2024. szeptember 28., szombat

Bőven akad munka a gyümölcsösökben, zöldségültetvényeken

Almatermésűek

A varasodás terjedéséhez nem megfelelőek a feltételek. E kórokozó ellen egyelőre nem kell tervezni védekezést. Ami gondot okozhat az almásokban, a szedés utáni – raktári betegségek kivédése. Erre a célra ajánlott szerek: triflokszisztrobin – Zato, tiofanat metil – Funomil. Ajánlatos az élelmezési várakozási idő betartása!

Az almamolycsapdák már csak elvétve fognak lepkéket, viszont a keleti gyümölcsmoly rajzása még folyik, így azok az almaültetvények, amelyek közel vannak a barackosokhoz, veszélyben lehetnek. Rövid é. v. i. rovarölők használata célszerű (deltametrin – Decis*, magas hőmérsékleteken a hatás elmarad, rhynaxipyr – Coragen, indoszakarb – Avaunt).


Csonthéjasok

A szilvamoly még mindig rajzik, és mivel a kártételük helyén fertőz a gyümölcsmonília, fontos a megelőző védekezés a későbbi érésű fajtáknál (az almánál felsorolt rovarölők használatosak).

Erősödik a takácsatka-károsítás, az irtását fontolóra kell venni a szedés közelsége miatt!

Szőlő

A fürtök és az idősebb levelek már kevésbé fogékonyak a peronoszpórára, réztartalmú szerekkel meg lehet oldani a védekezést.

A vegetáció vége felé a szürkepenész veszélyeztet, főleg a szőlőmolyok által károsított vagy felrepedt bogyókon nőtt a botritiszes fürtfertőzés. A szürkepenész ellen több szert is használhatunk, mint pl.: fludiokszonil+ciprodinil – Switch, vinklozolin – Ronilan, iprodion Dional...)

Tarló

A permetezést (glifosat hatóanyagú gyomirtókkal) a fenyércirok 40–50 cm-es magasságában kell elvégezni, az estéli órákban, amikor a levegő hőmérséklete már alacsonyabb. Ilyenkor a növények intenzívebben veszik fel a hatóanyagot.

A gyomirtók akkor fejezték be hatásukat, amikor a gyomnövények már elszáradtak. Erre két héttől egy hónapot kell várni. Ezután el kell végezni a talajművelést.

ZÖLDSÉGFÉLÉK

Paprika, paradicsom

A gyapottok-bagolylepke második nemzedékének rajzása folyamatban van. Számuk területenként változó, ezért minden parcellán fontos követni a kártevő tojásrakását és a lárvák kelését, hogy a védekezés a kellő időben történjék. A gyapottok bagolylepke egyenként helyezi tojásait a levelekre, termésre. A tojások kb. 1 mm nagyságúak, kezdetben fehérek, majd fokozatosan sötétülnek, a lárvák kelése előtti napon már sötétszürkék. A tojásrakás és a lárvák kelése közötti időszak a hőmérséklettől függ. Nagy melegben ( 30–35 °C) ez 2-3 nap. A védekezéseket a tömeges tojásrakásra (ovicid hatású rovarölőkkel: Avaunt, Coragen) vagy a tömeges lárvakelésre (piretroidok, Nurelle-D) kell időzíteni.

Az egészségügyi várakozási idő (karenca) betartására szintén nagyon ügyelni kell!