2024. október 1., kedd

AKTUÁLIS NÖVÉNYVÉDELEM

ÉRTESÍTÉS A TERMELŐKNEK!

Szigorúan be kell tartani a permetszerek utasításában leírtakat, főleg az élelmezési-várakozási idő betartása a fontos!

A permetezéseket az esti órákra tervezzük, mikor a levegő hőmérséklete fokozatosan csökken, mivel nagyon sok szernek fitotoxikus hatása van magas hőmérsékleten, vagy elveszti hatását!

1. Zöldségfélék

A peronoszpórás és foltosodásos betegségek kivédésére alkalmasak ebben a periódusban a kontakt gombairtó preparátumok pl. Dithane, Antracol és hasonlók.

Megelőzésként kéthetes intervallumokban ajánlott permetezni.

A gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) rajzáscsúcsát regisztráltuk július első dekádjában. A védekezést folytatni kell ellene. Ez a károsító egyes évjáratokban, így jelenleg is a legfontosabb kártevője a kukoricának, paprikának, paradicsomnak, zöldbabnak. Jelenlegi terjedése részben a globális éghajlati melegedés számlájára írható. Tipikus vándorlepke, de az utóbbi években egyre többször át is telel hazánkban. Nagy kártételt a mediterrán régiókból történő tömeges bevándorlásai idején okoz.

Az első egyedek május folyamán jelennek meg. A lepkék tojásrakása folyamatos, tojásaikat a levélre, virágokra, kukoricánál a levélre, címerre, bibeszálra, a csuhélevelek csúcsára helyezik el. A kártevőnek 2-3 nemzedéke van hazánkban. A hernyók meglehetősen fénykerülők, és a nedvességet sem kedvelik.
Károsítása: Polifág faj, hernyója károsít kukoricán, napraforgón, paprikán, paradicsomon, babon és még számos szántóföldi, kertészeti dísz- és haszonnövényen. Kártételének közös jellemzője, hogy a hernyó generatív részekkel táplálkozik, így például kukoricán a fejlődő szemeket rágja, napraforgón a tányérba fúr bele, paprikán és paradicsomon a fejlődő bogyók belsejébe rágja magát a hernyó, üvegházban gerberán pedig a fejlődő virágokon táplálkozik. A rágás szabálytalan, mélyre hatoló. A hernyó, valamint ürüléke a helyszínen észlelhető. Kártételének következtében a sebeken másodlagosan megtelepedhetnek különböző kórokozók – pl.: fuzárium, szürkepenész, rothadást okozó baktériumok –, amelyek csökkenthetik a termés mennyiségét és rontják a minőségét.

Védekezés: A hernyók elleni hatékony védekezés érdekében fontos szerepe van az előrejelzésnek. Az imágók rajzásának megfigyelését ragacsos vagy varsás típusú feromoncsapdával vagy fénycsapdával végezhetjük. A lárvakelés a rajzáscsúcsot (tojásrakást) követően 4–7 napra várható, ekkorra kell időzíteni a védekezést. A védekezést nehezíti, hogy az évek többségében az imágók rajzása júniustól augusztus végéig gyakorlatilag folyamatos. Ennek következtében folyamatos a tojásrakás és a lárvakelés is, ezért különböző lárvastádiumok károsítanak. Ilyenkor ismételt védekezésekkel tudjuk megoldani az adott kultúra védelmét. A védekezés jó időzítéséhez az előrejelzés elsőrendű, mert miután a hernyók berágnak a virág vagy termés belsejébe, rejtetten, a növényvédő szerekkel gyakorlatilag elérhetetlen helyen károsítanak. Leginkább az imágók és a fiatal hernyók irthatók eredményesen, ezért az imágók rajzásának megfigyelése és a peték szignalizációja nagyon fontos a védekezési időpont helyes megválasztásához.

A rovarölőkkel való védekezést a kikelt lárvák ellen kell időzíteni, mert ekkor még a legtöbbre érzékenyek. A permetezést még a befúrás előtt el kell végezni, mert utánna már hatástalan a kezelés. A rovarölő szer kiválasztásánál figyelembe kell venni az élelmezés-egészségügyi várakozási időket (karenca). A gyapottok bagolylepke ellen használható inszekticidek: piretroidok, foszforsavészterek és az Avaunt, a rövid é.v.i. és a tojásra való hatás végett ajánljuk!

2. Almatermésűek

Kontaktszerekkel a termést védjük a késői fajtáknál. Ajánlott szerek: Dithane, Antracol stb.

Bizonyos kártevők ellen (pl. levéltetvek, aknázók), piretroidokkal, illetve neonikotinoidokkal (Actara, Confidor, Mospilan) védekezhetünk.

Az almamoly rajzása junius utolsó dekádjában tetőzött, folytatni kell a védekezést.

A következő szerek használata ajánlatos: Cotnion (Gusathion), Fenitrotion, Nurelle-D, piretroidok – az esti órákban! A nyári almákat nem permetezzük már!

3. Csonthéjasok

Szedés után a leveleket a foltosság kórokozója (Blumeriella jaapii) ellen kell levédeni kontakt gombaölőkkel (Bravo, Dithane, Kaptan).

4. Szőlő

A perenoszpóra ellen védekezünk kontaktszerekkel (rézkészítmények). Lisztharmat ellen kéntartalmú szerek használata ajánlott. A szürkepenész (Botrytis) ellen a fürtöket a következő szerekkel védhetjük: Teldor, Ronilan, Switch, Dional és hasonlók.

Fontos aktualitás:

Az utóbbi években a fenyércirok (vadcirok) és a többi invazív gyom (pl. parlagfű) terjedése jelentős problémát okoz a szántóföldeken.

A fenyércirok szerteágazó rizómái elveszik a nedvességet és a tápanyagot a termesztett növényektől.

A fenyércirok elleni védekezést el lehet végezni széles levelű kultúrákban: cukorrépa, napraforgó, szója stb., gyengébb eredménnyel kukoricában is, de a TARLÓKEZELÉS a legjobb védekezés a gyomok ellen.

Erre a glifozát alapanyagú herbicideket ajáljuk (Gliphogan, Glifosav, Boom efekt, Glifol, Roundap, Clinic stb.) 4-5 l/ha dózisban.

Ezek a gyomirtók totális-transzlokációs herbicidek, a fenyércirok mellett hatnak a többi gyomra is: egy- és többéves, keskeny- és széles levelű gyomokra.

Az ellenálló, többéves gyomok ellen, mint a mezei acat, tarackbúza, vadszeder, aprószulák, nád, csillagpázsit 6–8 l/ha dózist kell alkalmazni. (Az ajánlott koncentráció 2%-os oldat.)

A permetezést a fenyércirok 40–50 cm-es magasságában kell elvégezni, az esti órákban, mikor a levegő hőmérséklete már alacsonyabb. Ilyenkor a növények intenzívebben veszik fel a hatóanyagot.

A csapadék két órával a kezelés után már nincs kihatással a gyomirtás eredményére.

MEGJEGYZÉS:

A kezelt területeken tilos az állatok legeltetése, mint ahogy az etetésük is az elszáradt növényekkel.

A gyomirtók akkor fejezték be hatásukat, amikor a gyomnövények már elszáradtak. Erre két héttől egy hónapot kell várni. Ezután el kell végezni a talajművelést.

A vegyszereket a használati utásításuk szerint kell alkalmazni.

Szigorúan be kell tartani a permetszerek utasításában leírtakat, főleg az élelmezési-várakozási idő betartása a fontos!

A permetezéseket az esti órákra tervezzük, mikor a levegő hőmérséklete fokozatosan csökken, mivel nagyon sok szernek fitotoxikus hatása van magas hőmérsékleten, vagy elveszti hatását!

Közelebbi információkért forduljon a körzeti szaktanácsadó szolgálatához.

Agrozavod AD, Szabadka

Bognár Pásztor Hajnalka okleveles mérnök

Tel.: 024/556-867

Zenta és környéke:

Mezőgazdasági Állomás DP, Zenta

Babić Andrea okleveles mérnök

Tel.: 024/811-370