2024. július 20., szombat

A kóstolás jelentősége

Szabadkán megtartották a fiatal borok fesztiválját

A szabadkai régió borászainak és bortermelőinek egyesülete és az Arena Zabatkiensis Borlovagrend szervezésében a napokban tartották Szabadkán a fiatal borok fesztiválját. Mint minden évben a borászok szabadkai régiójában, az idén is november negyedik hetében szervezték meg ezt a rendezvényt, amelynek ezúttal a DiBonis borpince volt a házigazdája. A fesztivál a Beaujolais jegyében zajlott, de a jelen levő borászok jóvoltából számos más bort is kóstolhattak a vendégek.

– A Beaujolais-nál az az érdekes, hogy egész fürtöket tesznek a tartályba, s a fürtök súlyának köszönhetően pattognak szét a szőlőszemek, és eresztik ki a szőlőlét. Ez után spontán fermentációra kerül sor, ami folytán alkohol képződik, és szén-dioxid szabadul fel. Mivel ez a gáz nehezebb a levegőnél, lassan kúszik fel a tartályban, kiszorítva a levegőt. Ugyanakkor a bogyókon belül is megindul a fermentáció, aminek következtében a bogyók szétdurrognak, és a lé kiömlik belőlük. Ez a folyamat 4–10 napig tart, attól függően, hogy milyen típusú bort készítünk. Ekkor következik a préselés, ami után egy speciális élesztő kerül a masszába, majd a fehér bor technológiáját alkalmazva dolgozzák fel a szőlőt – hallottuk Bóni Lászlótól, a fesztivál házigazdájától a bor készítésének lépéseit. Hozzátette még: – Ebben az évben borászatunkban kísérletképen a Beaujolais hagyományos elkészítésének módszerével a Cabernet Sauvignon szőlőből készítettünk 400 liter bort. Ezt már palackoztuk is, amit meg is kóstolhatnak. Megtudtuk továbbá, hogy a Beaujolais bort általában hideg ételekhez, halakhoz és baromfihúshoz szolgálják fel.

Alojzije Stantić, az Arena Zabatkiensis Borlovagrend tagja a szabadkai bor történetéről mesélt a jelenlevőknek. Elmondta, hogy mindig is fontos szerepet játszott a fiatal bor kóstolójának megtartása, aminek szerves hozzátartozója a frissen sült libazsíros, hagymás és őrölt paprikás kenyér volt.

– Ezt a hagyományt mindaddig megőrizték, amíg el nem tűntek a bortermelők. Ez először éppen a szabadkai határban következett be, amikor több ezer hektár területet megsemmisítettek. A legismertebb szőlőtermő vidék pedig a Szabadka–Palics kerülőúton volt – hallottuk Alojzie Stantićtól.

Đorđe Dragojlović, az Arena Zabatkiensis Borlovagrend kancellárja a bor idegenforgalmi lehetőségeiről beszélt. Rámutatott, hogy bár az állam különböző támogatásokkal igyekszik irányt mutatni a borászoknak, még számos tennivaló akad, annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban nagy előrelépések történtek ezen a területen is.

– Szabadkán sok borász van. Néhány évvel ezelőtt egy ilyen rendezvényre nem kerülhetett volna sor. Örömmel veszem tudomásul, hogy a borászat az elmúlt években fejlődésnek indult. És annak ellenére, hogy mindannyian ugyanazokat, illetve megközelítőleg ugyanolyan eszközöket használnak, minden borász hozzáállása különbözik. Mindegyik borász sajátossá teszi a borát és nagyon jó minőségű borokat állítanak elő – emelte ki Đorđe Dragojlović.

A fiatal borok fesztiválján jelen volt Ljerka Alajbeg, Horvátország szabadkai főkonzulja és Nagy Ferenc, Magyarország szabadkai főkonzulja is, akiknek Bóni László, a fesztivál tulajdonosa bortrezort ajánlott fel. A trezor kulcsát a Shiraz étterem pincéjében adta át.