldségfélék

A peronoszpórás és foltosodásos betegségek kivédésére alkalmasak ebben a periódusban a kontakt gombairtó preparátumok, pl.: Dithane, Antracol és hasonlók.

Megelőzésként kéthetes intervallumokban ajánlott permetezni.

A gyapottok bagolylepke rajzáscsúcsát regisztráltuk július első dekádjában. A védekezést meg kell kezdeni ellene, mivel meleg időjárás esetén a ciklus rövidebb ideig tart. Így az első lárvák kikelése a rajzáscsúcstól számított 7 napon belül bekövetkezhet. Kontakt rovarölő szerek használatát ajánljuk, pl.: Decis, Fastac, Talstar, Nurelle-D, Fenitrotion és hasonlók.

2. Almatermésűek

Ebben a periódusban az almát még a varasodás ellen védjük, a következő szerek használata ajánlott: kontaktszerekkel a termést védjük, pl. Dithane, Antracol stb.

Bizonyos kártevők ellen (pl. levéltetvek, aknázók) piretroidokkal, illetve neonikotinoidokkal (Actara, Confidor, Mospilan) védekezhetünk.

Az almamoly rajzása junius utolsó dekádjában tetőzött, folytatni kell a védekezést.

A következő szerek használata ajánlatos: Cotnion (Gusathion), Fenitrotion, Nurelle-D, piretroidok – az esti órákban!

A nyári almákat már nem permetezzük!

3. Csonthéjasok

A terméseken észrevehető a rothadás, és lepotyognak, ez is az esőzések következménye. Azokban a gyümölcsösökben, ahol még kivárható az élelmezési várakozási idő (é. v. i.) a következő gombaölő szerekkel permetezhetünk: Signum, Ronilan, Teldor, Zato vagy Chorus.

4. Szőlő

A perenoszpórát kontaktszerekkel védjük, esetleg a Shavit F preparátumot használhatjuk, mert van hatása lisztharmat ellen is. Konkrétan lisztharmat ellen kéntartalmú szerek használata ajánlott. A szürkepenész (Botrytis) ellen a fürtöket a következő szerekkel védhetjük: Teldor, Ronilan, Switch, Dional és hasonlók.

Megjegyzés:

A tarlókezelést ajánlatos megkezdeni, mivel ez az egyike a leghatásosabb gyomirtási módszereknek. Glifoszát hatóanyagú szerek használatosak. Általában a nehezen irtható gyomoknál ajánlatos elvégezni a tarlókezelést (fenyércirok, parlagfű!!!, vadkender és hasonlók).

Szigorúan be kell tartani a permetszerek utasításában leírtakat, főleg az élelmezési várakozási idő betartása a fontos!

A permetezéseket az esti órákra tervezzük, mikor lehűl a levegő, mivel nagyon sok preparátumnak fitotokszikus hatása van magas hőmérsékleten, vagy elvesztik a hatásukat!

Közelebbi információkért forduljon a körzeti szaktanácsadó szolgálatához.

Szabadka és környéke: Agrozavod AD, Szabadka

Bognár Pásztor Hajnalka okleveles mérnök

Tel.: 024/556-867

Zenta és környéke:

Mezőgazdasági Állomás DP, Zenta

Babić Andrea okleveles mérnök

Tel.: 024/811-370