2024. július 17., szerda

Továbbra is elégedetlenek a gazdák

Földműveseink képviselői Belgrádban tárgyaltak a tervezett szerb–arab üzletről

Az újvidéki székhelyű Földművesek Szövetség és a pancsovai Bánáti Paraszt Egyesület képviselői csütörtökön Goran Knežević mezőgazdasági, valamint Mlađan Dinkić pénzügyi és gazdasági miniszterekkel tárgyaltak az Egyesült Arab Emírségekkel tervezett üzletről.

Miroslav Kiš, a Földművesek Szövetsége igazgatóbizottságának elnöke a Magyar Szónak nyilatkozva kifejtette: elégedetlenek a találkozóval és továbbra is aggódnak az arabokkal tervezett ügylet miatt. A miniszterek nem győzték meg a gazdák képviselőit, hogy az Egyesült Emírségekkel az elmúlt vasárnap aláírt előszerződés valóban jó Szerbia, vagy a hazai gazdák számára, fogalmazott Kiš, hangsúlyozva: nem igazságos, hogy az emírségeknek bérbe adandó termőföldet nem ajánlották fel először a szerbiai mezőgazdasági termelőknek. Ki ad biztosítékot arra, hogy a szóban forgó földet ma-holnap nem rabolja el valaki tőlünk, mindenféle közbeszerzési pályázat, vagy árverés kiírása nélkül, magyarázta Kiš, majd emlékeztetett, hogy a téma azért is érzékeny, mert a vagyon-visszaszármaztatás nem fejeződött be, a valamikor elkobzott földeket az állam nem szolgáltatta vissza, valamint továbbra sem született meg a mezőgazdasági szövetkezetekről szóló törvény.

Emlékeztetésképpen, Dinkić vasárnap Abu Dzabiban előszerződést írt alá az Al Dahra, az Egyesült Emírségek vezető agrárvállalatával. Az előszerződés tárgya nyolc átszervezés alatt álló szerbiai mezőgazdasági szövetkezet, amelyek közül hat Vajdaság területén található, valamint 3 ezer hektár állami termőföld bérbeadása 30 évre, az első tíz évben hektáronkénti 250 euró bérleti díjért.

A gazdák szerint nem jó külföldieknek eladni a szerbiai termőföldet – nyilatkozta Miroslav Kiš, mondván: a hazai termelők versenyképesek és készen is állnak a versengésre, ugyanakkor egy, az Egyesült Emírségekhez hasonló gigászi gazdaság, valamint az Al Dahrához hasonló óriási vállalat egyre több földet szerezhet meg magának az országban. Hosszútávon ez semmi jót nem eredményezhet – véli Kiš.

– Az államvezetés azzal igyekszik az üzlet mellett érvelni, hogy az Al Dahra 200 millió eurót fog beruházni a vállalatokba. Ez egyébként teljesen normális, ha valaki megvesz valamit, abba be is ruház. Viszont nem hiszem, hogy ezekből a befektetésekből átfogó haszna származhat az országnak. Csupán az a jó, hogy ajánlatot kaptunk: azokra a mezőgazdasági javakra, amelyek nem voltak tárgyai a magánosításnak, mi, szerbiai gazdák tehetünk számunkra megfelelő ajánlatot, árverésen kívül. Ennek ellenére továbbra is elégedetlenek vagyunk. Szövetségünk igazgatóbizottsága ismét összeül majd és megbeszéljük, hogy hogyan tovább. Nagyon csalódottak vagyunk. Magyarországon az államhatalom minden lehetséges eszközzel védi az ország termőföldjeit, hiszen belátták: nemzeti érdekről és értékről van szó. Nem lehet mindent eladni, elherdálni, vannak határok – magyarázta Kiš, hozzátéve: egyelőre a médián keresztül igyekeznek nyomást gyakorolni az államhatalomra.

A beszélgetésből az is kiderült, hogy a 3 ezer hektár termőföld, amit az Al Dahra bérbe venne, Surčin közelében van.

Dorel Mik, a Földművesek Pannon Szövetsége igazgatóbizottságának elnöke a Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva szintén azt mondta, hogy egyelőre nem tüntetnek, mivel újabb tárgyalási körre számítanak a szerb kormány képviselőivel a téma kapcsán.

Nagyjából a tárgyalással egy időben a tárcsói, a wekerlefalvai, omlódi és környékbeli gazdák a Tárcsó–Omlód közút mellett 70 traktorral vonultak fel, így fejezve ki elégedetlenségüket az ügylet miatt.