2024. november 25., hétfő

A magyarkanizsai parfümőr

Bálint Csaba első illatkompozíciója már forgalomban van

Akár Franciaországban is járhatnánk, ehelyett csak egy eldugott, magyarkanizsai fehér szárazkapu-bejárat rejt illatkompozíciókat, amiről csak kevesen tudnak. Azt, hogy egy parfümkészítő adagolja mérnöki precizitással a különböző illatalapanyagokat a padlástérben, be is csomagolja, saját márkaneve van, és igazi, hosszan tartó, mélyen belénk ivódó illatot kreált, amit már világszerte ismernek, a környezetében még nem, de a határokon kívül annál többen tudják, és keresik is. Hosszas munkafolyamat és számos variáció készült, mire megszületett a Balifleur, Bálint Csaba parfümőr első, piacra dobott illata, melyet elmondása szerint még sok fog követni.

Dolgozószobája, ami már messziről láthatatlan érintést gyakorol az orrunkra és minden érzékszervünkre, inkább hasonlít egy kincsesbányára, mintsem dolgozószobára, arról nem is beszélve, hogy ha ott leül az ember lánya, ott is felejti magát pár órára az illatburokban, ahol más dolga sincs, mint kellemesen hátradőlve hagyni, hogy körbeölelje a puha, meleg, olykor szúrós, néha meglepő illathatás. Az illatok ugyanis emlékeket idéznek fel, mindenkinek egy-egy pillanatot, eseményt vagy életszakaszt, esetleg érzést juttatnak az eszébe, van, amiket egy életen át megjegyzünk, és sok év után is, ha megérezzük, asszociációk garmadát indítja el bennünk. De van, ami az orrnak érthetetlen, csak a szívnek vagy az agynak vésődik mélyen az emlékezetébe. Ezeket hozza elő Bálint Csaba, aki pontosan tudja, mit és mivel érdemes párosítani, miből hány cseppet kell egymás mellé orgonálni az illatakkordon, hogy az maradandó és kellemes nyomokat hagyjon szívben, fejben és orrban egyaránt. Mindezt ráérzéssel, hiszen a zsigerből jövő tudás a legjobb, a parfümkészítéshez is kell érzék, valami szunnyadó zsenialitás, amit aztán sok tanulással, önfejlesztéssel fel lehet ébreszteni. Magyarország leghíresebb női parfümőre, Minya Viktória segíti ezen az úton, ami a tanulást illeti, hiszen tanulni mindig a legjobbaktól kell!

Mikor kezdtél parfümökkel foglalkozni?

– Amióta az eszem tudom, folyamatosan szaglásztam, kondicionáltam a szaglásomat, mindig figyeltem az illatélményekre, követtem az illathullámokat! Már nagyon kis koromtól közel kerültem az igazi parfümökhöz is édesanyám révén, aki a családban francia parfümöket használt. De egészen a középiskoláig nem is tudatosodott bennem, hogy ezt szakmaként választhatnám. Amikor ez elkezdett motoszkálni bennem, nem találtam az utat. Senki sem tudta megmondani, hogy merre kellene indulni. Annyit tudtam, hogy Franciaországban lelhetőek fel ezek az iskolák, de hogy hogy lehetne a közelükbe jutni, ezt nem tudtam egészen 2014-ig, amikor megismerkedtem Minya Viktóriával. Ő egy magyar származású parfümőr hölgy, aki kinn él Párizsban, ott tanult, és ott is hozta létre saját márkáját. Jelenleg több parfümöt is jegyez a neve alatt. Megbeszéltem vele, hogy kimegyek hozzá tanulni, és érdekes módon azonnal el is fogadott. És ott megkezdődött a tanulás.

Hogyan kell ezt elképzelni, hogy tanul egy parfümkészítő?

– Az első napunk úgy nézett ki, hogy leültetett a parfümorgonája elé, ahol több száz alapillat van, amiből ő alkot, és kaptam egy 150 alapanyagos listát. Ezeket elkezdtem szaglászni, és olyan részletességben, olyan kreatívan és olyan módon elemeztem ki ezeket, hogy az első öt perc után azt mondta nekem, hogy ez a nekem való szakma, és mindenképp próbáljak meg elvégezni egy parfümőr iskolát. Ezenkívül még tanultam nála parfümkészítő technikákat, akkord alapú parfümkészítést, a nulláról induló parfümkészítés módjait, a modern parfümkészítés technikáit, majd hazajöttem, és beadtam a felvételi kérvényemet ugyanabba a francia iskolába, ahová ő is járt. Ez Grassban található, Dél-Franciaoszágban, ahová augusztusban kaptam felvételi időpontot, amikor legutolsó lépésként egy interjún kellett beszélni. Ott kiderült, hogy nem beszélek túl jól angolul, és onnan kezdve tudtam, hogy nem vesznek fel, mivel egy nemzetközi oktatási rendszer alapján angolul folyik a képzés. Nem volt mit tenni, hazajöttem, de úgy éreztem, enélkül az iskola nélkül is, csak azért is parfümőr leszek! Volt már annyi tudás a kezemben Viktóriától, ami kinyitotta az első nagykaput, hogy belássak ebbe a szakmába. Két éven keresztül fejlesztettem magam, mire odaértem, hogy úgy érezhettem, most már minden a kezemben és a fejemben van a parfümkészítéshez.

Hogyan készül egy parfüm?

Nagyon hosszadalmas, aprólékos munkával. Nagyon sok alapanyagot kell ismerni. Az én első parfümöm, a Balifleur, 51 alapanyagot tartalmaz, de másfél év alatt készült el. Ez idő alatt 120-130 alapanyagot kipróbáltam, és ezt 157 lépésen keresztül variáltam, s az lett az eredménye, hogy a 154. lett a győztes, és azt töltöttem üvegbe.

Honnan jön az ötlet, hogy mit mivel párosíts össze?

Jöhet inspirációból is, régi nagy illatok alapján, de akár egy gyerekkori élmény alapján is, például, hogy állok a tenger partján, és az asszociációk alapján gondolkodom, hogyan raknám össze azt a sós, forró, fügefás levegő illatélményét.

Milyen alapanyagokkal dolgozol?

– Tízszázalékos oldásokat használok, ami azt jelenti, hogy tíz százalék az alapanyag és 90 százalék az alkohol, ami szintén 96 százalékos tisztaságú. A rengeteg kísérlet után lesz belőlük parfüm, az alapanyagokat variálom. Például a jázmint a kókusszal, pézsmákkal, gyümölcsökkel. Ennek a kialakult végeredménye lesz a recept, ami szintén tíz százalékban tartalmazza magát a parfümreceptúrát, 88 százalékbab alkoholt és két százalékban desztillált vizet.

Minden illat máshogy viselkedik egy-egy ember bőrén. A te különlegességed abban is rejlik, hogy fel lehet téged keresni, és ráhangolódva a megrendelőre, az ő ízlésvilágának és személyiségének megfelelően közösen létrehozzátok a saját illatát. Most is épp egy vajdasági híresség lépett ki az illatfelhőből innen a kis varázsszobából.

– Mindenki szeret egyedi lenni, ez természetes. Amikor valakivel a saját, neki legjobban tetsző illatkompozíciót állítjuk össze, azt meg kell hogy előzze egy ráhangolódás. Sokat beszélgetünk, megismerjük egymást, én közben figyelem az illatélményeit, benyomásait. Nagyon sok alapanyagot megmutatok. Esetleg ha van konkrét elképzelése, akkor már tudjuk is, hogy mik képezik majd a fő jegyeket. Közösen keressük meg a megoldást, a közös pontig eljutva alakul ki az az illat, ami leginkább az övé. Ezt persze sok találkozás alkalmával tudjuk elérni, az ő bőrén próbálgatjuk az illatokat, és minden egyes alkalommal szabadon lehet változtatni bármilyen irányba.

Vannak kifejezetten női és férfiillatok?

– Bízzunk az ösztöneinkben, szagoljuk meg a parfümöket, és ami a legjobban tetszik, az legyen a mi illatunk, ne vezessen meg minket, hogy férfiasnak vagy nőiesnek titulálják. Én személy szerint az illataimat nem illetem nemi identitással, nem szabom meg, hogy melyik a férfi- és melyik a női, mindenki válassza meg az érzése alapján. Arra sincs szabály, hogy hány alapanyagot kell tartalmaznia egy jó parfümnek, aminek a lényege abban rejlik, hogy tudjuk viselni és hogy boldoggá tegyen minket. Harminctól felfelé egészen hatvan-hetven alapanyagig összeválogathat egy parfümőr.

Honnan szerzed be az alapanyagokat?

A világ minden tájáról. Nagyon sokat Európából vásárolok, vannak, amiket Amerikából, de a természetes alapanyagok, a kivonatok onnan jönnek, ahol a legszebbek, ahol őshonosak, ahol a legjobb technológiával tudják őket kinyerni. Például a tonkabab kivonat, ami egy szárított, bab alakú termés, ez egy édes-poros-koktélcseresznyés-marcipános illatú termés, amit Dél-Amerikában édességekbe reszelnek, no ez például Venezuelából jött hozzám, az ylang-ylang virág kivonata a Comore-szigetekről, a Vetyver Haitiről vagy a benzoé gyanta Szumátráról. Négy éve, hogy folyamatosan gyűjtögetem az alapanyagokat.

A rengeteg üvegcse között meg sem lehet számolni, mennyi van, itt egy letisztult csomagolásban, fekete-fehérben, eleganciát sugárzó szögletes üveg, Balifleur felirattal. A sajátod.

A Bali a nevemre utal, a Fleur pedig a virágokra. Az alapötletem és inspirációm a legkedvesebb virágom, a tubarózsa és a római kömény házasítása volt. Nagyon izgatott, hogy ez a két erőteljes illatprofillal bíró alapanyag hogyan működik együtt, hisz a tubarózsa egy émelyítő, fülledt, mézes, púderes, szúrós illatú virág, amit vagy nagyon szeretnek vagy abszolút mértékben elutasítanak, a római kömény pedig egy erotizáló, poros, nagyon intenzív fűszer. E kettő házasítása volt a fő motívuma a parfüm megálmodásának.

Az elsőt minden bizonnyal követi majd a második is…

– Igen! Már majdnem készen van. Hat-hét kialakulóban lévő parfümöm van, de azt még nem tudom, melyik lesz a befutó. Ez még a jövő titka, hogy abban a pillanatban melyik mellett döntök. Amikor a Balifleurt útnak kellett volna indítanom, négy majdnem kész kreáció volt, és az utolsó pillanat döntötte el, hogy a Balifleur a befutó.

Hol keresik leginkább a „befutó”-t?

– Itthon, Magyarországon, de volt már Szaúd-Arábiából is megrendelésem. Hamarosan elkészül a webshopom is, akkor talán még többen hozzá tudnak majd férni, de már most is Instagramon, Facebookon is megtalálhatnak, illatmintát is már két arab országba küldtem például. A www.instagram.com/parfumsbalint/  www.parfumsbalint.com és www.facebook.com/ParfumsBalint oldalakon találhatnak meg.

Létezik-e parfümtrend, követi-e azt egy parfümőr?

Létezik, persze, de én nem azt követem. Parfümberkekben is van több kategória. A leginkább vezető az úgynevezett mainstream, amelybe a dizájner és nagy luxusmárkák illatai tartoznak, ezek azok a parfümök, amiket a nagy, ismert parfümláncokban meg tudunk vásárolni, ezenkívül van egy sokkal izgalmasabb, a Niche, ezen belül pedig az Indie. Maga a Niche azt takarja, hogy szinte kézműves jellegű parfümkészítésről van szó, maximális kreativitással, a legjobb minőségű alapanyagok felhasználásával, és minden részlet, minden anyagi ráfordítás a kialakuló recept létrehozására megy el. Az Indie parfümkészítést pedig azok a parfümőrök végzik, akik autodidakta módon jutottak el a parfümkészítéshez. Jelenleg a gourmant, csokoládés, vattacukros, gyümölcsös illat a trend, Niche vonalon a nagyon hangsúlyos és karakteres, mint az Oud fa kivonata vagy a bőrös illatjegyek, ami azt jelenti, hogy a kikészített bőr illatakkordját utánozza.

Csaba eloszlatta a tévhiteket is, hogy mi mindenből készítenek parfümöt, de arról is biztosított, hogy nem baj az sem, ha valakit körbeleng az illatfelhő, a lényeg az, hogy az egyén tudja azt magabiztosan viselni, összhangban legyen vele, több órán keresztül is!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás