2024. október 1., kedd

Agrotechnikai gyomszabályozás (3.)

FÖLDMŰVELÉS - A gyomnövények életformarendszere

Egyéves (Therophyta, T) életforma. Az ebbe a csoportba tartozó gyomok a kedvezőtlen körülményeket (szárazság, hideg) mag alakban vészelik át. Ezen belül is vannak alcsoportok.

T1 – Ősszel kelő, áttelelő, koratavaszi egyévesek. Száraz nyarakon kényszernyugalomban vannak, majd esőzések után – ősszel vagy tavasszal – kikelnek. Rövid életűek. Ide tartozik például a tyúkhúr (Stellaria media) vagy egyes pázsitfüvek (Poa annua) is. Csírázásukhoz 10–14 °C-os talajhőmérsékletre van szükség.

T2 – Magjuk ősszel, tél végén vagy kora tavasszal csírázik. Az előző csoportnál nagyobb termetű gyomok tartoznak ide, amelyek a gabona aratása előtt magot érlelnek. Például ide sorolható a pipacs (Papaver rhoeas), búzavirág (Centaurea cyanus) stb. Csírázási hőmérsékletük 4–8 °C.

T3 –Csak tavasszal kelnek. A T2-es alcsoporthoz hasonlóan nyáron hoznak termést. Ezt a csoportot tavasszalkelő nyár eleji egyéveseknek nevezzük. Csírázásukhoz 8–14 °C szükséges. Ide sorolható pl. a vadrepce (Sinapis arvensis), a hélazab vagy vadzab (Avena fatua) stb. is.

T4 –Nyárutói egyévesek. Ezek a gyomok ellentétei a T1-es csoport tagjainak, mert a meleget és a szárazságot tűrik, viszont a hideget mag alakban (nyugalmi állapotban) vészelik át. Igen nagy tömegű, konkurens gyomnövények. Ide sorolhatók pl. a disznóparéjok (Amaranthus spp.) és a libatopfélék (Chenopodium spp.) is.

A továbbiakban lássuk a kultúrnövények károsítása szempontjából kevésbé veszélyes életformacsoportot is.

H1Törpe gyöktörzsesek. Áttelelő vegetatív szervekkel nem, hanem csak magról szaporodnak. Ilyenek például a mocsári gólyahír (Caltha palustris), valamint egyes acatok (Cirsum canum)is.

H2Indás évelők. Ezek föld felett, indával szaporodnak, mint például egyes boglárkafélék (Ranunculus repens) és pázsitfüvek (Poa trivialis)

H3Karógyökerűek. Feldarabolt gyökérsarjakkal szaporodnak, például a nadálytő (Symphytum officinale), a gyermekláncfű (Taraxacum officinale) is.

H4 Karógyökerűek (szintén). Feldarabolással elpusztulnak, rendszeresen művelt területen nem élnek meg. Ilyen például a tövises iglice (Ononis spinosa).

H5Ferde gyökértörzsesek. Feldarabolással ugyan szaporodnak, de mivel sekélyen gyökeresednek, rendszeres szántóföldi művelés mellett nem maradnak meg. Például az útifüvek is ilyenek (Plantago spp.).

A következő csoportból már egyes életformák igen jelentősek a gyomnövénytársulások szempontjából.

G1 Vízszintes földbeli szárral telelő, szártarackos gyomok. Ide sorolható például a tarackbúza (Agropyron repens).

G2– „Gumósok”. Kevés gyomfaj tartozik ide (egyes vadon élő menták – M. arvensis, palustris –, tisztesfüvek, avagy „nyúlfülek” Stachys sp.)

G3Gyökértarackos gyomok. Gyökerük minden részéből képes új növény kialakulni. Jegyezzük meg: ezek a gyomnövények legjobban alkalmazkodtak a szántóföldikörülményekhez! Például: apró szulák vagy „folyófű” (Convolvulus arvensis), mezei acat (Cirsium arvense).

A sok életforma közül – szemléltetésül – csak néhányat emeltünk ki.

Az azonos termőhelyen egy időben kifejlődő és virágzó növények összességét aszpektusnak (nem aspektus!) nevezzük.

A gyomtársulásokat az egyéves életformával jellemezzük.

A vázolt aszpektusviszonyok csak szántóra és parlagra vonatkoznak, a pázsit- és gyepfelületek esetében egészen más gyomösszetétel érvényesül.

A következő számban – a fentebb elmondottakat konkretizálva – a gyomszabályozási eljárásokról és a veszélyes gyomokról olvashatnak.