2024. július 20., szombat

Fennakadás a gazdahálózat bővítésében?

Önkormányzati segítségre van szüksége az Észak-Vajdasági Agrár Egyesületek szövetségének
Az Észak-Vajdasági Agrár Egyesületek Szövetsége már évek óta azon fáradozik, hogy a vidékfejlesztési tanácsadói irodájukon keresztül a mezőgazdászok munkáját megkönnyítse. Felismerve, hogy a termelőknek adminisztrációs segítségre van szükségük, hogy a termelők támogatásokhoz juthassanak, több községgel is felvették a kapcsolatot, hogy a helyi önkormányzatok támogatásával terjeszthessék hálózatukat. Ám úgy tűnik, hogy egy kis fennakadásra került sor Zentán és Csókán.

– Tavaly több önkormányzatban írásos nyilatkozatot adtak arról, hogy vállalják a vidékfejlesztési tanácsadó irodák működésének anyagi részét. Azért kezdtük el az egész folyamatot még tavaly, hogy az önkormányzatok ezeket a költségeket be tudják tervezni a költségvetésükbe – hallottuk Ábrahám Csillától, az Észak-Vajdasági Földműves Egyesület titkárától, majd hozzátette: – Sajnos az Észak-Vajdasági Agrár Egyesületek Szövetsége inkább a szervezést és a munkát tudja felvállalni, ám a működést nem tudta volna saját maga támogatni – mondta. Megtudtuk, hogy a szövetség fontosnak tartotta, hogy minden községben helybeli személyt alkalmazzanak ezekben az irodákban, ugyanis ők jobban ismerik a termelők igényeit, így a szervezésben is könnyebben tudnak boldogulni.

– Fontos szempont volt az is, hogy a tanácsadóink kijárjanak a falvakba, és ott a helyszínen, a helyi közösségekben fogadják a termelőket. Mindenképpen együtt szeretnénk működni az önkormányzatokkal, ugyanis ők tudják megszervezni, hogy a helyi közösségekben fogadják a falugazdászainkat. Illetve az önkormányzat érdeke az is, hogy a termelők támogatásokon keresztül fejlődni tudjanak – mutatott rá Ábrahám Csilla, majd hozzátette: – Tizenhat községből van írásos nyilatkozatunk. Velük már tavaly is együttműködtünk (Szabadka, Magyarkanizsa, Topolya, Kishegyes), egyértelmű volt a tanácsadói iroda sikere, így velük már megújítottuk a szerződést, de a környező községekből is kaptunk felkérést, mint Törökkanizsa, Zenta, Csóka, Ada, Óbecse, és Magyarcsernyéről is felkerestek minket. Mivel ezekről a településekről a termelők gyakran bejártak a legközelebbi tanácsadói irodába tájékoztatást kérni, úgy láttuk jónak, hogy ezekbe a községekbe is terjesztenünk kellene a hálózatunkat – mondta. Kiemelte, az elmúlt időszakban a támogatásról szóló szerződést már a fent említett községek többségével aláírták. Mintegy 20 falugazdász vár arra, hogy februártól munkába állhasson. Zenta és Csóka községekben még ez a támogatási szerződés nem valósult meg.

Egyelőre még van egy kis egérutunk, ugyanis a mezőgazdasági minisztérium nem kézbesítette az újravetéshez, illetve az ez évi bejegyzéshez szükséges dokumentációt. Így felesleges is lenne, hogy a falugazdászaink dolgozzanak. Csökkentjük a költségeket, így majd akkor kezdik a munkát, amikor megkezdik a gazdaságok újrabejegyzését. Reméljük, akkorára majd ebben a két községben is megkötik a szövetséggel a támogatási szerződést, ugyanis az önkormányzatoknak is meg kell érteniük, hogy csak a támogatásokkal tudnak a termelők fejlesztéseket véghezvinni – mondta Ábrahám Csilla. Elmondta továbbá, hogy az irodák már megvannak, felszerelték őket. Rámutatott, az Észak-Vajdasági Agrár Egyesületek Szövetségét azért hozták létre, hogy együttes erővel képviseljük a termelők érdekeit. Minden észak-vajdasági község agráregyesülete képviselteti magát ebben a szövetségben. Ez egy nonprofit civil szervezet, saját irodákkal, ezek az önkormányzatokon kívül, de azok támogatásával működnek majd.