2024. július 16., kedd

Árverésen az apai örökség

Szorgoskodnak a végrehajtók. Tudomásunk szerint eddig fokozattaban Šumadijában. A felhalmozódott banki adósságok, a be nem fizettett mezőgazdasági hitelrészletek behajtása céjából termőföldeket, legelőket, erdőket árvereznek el. Azonban nem csupán a pénzitézeteknek tartoznak a szerbiai gazdák. Arra is van példa, hogy egyeseknek a tetemes mobiltelefon-számlák miatt kell bűnhődniük vagy megválniuk vagyonuk egy részétől

A bankokkal, a hitelezőkkel játszadozni veszélyes dolog, tudja ezt a vaskalapos parasztember, habár sokszor oly nehéz ellenállni a csábításnak, a szebb és jobb életet ígérő plakáthirdetéseknek, a banki tisztviselők nyájaskodásának, vagy a rámenős, sokszor már unalmaskodó alkalmazottaknak, akik fáradtságot nem sajnálva az utcáról húzták be az ügyfeleiket, és üres zsebbel aligha engedik ki őket.

Sokáig úgy tűnt, legalább is amíg nem kezdtek érkezni a törlesztendő részletek, hogy szebb élet köszöntött be, de hamar megtörtént a felocsúdás. Ám baj sohasem jár egyedül. A hitelrészletek terhét az is súlyosbította, hogy időközben begyűrűzött a gazadsági világválság, és azóta sem akar tágítani.

Šumadijában a sajtó értesülése szerint mintegy húsz házat és lákást vernek nagydobra, ezenkívül tucatszámra árverezik a szántókat, gyümülcsösöket. Ugyancsak ez a sors vár egyes üzlethelyiségekre és három immár magántulajdonban levő, de egykor sikeres vállalatra is.

Nemcsak a hagyományos értelemben vett bankkölcsönök, hanem a mezőgazadsági hitelek, sőt még a mobiltelefonszámla-adósságok is bírósági perek tárgyát képezik. Csupán december folyamán Közép-Szerbia hat községének alapfokú bíróságán mintegy 150 millió dinár (1,5 millió euró) értékű ingatlan elárverezéséről született döntés. Az ingóságok közül nem kímélték a szobabútorokat, a tévéket, a műszaki árukat, a gépkocsikat sem.

Rača község két lakosa a kifizetetlen közműdíjak miatt autójától válhat meg. Jogerős ítélet szerint az egyikőjük Opel Asconáját 15 000 dinárért (!) a másik Opel Vectráját 180 000 dináros kikiáltási áron árverezik el. Az egyik šumadijai gazda az adósság fejében teljes apai örökségétől kényszerül megválni, a másik kragujevaci gazda 12 hold földtől, legelőstül és kaszálóstul, egy harmadik, aranđelovaci gazda pedig 11 hold termőföldnek mondhat búcsút. Sokszor a bírósági perköltségek apró töredékének értékében is születnek döntések. Így decemberben a legolcsóbb ingóság, amelyet árverésre bocsátottak egy 1000 dinárra becsült magnókészülék és egy 1200 dinár értékű tévé volt. A kikiáltási áruk a tárgyaknak az első árverésen becsült értékük 60 százaléka, a második körben pedig mindössze 30 százléka. Tehát a magnó akár 300, a tévé pedig akár 350 dinárért is megvásárolható.

Az új adósságtörvény értelmében, részletezi Amela Babović Vasić, a Kragujevaci Alapfokú Bíróság ítélőbírája, ezentúl záros határidőn belül, vagyis rövid idő alatt el kell végezni a nyilvános árverést. Régebben akár tíz évig is húzható volt a dolog, most pedig pár hónap alatt mindennek véget kell vetni. Ha az első árverezésen nem talál új gazdára a szóban forgó tárgy, tizenöt napon belül meghirdetik a második kört. Ha ez alklommal sincs érdeklődő, bírósági végzéssel a hitelezőnek ítélik oda.

Az adós vagyontárgyát már az első árverezésen felbecsülik, és a kikiáltási ár ennek a 60 százléka. A második körben pedig már ennél is kevesebbért, valós értékének mindössze 30 százalékáért árusítják.

Ez is az új törvény egyik újdonsága, mert régebben a második körben is maradt a 60 százalékos kikiáltási ár.

Faluhelyen sokkalta könnyeb pontot tenni az ügyre, mondják az illetékesek. A bírósági végrehajtó belépve az udvarra felméri a helyzetet, és elhatározása alapján traktort, pótkocsit vagy akár jószágot írat át a hitelező tulajdonába.