A benevezett parcellákat pontosan leméri a versenybizottság
A hat évvel ezelőtt életre hívott Magyar Kukoricaklub Egyesület nonprofit szervezet minden évben megszerezi a legjobb kukoricafajták válogató versenyét, amelyre az anyaországi termelők mellett az idén két vajdasági kukoricatermelő is benevezett. A 2011. évi Kukorica Termésversenyen az adorjáni Borsos Csaba is indult, aki az idén több mint száz hektár bérelt állami földön termesztett amerikai kukoricafajtákat. Mint mondta, az előzetes próbatermesztés azt mutatta, hogy az amerikai Dekalb 4888-as fajta adja a legtöbb termést.
A Magyar Kukoricaklub képviseletében Térmeg János és segítői hosszú mérőszalaggal lemérték a versenyre benevezett parcellát, a lekombájnozott szemtermésből, minden pótkocsiról mintát vettek, és megvizsgálták a szem nedvességtartalmát. Ami a nagy szárazság miatt a völgyesi határban lévő kukoricaparcellán alig haladta meg 11-12 százalékot, ami alacsonyabb nedvességtartalmat jelent a tárolása alkalmas minimumnál is.
Minden pótkocsiról mintát vesznek, és megmérik a termés nedvességtartalmát
A Termésverseny a Magyar Kukorica tevékenységi körébe tagozódik, célja hogy rávilágítson a magyar kukoricatermesztés lehetőségeire, népszerűsítse, és elterjessze a legeredményesebb termesztési módszereket, hozzájáruljon a vidéki élet és a mezőgazdasági tevékenység jobb megismeréséhez, tekintélyének emeléséhez. A termelők legalább öthektáros parcellákkal nevezhettek be a megmérettetésre.
Térmeg Jánostól a versenybizottság tagjától az iránt érdeklődtünk, hogy milyen céllal érkezetek Vajdaságba, és milyen feltételek mellett bonyolítják le a termésversenyt, és mikor várható az eredmények közzététele.
– A versenyt a Magyar Kukorica Klub Egyesület immár harmadik éve szervezi, és két termelési kategóriában hirdet eredményt. Az alapötlet Amerikából származik, ott már hosszú évek óta megszervezik a kukoricatermés-versenyt. A Kukorica Klub elnöke, dr. Szíber Dénes innen vette az ötletet, az ő javaslatára kezdődött meg Magyarországon is a kukoricafajták termésversenye. A megmérettetés célja megkeresni azokat a lehetőségeket, termelési eljárásokat, módszereket, amelyekkel a kukorica genetikai potenciáljához legközelebbi terméseredményeket lehetne elérni. A legnagyobb befolyásoló tényező a talaj és az időjárás, de tudjuk azt is, hogy szomszédos táblák között is lehetnek jelentősebb eltérések, annak ellenére is, hogy ugyanolyan agrotechnikai eljárásokat alkalmaznak.
Évről évre nagyon nagy a kukorica termésingadozása, nagyobb, mit a jövedelmezőség megengedhet. Ezért indult a verseny. Meg kell keresni a leghatékonyabb termesztési eljárásokat, amelyek a legjobb eredményeket adják.
A versenyre bárki benevezhet, elsősorban a gazdák maximum tízhektáros parcellákkal. Minden területre készül technológiai adatlap, amely tartalmazza az előveteményre, a talaj-előkészítésre, vegyszeres kezelésekre, műtrágyázásra stb. vonatkozó adatokat.
A száraz termelési kategóriában regionális és országos szintű versenyt, míg az öntözött kategóriában csak kategória szintű versenyt hirdet a Kukoricaklub.
A versenyterület területi kategóriába sorolása a kijelölt terület földrajzi elhelyezkedése szerint
történik. Öt területi kategóriába soroljuk a jelentkezőket, Dunántúl – Észak, Dunántúl – Dél, Alföld – Észak, Alföld – Nyugat és Alföld – Kelet.
Az értékelés a kilogrammban kifejezett, 13,5 % -os szemnedvességre vetített hektáronkénti termés alapján történik. Az eredmények értékelése és kihirdetése országos és területi kategóriánként történik. Minden kategóriában az I–III. helyezettet díjazzák, illetve a IV. és V. helyezettek a helyezésük feltüntetését is tartalmazó oklevélben részesülnek. Tavaly több mint hetven termelő jelentkezett a termésversenyre, az idei benevezők száma is meghaladja a hetvenet – mondta a kukorica-termésversenyről Térmeg János Kukoricaklub-tag és az egyik műtrágya-forgalmazó képviselője.
A benevezők ötvenezer forintot fizetnek a felmérés, a verseny lebonyolítási költségei címén, a díjakat viszont a vetőmag és műtrágya-forgalmazok állják. A díjkiosztó ünnepség Ráckevén lesz december 16-án.