2024. július 20., szombat

Aktuális növényvédelem

Az almatermésűeknél a gyümölcsök növekedése jellemző ebben az időszakban. A varasodásra most csak kontaktszerekkel való kezelést ajánlanak a szakemberek, mert az előrejelzések szerint nem kell komolyabb fertőzésekre számítani. A Kaptan-Merpan, a Dithane-Mankogal-Penkozeb, az Antracol növényvédő szereket javasolják, amit 10–14 naponként meg lehet ismételni.

Az almatermésűeknél a gyümölcsök növekedése jellemző ebben az időszakban. A varasodásra most csak kontaktszerekkel való kezelést ajánlanak a szakemberek, mert az előrejelzések szerint nem kell komolyabb fertőzésekre számítani. A Kaptan-Merpan, a Dithane-Mankogal-Penkozeb, az Antracol növényvédő szereket javasolják, amit 10–14 naponként meg lehet ismételni.

A lisztharmat ellen, a másodlagos fertőzésekre Karathane, Systhane, Topas vagy Nimrod hozzáadását ajánlják.

A tűzelhalás (Erwinia a.) veszélye továbbra is fennáll, ugyanis a kialakulásához továbbra is kedvezőek az időjárási viszonyok, így ha megjelennek a tünetek, réztartalmú szerekkel le kell permetezni a fákat, valamint be kell tartani a higiéniai előírásokat: a beteg ágakat le kell metszeni, majd fertőtleníteni a fákat, a beteg ágakat pedig megsemmisíteni. A gyümölcsös körbejárása kötelező! A réztartalmú szerek koncentrációja a gyártótól függően 0,2–0,5%-ig mehet. A szakemberek a gyümölcsösöket körbejárva azt észlelték, hogy komoly veszély nincs, de óvatosságra intenek.

Az almamolynál elkezdődött a rajzás, amely várhatóan 15-e körül el is éri a csúcsot. A lárvák kifejlődése hőmérséklettől függő, melegebb időben rövidebb ideig tart. Tehát a rajzás csúcspontjától számítva 7–14 nap után kell permetezni Gusathion-Cotnion, Nurelle-D, Fenitrotion, piretroidokkal vagy fejlődésgátló szerekkel. Azt is mondhatjuk, hogy mindegy mivel permetezünk, ha eltaláljuk a megfelelő momentumot.

A szőlőnél a peronoszpóra ellen Dithane (Mankogal), Kaptan (Merpan), Antracol és réztartalmú szereket ajánlanak (Funguran, Kupragrin, Cuproxat, Bakarni oksihlorid).

A lisztharmat ellen, amely a fürtöket is megtámadja, kéntartalmú szerek (Kosan, Microthiol 0,3–0,5%), illetve Bayleton, Bumper-Tilt-Presing, Falcon, Impact vagy hasonló gombaölők használatát javasolják.

A botritisz vagy szürkepenész is megjelent. A fürtöket Ronilan, Rovral, Sumilex, Konker és hasonló speciális szerekkel védhetjük meg.

A paprika esetében a baktériumos levélfoltosság aktuális. Az első tüneteknél már reagálni kell, mégpedig réztartalmú szerekkel. Vagyis ilyen változékony időben nem árt megelőző permetezést végezni. Az alsó leveleken jelennek meg a tünetek leggyakrabban, amelyek le is hullanak.

A burgonyát még mindig a burgonyabogár pusztítja. Ellene a Confidor, a Mospilan-Tonus-Volley, az Actara és a Match a leghatásosabb.

A burgonyavész is még károsít Ellene Dithane (Mankogal), Kaptan (Merpan), Antracol vagy kontakt- és szisztemikus szerek kombinációival (Equation Pro, Curzate, Acrobat, Ridomil Gold) lehet védekezni.

A céklánál megjelent a Cercosporás levélfoltosság. Ellene a cukorrépában használatos gombaölők hatásosak, mint a Rias, a Duett vagy az Alert-S.

A gyapottok bagolylepkéknél a feromoncsapdák befogása a rajzás kezdetét jelzi, vagyis minden zöldségféle veszélyben van. Ellene a piretroidok (Decis, Karate Zeon, Cipermetrin) vagy az Avaunt hatásos.

Fontos megjegyezni! A növényvédelmi kezeléseket nem a legnagyobb melegben kell elvégezni. Erre a legmegfelelőbb időpont a kora esti vagy az esti órák, mikor a levegő már lehűlt.

Bővebb információt a termelők Bognár Pásztor Hajnalkától, a szabadkai Agrozavod Rt. szakemberétől a 024/556-867-es, illetve Babity Andreától, a zentai Mezőgazdasági Állomás Társadalmi Vállalat szakemberétől a 024/811-370-es telefonszámon kaphatnak.