2024. november 23., szombat

Mivel lehet pótolni a növényvédő szereket?

A termelők továbbra is használják a betiltott peszticideket

Szerbiában számos termelő még mindig használja a nemrégen betiltott növényvédő szereket. A szakértők úgy vélik, hogy az országban nem ellenőrzik megfelelően alkalmazásukat. Azok, akik a tilalom ellenére használják a peszticideket, büntetéssel is számolhatnak. A betiltott növényvédő szerek listája megtalálható a mezőgazdasági minisztérium weboldalán. A tilalom tavaly lépett életbe, de az idén november 9-én lejárt az a határidő, amelyben még engedélyezték a készletek felhasználását.

Az említett növényvédő szerekről kiderült, hogy 17 olyan aktív anyagot tartalmaznak, amelyek ártalmasak az egészségre. Ezeket a peszticideket az Európia Unió is betiltotta.

Szerbiában az elmúlt négy évben 50 olyan növényvédelmi szert tiltottak be, használatukat büntetik. A jogi személyek 500 ezertől 1 millió dinárig, a fizikai személyek 35 ezertől 50 ezer dinárig terjedő összeget fizethetnek. 

Az év eleje óta a határellenőrzés során 10, Szerbiából származó termékről derült ki, hogy veszélyes, tavaly pedig 11 ilyen esetet jegyeztek fel. Júliusban barackszállítmányt küldtek vissza a horvát határról magas peszticidtartalma miatt. Szerbiában 1234 növényvédelmi felügyelő visel gondot a gyümölcsök és a zöldségek biztonságáról, beleértve a hazai és az importált termékeket is. A nagy kereskedelmi láncok külön ellenőrzést is tartanak. Szerbia ezenkívül figyelembe veszi az uniós szabályokat. 

Dušan Veljković egyetemi tanár az Euronews Srbija hírportálnak elmondta, a gyakorlat azt mutatja, hogy a növényvédelmi szereket betiltásuk után is használják, s ez nemcsak Szerbiában van így, hanem más európai országokban is.

– Szerbia mellett Lengyelországba is visszaküldték a német piacra szánt almákat, ezekben pedig kétszer több peszticidet tartalmaztak. A növényvédelmi szerek megsemmisítése nem probléma, nagyobb gond az, hogy a betiltott készítményeket továbbra is használják. A gazdák nem tudják mivel pótolni a használaton kívül helyezett szereket. Ha ez sikerülne, a legtöbb növényvédő szert kivonnák a forgalomból. A gond tehát a megfelelő helyettesítés, valamint a mezőgazdasági termelés és az élelmiszerek drágulása – fejtette ki Veljković.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele