2024. szeptember 29., vasárnap

Környezetvédő permetlékészítés

A minőséges permetezés előfeltétele a megfelelően előkészített és homogenizált permetlé. A permetlé elkészítése és betöltése a permetezőgép tartályába azonban a környezetszennyezés veszélyé

A permetlékészítő berendezés, azaz a vegyszerbemosó, a modern permetezőgép részegysége, amely a permetezőgép hidraulikus rendszerét használja a permetlé elkészítésére. A bemosó tartálya tölcsér alakú és a felső peremén körbefutó perforált csőből érkező vizsugár mossa a tartály aljába a folyékony vagy por alakú vegyszert, ahol nagy sebességgel áramlik a tiszta vizes tartályból származó víz. A vegyszerbemosó adapterek flakonmosó fejjel is rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a vegyszeres göngyöleg kiöblítését is. Ez szintén fontos, hiszen a vegyszeres flakon jelentős környezetszennyező anyag. Találkozni is vele úton, útszélen. Ékes bizonyítéka a nemtörődömségnek, de a tudatlanságnak is.

Léteznek mobil vegyszerbemosók is. A kerekeken gördíthető berendezés hálózati vizvezetékre, szivattyúra vagy a permetezőgépre kapcsolható. Működési elvük ugyanaz, mint az előbb vázolt, gépre szerelt, adaptereké.

Az elkészített permetlé a főtartályba kerül. A főtartályban lévő permetlé homogenitását a permetlékeverő berendezés biztosítja. Lehetnek injektoros, keverőcsöves vagy kombinált berendezések is. Elsődleges feladatuk a permetlé homogenitásának megőrzése a permetezés teljes időtartama alatt. Emelett, a gép leállása után (pl. parcellacsere alkalmával) a leülepedett permetszer felkeverésére is alkalmas kell, hogy legyen. A csövekből vagy injektorból kiáramló folyadék biztosítja a keverőhatást. Újrakeveréskor a kívánt vegyszerkoncentráció 5–10 perc alatt érhető el. A nagyméretű permetlétartályokban hullámtörő lemezek és egyéb nehezen keverhető holt terek vannak. Ezért használják a kombinált keverőberendezéseket.

Az egyre dráguló vegyszerárak, de a környezetkímélő szemlélet is rávezeti a gazdákat, hogy alkalmazzák a modern műszaki megoldásokat. A felvázolt megoldások használata eredményesebb növényvédelemhez és megtakarításokhoz vezet.