Most már az üzletemberek figyelmeztetnek arra, hogy a közelgő gazdasági válság Szerbiát sem kerüli el. Az elmúlt héten Miodrag Kostić, az MK Komerc tulajdonosa, a koronázatlan cukorkirály szólalt meg. Arra intette a kormányt, hogy minél gyorsabban töltse fel az árutartalékokat, mert a jelenlegi helyzet nagymértékben emlékeztet arra, amely a múlt század 30-as éveiben söpört végig a világon. Kostić szerint csak az nem látja a közelgő bajt, aki tájékozatlan... Fel kell készülni a legrosszabbra
Kostić meglátása szerint: az elkövetkező időszakban az élelmiszerárak csökkenni fognak, eleinte egyszerre csaknem 10 százalékos lesz az árcsökkenési arány. Kostić a bankkormányzó számlájára is fűzött egy megjegyzést: ha igaz, hogy az élelmiszerárak olyan fontosak az infláció alakulásában, akkor a leárazások miatt valószínűleg a pénzromlás aránya csupán egy számjegyű lesz. A cukorkirály arra alapozza állítását, hogy például a cukor nagykereskedelmi ára 100 dinárról máris 86 dinárra esett vissza kilónként, és várhatóan tovább fog csökkenni, de nemcsak ennek a terméknek, hanem a gabonának az ára is lefelé fog ívelni, és ebből kifolyólag a hús is olcsóbb lesz. Kostić, mint mondotta, magabiztos előrejelzését arra alapozza, hogy az agrárszektort jól ismeri, hisz épp ebben az ágazatban fejlesztette ki bizniszét.
A gyakorlat azonban valami mást mutat. A kereskedők a leárazások helyett drágításokat jelentettek be. Az elmúlt hetekben mindössze két mezőgazdasági termék ára esett vissza: az étolajé és a kenyéré. Az elsőé 6–19 százalékkal, azaz az augusztus végi 133–147 dinárról 125–132 dinárra. A kenyérnél jelentéktelen az árcsökkenés, mindössze 2 dinárt tesz ki, amit a fogyasztók meg sem fognak érezni, hisz a pékek már eddig is kijátszották a kenyér árának korlátozására vonatkozó rendeletet, mégpedig úgy, hogy a különböző speciálisnak nevezett kenyérfajtákért, meg egyébb pékipari termékért – annyit kértek el –, amennyit akartak. Az viszont, hogy a kormány ismét rendelettel korlátozta, azaz csökkentette a kenyér árát, visszaidézi azokat a népszerűtlen éveket, amikor a hatalom központosított irányítással próbálta a mezőgazdasági termékek visszaszorított árát a szociális béke szolgálatába állítani.
A kereskedők a napokban mintegy 20 élelmiszercikk drágítását jelezték. Emlékeztetőül: a hónap elején a különböző édességipari termékek már 5 százalékkal megdrágultak, ugyanúgy a tartósított húskészítmények 3–9 százalékkal. Egyes tejipari termékek, mint például a tejföl 3 százalékkal, míg egyes túrók esetében a drágítási arány megközelítette a 20 százalékot. A most aktuális drágítások aránya 2–20 százalékos lesz. Tovább drágulnak a tartósított húskészítmények, édességipari termékek, kekszek, fűszerek, konzervek, a rizs, egyes halfajták...
Milyen következtetést vonhatunk le az elmondottakból? Egy biztos – hatalmas a biznonytalanság. Egyesek szerint Szerbia meg sem fogja érezni az esetleges válságot, mégpedig azért, mert már eddig is a minimumom pangtak a külföldi befektetések. A gazdasági folymatok pedig összekuszáltak, bonyolultak. Azok, akik azért kapják a fizetésüket, hogy megnyugtasssák a polgárokat, magyarázatot adjanak arra, milyen jövö vár ránk – hallgatnak.
A ködösítéseknek pedig se hossza, se vége. Azok részéről érkeznek, akik eddig is jól halásztak a zavarosban. És ezt a rátermettségüket kamatoztatni is tudták: az elmúlt húsz év alatt akkora gazdagságot „kaprgattak” össze, amekkorát a tőkés államokban tisztességes körülmények között csak több generáció kitartó munkája hozhatott meg.