A belga Delhaize Group az új tulajdonosa a Delta Maxi és a Tempo áruházláncolatnak. Csak utólag derült ki, az adásváteli tárgyalások már egy évvel ezelőtt elkezdődtek. Szép csendben, titokban. Mert állítólag az üzleti világ szabályai ezt követelik meg. A Mirosalv Mišković vezette Delta Holding pedig úgy ítélte meg, az eladásból kapott pénzt legcélszerűbb az agráriumba fektetni... Hány hektárral gazdagodhat az impérium?
Most már világos, hogy honnan is jön majd a pénz. A 932,5 millió euró kicsit „helyrebillenti” a Delta Holding vérképét. Merthogy ennek a legnagyobb szerbiai kompániának, bizony tartozásai is vannak – éppen azok iránt, akik a Delta Maxi és a Tempo áruházak kínálatát gazdagították – azaz a beszállítók iránt. Mégozzá nem is kevés pénzről van szó. Mintegy 300 millió euróról cikkeznek az újságok... Horribilis összeg. Hogyan történhetett meg, ki engedte meg, hogy egy regionális játékos kinnlevőségei egyáltalán ekkorára szaporodhassanak?… Szerbia a korlátlan lehetőségek országa...
Mit jelent a tulajdoncsere a hazai termelő számára? Tudni kell, hogy a Delta Maxi új tulajdonosának, a belga Delhaize multinacionális cégnek három kontinensen vannak üzletei. Belgiumon kívül az Amerikai Egyesült Államokban, Indonéziában, valamint Görögországban és Romániában. 138 ezer foglalkoztatottja van. Csupán tavaly 20,8 milliárd euró volt a bevétele. Tudni kell azt is, hogy a Delhaize számos nemzetközi kompániával működik együtt, szigorú szerződések fűzik őket egymáshoz. Magyarán, ez azt jelenti, a Maxi kiskereskedelmi objektumainak külföldi kézre kerülése után, bizony a külföldi partnercégek élveznek majd előnyt a pultok feltöltésekor, és nem az itteni beszállítók. Szerbiában ugyanis még mindig nincs előírás, mely szabályozná azt, hogy a hazai és a külföldi, behozatali áru részaránya mekkora kell, hogy legyen a kiskereskedelmi boltok kínálatában. Ha tovább boncolgatjuk a gombolyagot, akkor az is kiderül, valószínűleg a Maxi beszállítói közül egyeseknek felmondanak, és újabb áruk, azaz újabb beszállítók foglalják majd el a régiek helyét.
A fogyasztók is elgondolkodhatnak, hisz nem várható, hogy egy jelentős nemzetközi játékos a hazai lakosság jócskán megcsökkent vásárlóerejének növelése érdekében csökkenteni fogja a kereskedelmi haszonkulcsot, és ezáltal olcsóbbá teszi majd a kínálatát. Nem biztos azonban, hogy a Delhaize vödörrel viszi ki majd az országból a profitot. Tudni kell ugyanis azt, hogy csupán egy év alatt Szerbiában 18,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom.
A Delta Holdingnak több tízezer hektár termőföldje van Vajdaságban. Senki sem tudja pontosan, hogy mennyi. Mišković jól tudja, a Vajdasági termőföld igazi kincs. …És részben ebben rejlik a felelet, miért nincs politikai akarat a vagyon-visszaszármaztatásra... Mert nyílt titok: az újdonsült gazdagok, tájkunok kezükben tartják a pártokat, politikusokat…, akik azután olyan törvényeket hoznak, melyek megfelelnek „munkaadóiknak”...
...És végül... Valószínűleg drágulni fog nálunk a termőföld. Már rövid távon is. A számítás egyszerű, az adósságok és az adásvételi tranzakció után fizetendő adó kiegyenlítését követően 500–600 millió euró marad a Delta kasszájában. Hány újabb hektárral gazdagodhat az impérium?