2024. szeptember 3., kedd

Kisállat-kiállítás volt Topolyán

Ezernél több aprójószág

Hornok Antal

Az újabb korban most szerveztek harmadszor kisállat-kiállítást Topolyán, a november 13–15-ig megtartott rendezvényen mintegy száz kiállító több mint ezer egyedét láthatta a közönség. Hornok Antal szervező, a galambászegyesület elnöke elmondta, minden évben több kiállító jön el, de feltehetően még néhány évre lehet szükség a rendezvény teljes felfuttatásához. Vasárnap délben kiosztották a serlegeket is, a hivatalosan kiállított egyedeket ugyanis hivatásos küllembírók osztályozták.

Kalapáti Álmos és Sándor

A mokrini Zoran Dukatarov brahma tyúkjai, a kakasokkal impozáns látványt nyújtottak a börzén.

Szenci Klaudia

– Azért tenyésztem őket, mert szépek. Nem mellékes az sem, hogy jó a húsuk, azaz az íze. Nehéztestű húsfajta, tojáshozama elmarad valamivel más fajok átlagától. Évi kb. 100 tojást produkál egy tyúk, amelyek többnyire keltetőben végzik. Udvarok díszeként nekem ez a faj a legszebb.

A tizenkét éves Szenci Klaudia vadászgörényét hozta el, és állította ki a kicsinyekkel együtt.

– Apukám tart vadászgörényeket már három éve. Én is nagyon megszerettem, mert szelíd, játékos, pajkos és kezes állatkák. Játszom velük, és pórázon sétáltatom őket. Okos, intelligens állat a vadászgörény, ha nevén szólítom, oda jön hozzám. Barátnőim először furcsállták, hogy milyen kedvencem van, de gyorsan hozzászoktak, és megkedvelték ők is.

Tóth Lajos

Kalapáti Álmos tizenéves bajsai fiú többfajta kisállatot hozott a kiállításra.

– Szürke belgrádi magasszálló és római galambot hoztam, apró énekesmadárkákat és vadkacsát. Már ötéves koromtól galambokat tartok azért, mert szeretem őket és mert szépek. Álmosnak hívnak, de nem vagyok álmos korán reggel felkelni és megetetni az állataimat iskola előtt. Sajnos az a helyzet, hogy már az olyan falvakban is, mint Bajsa, a fiatalok inkább a számítógépet választják, mint a kisállatot. Pedig egyik nem zárja a másikat. Én is „gépezek”, de az állattartás szépségeit csak az ismeri, aki már próbálta.

Uglár József

Uglár József a Topolya melletti „kislajos” birtokról érkezett és elmondta, hogy mindössze másfél éve nyulazik.

– Nagyon egyszerű és könnyű a nyúl tartása, főként, ha az ember önetetőkkel és önitatókkal van felszerelve. A húsa finom és egészséges. Készítünk belőle még töltött káposztát, meg fasírozottat is, a télen pedig kolbászt is fogunk. A nyúlnak van még egy értékes része, a gereznája, ami sajnos veszendőbe megy, mert egyelőre senki nem foglalkozik a felvásárlásával.

Tóth Lajos kishegyesi tenyésztő kecskeméti keringő galambokkal és oroszlánfejű nyúllal jelent meg a kiállításon.

– A kecskeméti keringő egy ritka, különleges és szép galambfajta. Szerbiában csak 3-4 tenyésztőnek van ilyen, Magyarországon, mint a neve is mondja, Kecskemét környékén tartják. Oroszlánfejű német törpe nyulat is hoztam. Nyugodt vérmérsékletű, 1–1,5 kg-ra növő díszállat, házi kedvenc. Kitűnően alkalmas lakásban való tartásra, nem igényel többet, mint az egyszerű házi nyúl.

Zoran Dukatarov