2024. július 20., szombat

Veszélyben a zöldségfélék

Aktuális növényvédelem
Az almatermésűeknél a varasodásra továbbra is oda kell figyelni, ugyanis az újabb esőzések miatt még mindig fertőzésveszély áll fenn, így a szakemberek a Kaptan-Merpan, Dithane-Mankogal-Penkozeb, Antracol szerek használatát javasolják a már kialakult termések védelmére.


A tűzelhalás (Erwinia a.) veszélye továbbra is fennáll. A szakemberek a gyümölcsösöket körbejárva azt észlelték, hogy komolyabb veszély nincs, de óvatosságra intenek. Már az első tünetek megjelenésénél meg kell kezdeni a védekezést.

Ami az almamoly a rajzását illeti, augusztus közepéig várható a kártételük. A permetezést a rajzáscsúcstól számítva 7-14 nappal kell végezni. Nagy befogás esetén a fogástól függően permetezni. A szerválaszték: Gusathion-Cotnion, Nurelle-D, Fenitrotion, piretroidok (Decis, Fastac, Cipermetrin), használhatunk fejlődésgátlószereket is (Insegar, Nomolt). Az élelmezési várakozási határidőt mindig be kell tartani, főként akkor, ha közeledik a szüret.

A szőlőnél a peronoszpóra ellen Dithane (Mankogal), Kaptan (Merpan), Antracol, valamint réz tartalmú szereket ajánlanak (Funguran, Kupragrin, Cuproxat, Bakarni oksihlorid). A fürtök védelmére a botritis – szürkepenész ellen Ronilan, Rovral, Sumilex, Konker, Switch és hasonló speciális szereket (botriticideket) javasolnak. A szőlőmolyok is rajzanak. Ellenük ugyanazokkal a szerekkel védekezhetnek a termelők, mint az almamolynál. A szőlőmolyok általában augusztus közepéig rajzanak.

A növénykultúrák számára a legnagyobb veszélyt az almamoly megjelenése jelenti, ezért a növényvédelmet is hozzá kell alakítani (Carpocapsa p.).

A paprikánál még mindig megjelenhet a baktériumos levélfoltosság. Védekezni réz tartalmú szerekkel kell, lehetőség szerint esőzések előtt. Az alsó leveleken látszanak meg leggyorsabban a tünetek, amelyek le is hullanak. Ez a betegség a gyengébb állományt jobban támadja, ezért ebben az esetben jobban oda kell figyelni a védekezésre.

Újra megjelentek a levéltetvek. A levél fonákján megkezdték a betelepedést. Ez a jelenség nem csak paprikánál jellemző.

A burgonyavész még mindig károkat okoz, vagyis még védekezni kell ellene. Dithane (Mankogal), Kaptan (Merpan), Antracol használata javasolt.

A paradicsomon alternáriás levélfoltosság megjelenése észlelhető, valamint a peronoszpóra. Mindkét betegségre hatásosak a burgonya védelmére ajánlott szerek. Az élelmezési várakozási időre oda kell figyelni.

A zöldségek levelén lisztharmat észlelhető. Növénykultúrától függően ajánlják a kezelést.

A zöldségeknél is jelentkezik a botritis – szürkepenész, ugyanis az időjárási feltételek kedveznek a kialakulásának. A gyapottok-bagolylepke okozta károk magával vonják a szürkepenész megjelenését is. A botritis elleni szerek azonosak a szőlőnél leírtakkal.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa a.) tömeges megjelenését jelzik a felállított feromoncsapdák. Természetesen területenként vannak eltérések. Minden zöldségféle veszélyben van! A legnagyobb károk ebben az időszakban várhatók. Ellene a piretroidok (Decis, Karate Zeon, Cipermetrin) hatásosak, valamint az Avaunt, amelynek használata előnyös a rövid élelmezési várakozási idő miatt (3 nap).

A szakemberek a csemegekukoricán és a többi szántóföldi növényen is lárvákat észleltek. A tapasztalt helyzet szerint 3-4 lárva jut egy növényre. A következő nemzedék nagymértékű károsítása várható, főként a zöldségesekben, de más kultúrákban. A rajzás és a kártétel augusztus közepére várható, természetesen ez is függ az időjárástól.

A parlagfű a tarlókon, az utak mellett és más kultúrákban, pl. a napraforgó között megjelenhet. Irtani kell, ugyanis most kezd virágozni, ami szeptemberig tart.

Fontos megjegyezni: a növényvédelmi kezeléseket nem a nap folyamán kell elvégezni, a forróságokban. Erre a legmegfelelőbb időpont a kora este, vagy az esti órák, amikor a levegő már lehűlt. A kora reggeli órák is számításba jöhetnek, ha nincs harmat!

Mindig be kell tartani a növényvédő szerekhez mellékelt használati utasítást, a dózisokat, vagy a koncentrációkat!

Bővebb információt a termelők Bognár Pásztor Hajnalkától, a szabadkai Agrozavod Rt. szakemberétől a 024/556-867-es, illetve Babity Andreától, a zentai Mezőgazdasági Állomás Társadalmi Vállalat szakemberétől a 024/811-370-es telefonszámon kaphatnak.