2024. november 23., szombat

Ki vesz cukorgyárat?

Hamarosan kalapács alá kerülhet a hazai hat gyár közül kettő: a cservenkai és zsabljai

Hétről hétre bonyolódik a helyzet a görög állam tulajdonában két két vajdasági cukorgyárral kapcsolatban. Az eladásukra vonatkozó bejelentés nem volt újságírói kacsa. Az elmúlt napokban a két gyár sorsára vonatkozóen újabb részletek láttak napvilágot. Beigazolódott, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió írásbeli megállapodást kötött a görög kormánnyal, a 350 milliárd eurós görög küladósság 21,6 milliárd euróval való csökkenésére és ennek a szerződésnek a szerves része a két görögországi cukorgyár sorsának a rendezése is.

Emlékeztetőül, a cservenkai és zsablyai cukorgyárak 2003-ban kerültek a Hellenic Sugar tulajdonába és ezen belül a Görög Mezőgazdasági Bank birtokába, melynek 82,33 százalékos részvénycsomagja van a Hellenic Sugarban. A görögök akkor 3,5 millió eurót fizettek a két gyárunkért. Hogy az időközben megnövekedett cukorár hogyan befolyásolja majd az említett gyárak kezdeti árának alalkulását, az a jövő titka, de biztos, hogy a görögök nem fognak értük kevesebbet kapni, mint amennyiért vették őket.

Az eladással kapcsolatos fejlemények villámgyorsan követik egymást. Az ügybe úgy tűnik bekapcsolódott a Szerbiai Mezőgazdasági Minisztérium is, hisz ott máris latolgatják ki lehetne az új tulajdonos. Mert nem mindegy, hogy ki veszi meg az említett két gyárat. Olyan valaki, aki például csak azért venné meg hogy később bezárja őket, vagy azért, hogy a termelést folytassa.

A cukorpiacon történtek egyértelműen igazolják az olyan megoldást, mely szerint mégis az volna az elfogadható, ha olyan külföldi kompánia venné meg az említett két gyárat, amely termelni akar tovább is, mint például a németországi Nordzucker vagy az osztrák Agrana. Érdekes megemlíteni, hogy egy olyan megoldás is terítéken van, miszerint a szerb állam fogja visszavásárolni azt, ami egykor az ővé volt. Csak egyelőre nem tudni – miből.

Mind többet lehet hallani arról is, hogy a vevő esetleg valamely horvátországi nagyvállalat lesz. Horvátország egyébként már az előző évek folyamán jelentős cukorrépa mennyiséget vásárolt fel Vajdaságban, mert az ottani kapacitások elégtelennek minősülnek annak a 180 000 tonnás cukor vámmentes kiviteli kvótának a megtermelséhez, amelyet az EU-tól kapott. Egyébként Szerbia ugyancsak 180 000 tonnát exportálhat vámmentesen az Európai Unióba.

Nálunk jelenleg hat cukorgyár működik, méghozzá nyereségesen, mert a cukor az egekbe szökkent. Elsősorban azért, mert a cukornádból előállított etanolt üzemanyag gyártásra használják, ami miatt kevesebb cukor jut a piacra, mint az előző évek folyamán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás