2024. november 26., kedd

Jó hangulatban jó dolgozni

Turai Ferenc postabélyeg-perforáló a Forum Nyomda díjazottja

A felterjesztett javaslatok alapján a 2017. év Forum-díját Turai Ferenc érdemelte ki. Turai 2002-ben segédmunkásként kezdett dolgozni az újvidéki nyomdában. Pár év múlva a postabélyeg-perforáló osztályra került, ahol hamar feltűnt kifogástalan szakmai tudása, lelkiismeretes és minőségi munkája, amellyel házunk tekintélyét is jelentős mértékben növelte. Ezek voltak a nyomdarészleg közösségének a gondolatai, amelyek elhangzottak a Magyar Szó napilap fennállásának 73., a Jó Pajtás gyermeklap fennállásának 70., és a Forum Nyomda fennállásának 60. évfordulója alkalmából megrendezett decemberi díjkiosztó ünnepségen. Turai Ferenc a hároméves gépészeti szakközépiskola elvégzése után került a nyomdához.

Turai Ferenc

Turai Ferenc

− Inđiján jártam iskolába, a bátyám szólt, aki már akkor a nyomdában dolgozott, hogy segédmunkást keresnek, így kerültem a Forum Nyomdába tizenöt évvel ezelőtt. Három évig dolgoztam a nyomdai részlegen, majd áthelyeztek a postabélyeg-perforáló osztályra – kezdte a beszélgetést Ferenc.

Mi is valójában a postabélyeg-perforáló munkafeladata?

− A munkának az általános része az, amikor a lyukasztógépek segítségével apró lyukakat szúrunk a kinyomtatott bélyegek köré. Két perforálógép van, az automatikus és a mechanikus, ezek kezeléséhez csak én értek a cégben. Ez mellett mást is csinálok, követem a nyomtatást, vágom a papírtömböket, felhozom az emeletre a kinyomtatott lapokat, előkészítem a perforálógépet, és mivel eddig én voltam az egyetlen férfi az osztályon, segítek a kolléganőknek a papírtömbök felemelésében, áthelyezésében.

A postabélyeg-perforáló feladata nemcsak összetett, hanem felelősségteljes is, hiszen értékpapírokról van szó. Milyen érzés volt, amikor erre az osztályra kerültél?

− Megijedtem, mert nem értettem a gépek kezeléséhez. Egy hónapig csak ültem a perforálógép mellett, és néztem, hogyan dolgozik idősebb kollégám. Figyeltem minden kézmozdulatát, igyekeztem minél jobban ellesni a szakma fortélyait, így egy hónap múlva már én kezeltem a gépet. Nem volt az mindjárt tökéletes munka, de lépésről lépésre haladtam, és mindent megtanultam. Amikor meg már az ember biztos a munkagépek kezelésében, a munka sem esik nehezére. Volt főnököm, Polyvás Róbert, nagyon sokat segített, valójában ő volt a mentorom.

Turai Ferenc átveszi a Forum-díjat Ökrész Rozáliától, a Magyar Szó Kft. igazgatójától

Turai Ferenc átveszi a Forum-díjat Ökrész Rozáliától, a Magyar Szó Kft. igazgatójától

Mik a munka előnyei és nehézségei?

− Nekem semmi sem esik nehezemre. Fiatal vagyok, egészséges és erős. Beškáról utazok mindennap a munkára, de ez sem esik nehezemre. Nagyszerű a hangulat az osztályon, jól megértjük egymást, olyanok vagyunk mint egy család. Már amikor egymásra nézünk, tudjuk, mit gondol a másik, és sokat nevetünk. Nem veszekszünk, mindenki tudja a maga feladatát és végzi azt, senki sem szól bele a másik munkájába. Amikor a mi osztályunkon nincs sok munka, a másik osztályoknak és a nyomdának is besegítünk. Eddig az volt a nehézsége a munkának, hogy csak én ismertem a két perforálógép kezelését, nem volt aki helyettesítsen, és amikor beteg voltam, akkor is dolgoznom kellett. Most viszont érkezett egy új kolléga, akit én tanítok be a perforálógépek kezelésére. Ez is egy fura érzés, hogy tizenöt évvel ezelőtt engem tanítottak, most pedig én tanítok.

Szerbiában csak a topčideri pénzverdének és a Forum Nyomdának van felhatalmazása a postabélyegek nyomtatására. A bélyegek a speciális papírlapokon 50-esével, 100-asával és 200-asával helyezkednek el. Ferenc több mint százezer ilyen lapot perforál évente.

Hány darab bélyeged van otthon?

Egy hónapig csak figyeltem a perforálógép kezelését

Egy hónapig csak figyeltem a perforálógép kezelését

− (Nevet) Természetesen egy sem, de jó ez az ugratós kérdésed. Többféle bélyeget nyomtatunk, de mivel ez olyan mint a pénz, azaz értékpapírnak számít, egy darab sem szabad, hogy hiányozzon. Csakis annyi bélyeg kerülhet ki a kezünk alól, amennyit megrendeltek, sem több, sem kevesebb. Ezért a kolléganők mindent háromszor átszámolnak. A felesleget vagy a hibásakat megsemmisítjük.

Mit jelent számodra ez a díj?

A díj valójában azt jelenti, mennyire támogatnak a kollégák. A főnökasszony, Magdolna javasolt a díjra, a többiek pedig egyetértettek vele. Engem a díj arra sarkall, hogy még jobban dolgozzak.

Beszélgetésünkbe Miglinci Magdolna, a postabélyeg-perforáló osztály vezetője is bekapcsolódott.

− Ferenc nem száz, hanem ezer százalékban megérdemelte ezt a díjat. Amikor javasoltam a díjra, szégyenkezve fogadta, mondta is, hogy ne őt díjazzuk, hanem az idősebb kollégákat. De a díjakat nemcsak az idősebbek érdemelik meg, hanem a szorgalmas fiatalokat is jutalmazni kell. Ferenc nemcsak a postabélyeg-perforáló osztályon, hanem más munkakörökben is kiváló munkásnak bizonyult – hangsúlyozta Magdolna.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás