2024. október 2., szerda

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (77.)

Tápoldatozó berendezések

Ez a téma mindig aktuális, mert a fejlődés nem áll meg, és ami még egy évvel ezelőtt modern berendezésnek számított, ma már elavult. Mi újság a tápoldatozó berendezések táján, vásárláskor mire figyeljünk?

Egy tápoldatozó összes tulajdonságait és lehetőségeit hosszadalmas lenne leírni, ezért csak néhány fontosabb technikai jellemzőre szeretnénk kitérni.

Kapacitás szempontjából fontos adat, hogy óránként hány m3 tápoldatot képes kijuttatni a berendezés? A kisebbek néhány m3-től indulnak, míg a nagyobbak óránként 100 m3 tápoldatot is képesek adagolni és vezérelni. A következő nagyon fontos adat, hány különböző tápanyagból tudja összekeverni a végleges összetételt? Az olcsóbb és régebbi típusok három tartállyal rendelkeznek. Egyszerűbb és nem túl igényes tápoldatozásnak ez is megfelel, de ha tovább szeretnénk lépni a pontosabb és változatosabb adagolás felé, akkor legalább 5 vagy még ettől is több tartályra van szükségünk.

Miért jó az a sok tartály?

Ha egy termesztési ciklus során a növény növekedésének megfelelően folyamatosan szeretnénk változtatni a tápanyag-összetételt, a nitrogén és kálium arányát, akkor nélkülözhetetlen a több tartály. Ha több növényi kultúrát vagy különböző növekedési fázisban levő állományokat szeretnénk tápoldatozni egyidejűleg, akkor is nélkülözhetetlen a több különböző tápanyagot tartalmazó tartály. A tápoldatozók olyan programozási lehetőséggel rendelkeznek, amely segítségével különböző állományokat tápoldatozzhatunk különböző összetételű tápoldattal. Ezek a tápoldatozók alaptulajdonságai, melyek ma már nélkülözhetetlenek.

Az egyszerű időzített tápoldatozási cikluson kívül lehetőség van árasztásos, sőt visszaforgatós rendszerek szabályozására is. Palántanevelésnél vagy asztalon termesztett cserepes növények esetében az árasztásos módszer nélkülözhetetlen. A visszaforgatós módszer vidékünkön még várat magára, de az EU és a gazdaságos termesztés felé közeledve erre is szükség lesz egy távoli szép napon. Hidrokultúrás termesztésben gondolkodva nem szabad elfelejteni a víz- és tápanyag-takarékosságot sem. Nem sokáig élvezhetjük a vízpazarlást, és eljön az idő, hogy minden liter felhasznált vízre vigyázni kell. Ezt a jövőben gondolkodó és tervező gazdáknak érdemes átgondolni. A csöpögtető öntözésen kívül a felülről történő porlasztásos öntözés is szabályozható az összes környezeti tényező figyelembe vételével. Az alaptulajdonságokon kívül tekintsük át azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják a tápoldat összetételét vagy az öntözés ciklusát.

A nappali és éjjeli öntözési ciklus különböző, a napfényes és a felhős idő is fontos tényező, de a levegő hőmérsékletének és páratartalmának változását is figyelembe kell venni. Ez röviden azt jelenti, hogy a jó tápoldatozó berendezés rendelkezik külső tényezőktől függő beavatkozási és korrekciós lehetőségekkel. Különböző külső érzékelők hozzákapcsolásával, melyek mérik a levegő hőmérsékletét, páratartalmát és a napfény mennyiségét (nem erősségét!!), a tápoldatozó beállítja a legoptimálisabb tápoldat-összetételt, -mennyiséget és -időzítést is. Az érzékelők az üvegház légterében felfüggesztve gyűjtik az adatokat, és továbbítják a vezérlőrendszernek. Minden intelligens szabályozó fel van szerelve riasztási funkcióval, mely akkor kezd el működni, ha valamelyik mért érték eltér egy előre megadott alsó és felső határértéktől. Ez fontos a biztonság érdekében, mert hibák bármikor előfordulhatnak a rendszerben. Ezt is figyelik az érzékelők, és a túlzott nem normális értékek esetén elindul a riasztás, fényvillogás, vagy valamilyen hangjelzés segítségével.

A számítógép szerepe

Az üvegház légterének szabályozása, szellőzők és árnyékolók működtetése már teljes mértékben automatizálható. A légtér széndi-oxid-mérése és a megfelelő szinten tartása is lehetséges műszerek és vezérlők segítségével. Az összes szabályozó és mérőműszerek adatait az okos tápoldatozó-berendezés begyűjti, feldolgozza, és a pillanatnyi helyzetnek megfelelően módosítja a tápoldatozást. Lassan eljutunk a tökéletesség felé, mely szerint az alkotó pihen, a mű dolgozik. Ezen a ponton is léphetünk még egyet előre. Adva van egy üvegházkomplexum, különböző növényekkel és azt felügyelni kellene. A gazda nem lehet állandóan jelen, hogy figyelje, mit művel a tápoldatozó berendezése? Este, lefekvés előtt vagy a délutáni pihenés után szeretné tudni, mi történik a több kilométer távolságban levő létesítményében? A hagyományos, már bejáródott, felszerelhető kis kamerák csak képeket tudnak közvetíteni, de adatokat nem. Marad a jól bevált világháló, melyen keresztül rákapcsolódhatunk az állandóan éberen figyelő tápoldatozónkra, és megfelelő program segítségével pontos adatokat kaphatunk a pillanatnyi helyzetről. Ezen túlmenően, ha erre szükség van, beavatkozva a rendszer munkájába, módosítást is végezhetünk. Ez a kényelem ma már elérhető, és teljes biztonságot nyújt az üvegházi termesztésben. Az elektronika és a számítógépes eszközök bár sokat tudnak, az ember nélkül mit sem érnek. Ma már több tápoldatozó is rendelkezik számítógépes hálózatba vagy a világhálóhoz való csatlakozási lehetőséggel. Amennyiben a lakás az üvegházhoz közel van, egy helyi számítógépes hálózat is elegendő. A számítógép-vezérlésű tápoldatozóhoz több száz km távolságból is kapcsolódhatunk, ellenőrizve vagy módosítva annak működését. Ez azt jelenti, hogy a gazda nyugodtan elmehet nyaralni, csak ne felejtse el magával vinni hordozható számítógépét. Ennek segítségével bármikor ellenőrizheti az üvegházban végbemenő folyamatokat, és ha erre szükség van, beavatkozhat a tápoldatozásba, módosításokat is végezhet a programban.

A kényelem elérhető közelségben van, mindehhez megfelelő kölcsönöket is biztosítanak a külföldi befektető partnerek, és ehhez vállalkozó gazdákat keresnek. Vajdaságban is van holland, francia és egyéb tápoldatozó berendezéseket, valamint teljes üvegházi technológiát forgalmazó külföldi cégeket képviselő iroda. Az érdeklődők bővebb információt kaphatnak, és a kölcsönök lehetőségeiről is tájékozódhatnak.

Az üvegházakban rendszerint a hidrokultúrás termesztés folyik

Az üvegházi technológia telepítése főleg a hidrokultúrás termesztésről szól. A különböző tápoldatozó berendezések a földi termesztésben is alkalmazhatók. A növényeknek a termesztési technológiától függetlenül szükségük van pontos tápanyag-adagolásra, erre a célra ideális megoldás a modern, minden célnak megfelelő számítógépes tápoldatozó berendezés. Nálunk is beszerezhető a francia Senmatic sorozat különböző típusa (Volmatic, távvezérlésre is alkalmas), valamint a Brinkman cég Vocom sorozata.

Egy új létesítmény telepítésénél elsősorban vegyük figyelembe a gazdaságos működést. Ezután a jövőre nézve fontos szempont a környezetkímélő technológia. Európa továbbra is igyekszik megszabadulni a nem környezetbarát technológiától. Várható, hogy lassan keletre tolódik a kőzetgyapotos módszer és ígéretes kölcsönökkel lehetséges, hogy gazdára talál. Vajdaságban már van olyan kőzetgyapotos termelő, aki kiszámolta a költségeket, és a módszerrel járó problémákat mérlegelve pár év után áttért más termesztőközegre. Egy meglevő rendszert átalakítani másikra eléggé költséges vállalkozás, de nem lehetetlen. Ezért fontos legalább öt évre kiszámolni, mennyi a kiadás, és hogy azt hogyan lehet mérsékelni, vagy esetleg teljesen mellőzni más megoldást választva.

A matematika legyen a fő tantárgyunk, utána pedig a kémia. A tápoldatozás megértéséhez nélkülözhetetlen egy kis vegyészeti ismeret. Ezenkívül, ha van, vagy ha nincs is okos tápoldatozó berendezésünk, nélkülözhetetlen a tápoldat mindennapos mérése. Ehhez megfelelő és megbízható mérőeszközökre van szükségünk.

Milyen pH- és EC-mérőt vásároljunk, és milyet ne? Erről lesz szó a következő számban.