2024. november 24., vasárnap

„Nem hagyjuk felszámolni a tehénállományt”

Tíz év alatt hatvankétezer istálló maradt üresen – Jobb gazdálkodási feltételeket követelnek a szarvasmarha-tenyésztők

Sürgős intézkedésekre szólította fel a kormányt a közép-szerbiai szarvasmarha-tenyésztők egyesülete a jószágállomány további csökkenésének megakadályozása érdekében. Ha az állam nem lép, ismét utcai tiltakozásokra kerülhet sor. Milija Palamarević, az egyesület elnöke közölte, a mačvai körzet tejtermelői társulásával együtt arra kérik Vladimira Orlić köztársasági parlamenti elnököt, hogy évente kétszer tegye lehetővé a szarvasmarha-tenyésztők gondjairól szóló nyilvános meghallgatást, ahol tájékoztatnák az illetékeseket és a nyilvánosságot a problémákról, és intézkedéseket javasolnának a tejtermelési ágazat megmentésére.

„Nem fogjuk megengedni, hogy a tejtermelés a napi hazai szükséglet 50 százaléka alá csökkenjen és hogy az ország behozatalfüggővé váljon! Ha kell, újból az utcára vonulunk” – nyilatkozta a Beta hírügynökségnek Palamarević, aki szerint „a mezőgazdasági minisztérium tisztségviselői korrumpáltak, mindenki valamelyik cégnek és a saját érdekében dolgozik”. A 2014-ben elfogadott, máig érvényes mezőgazdasági és vidékfejlesztési stratégia, melynek kidolgozása 8,2 millió dollárba került, az agrárium fellendítését és 9,1 százalékos növekedését irányozta elő, de ez nem sikerült, mert „kétségtelen, hogy a minisztériumban olyanok ülnek, akik akadályozzák a mezőgazdaság zöld ágra vergődését”.

A közép-szerbiai marhatartók egyesületének elnöke megjegyezte, a tavaszi tüntetések után megemelt tejprémium és támogatások abban a pillanatban kielégítőek voltak, de most már nem hatnak ösztönzőleg az állatállomány megtartására. „Szerbiában az agrárgazdaságok fele a néhány tehenet tartó kisgazdaságok kategóriájába tartozik, és 40 dinárért kénytelen átadni a tejet, mert a felvásárlók zsarolják őket. Negyven dinár körüli árért tejet termelni nem kifizetődő, ezért miután megérkezik számlájukra az állami támogatás, az emberek eladják a marhákat. Az utóbbi tíz évben az országban 62.000 istállót zártak be” – figyelmeztetett Palamarević, hozzátéve, hogy a bikahizlalás sem jár nyereséggel, élősúlyban 3 eurót fizetnek kilójáért, ha viszont számba veszik a költségeket, kiderül, hogy az állatok „megették” a hasznot. A közép-szerbiai tejtermelők azt javasolják, hogy a következő három év alatt az állam jelentősen növelje a tehénállományt úgy, egyedenként 150.000 dinárral támogassa a hazai üszőborjak nevelését, és ne külföldről hozzák be őket a gazdálkodók.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja