2024. július 20., szombat

Vénusz megújulás előtt

Idén elkezdődhet az új fürdőkomplexum építése Topolyán – A tervek szerint 2020-ra megépül a fedett fürdő

Jelenleg csönd honol az egykori Kray-kastéllyal átellenben található parkban: a Vénusz romos épületének tavalyi bontását, illetve az idei kútfúrási munkálatokat követően most nem zúgnak munkagépek a parkban, de, mint megtudtuk, nem tart ez a csönd sokáig, a fürdő építése rövidesen megkezdődhet, és a munkálatokkal párhuzamosan a régi stadion bontása és az új építése is zajlik majd Topolyán a városi parkban.

Kislinder Gábor munkatársaival a kifúrt kutaknál (Tóth Péter felvétele)

Kislinder Gábor munkatársaival a kifúrt kutaknál (Tóth Péter felvétele)

Hosszú-hosszú évek óta a közép-bácskai kisváros egyik szégyenfoltja, a városvezetés megoldásra váró feladata volt a Vénusz Sport- és Rekreációs Központ, illetve a városközpontban, a parkban található romhalmaz. Az évekkel ezelőtti műszaki felmérést követően kiderült, hogy a medence beázik, a belső hálózatok tönkrementek, rendkívül elhanyagolt az épület, az egész konstrukció süllyed – tehát olyan állapotban van, hogy jobb lebontani, mint hatalmas összegeket felemésztő, bizonytalan kimenetelű felújításba fogni. Topolya jelenlegi vezetősége is prioritásként kezeli a kérdést, döntés született a lebontásról, a munkálatokra kiírták a pályázatot. Az önkormányzat 2015 decemberében a köztársasági kormány jóvoltából 20 millió dináros támogatásában részesült, mely összeget a város szűkebb központjának rendezésére használták, a közbeszerzési pályázat többszöri meghiúsulását követően 2017-ben sikerült a megroggyant épület bontását elvégezni, és az egykori Vénusz szabadidőközpont helyén 2018 májusának végére kifúrták az új termálkutat is.

Kislinder Gábor polgármester munkatársaival a helyszínen járva elmondta, hogy két kutat fúrtak. A termálvizes kút több mint 500 méter mély. A kútból nyert meleg vizet a tervezett fürdőkomplexum medencéjének feltöltése mellett akár az objektum fűtésére is fel lehet majd használni. A másik kút 90 méterről hideg vizet biztosít a komplexum ellátására. Ez utóbbi a vizsgálatok szerint ivóvíz minőségű. A termálkút kapacitása másodpercenként 15 liter, a hideg vizes kútból 10 liter nyerhető másodpercenként. A termálvíz akár gyógyászati célokra is használható, bőrbetegségek, ízületi bántalmak kezelésére lehet alkalmas. A hidrokarbonátos víz 4 g/l oldott anyagot tartalmaz, a többi között sót, kén-dioxidot, szulfátot és jódot.

A termálkút kifúrásával megteremtődtek a feltételek egy új fürdő- és sportkomplexum kialakításához.

A napokban Topolya polgármesterét az eddig elvégzett munka összegzésére és a tervek ismertetésére kértük.

– A Vénusz fürdő bontása 2017. első felében zajlott. Az 5460 négyzetméteren fekvő romos épület bontására 15 millió dinárt fordított az önkormányzat. A kútfúrásra pedig 25 milliót. Az 500 méter mély furatból a felszínen 37 fokos termálvizet nyerünk. Jelenleg még folynak a víz részletes balneológiai elemzései, mely a feltörő víz gyógyhatásait vizsgálja. Július folyamán elkészült a fürdő műszaki dokumentációja, mely szerint három medencét építünk, a nagymedence 21×25 méteres, és az úszómedence mellett lesz egy 8 méter átmérőjű kerek, ülős medence az idősebbek részére és egy 8×12 méteres 90 cm mély gyermekmedence. Mitrovicán megtekintettük egy hasonló rendszert, ami működik – hallottuk Kislinder Gábortól, aki azt is elmondta, hogy a kivitelezés közbeszerzését szeptemberben fogják kiírni, és 2020-ra tervezik a fürdőkomplexum megnyitását.

– A medencekomplexum terveztetésére és felépítésére az idei költségvetésben 150 milliót irányzott elő az önkormányzat, de külső forrásokra is igényt tart. A kivitelezési tervek elkészültek, az engedélyeztetés van folyamatban. Ha a pályáztatás sikeres lesz, az ősz folyamán megkezdődhet az építkezés első fázisa. A 2019-es költségvetésben természetesen a második fázist is betervezzük, ugyanakkor pályázunk a tartomány felé is, a tárgyalások folyamatban vannak. 2020 elején a fedett fürdő megnyitása megtörténhet. Egy időben két nagy építkezés zajlik majd a területen, épül az új stadion és a fürdő, ezt, természetesen, össze kell hangolni. Folyamatban van a Blok 2 rendezése, mely a fürdő tágabb környékére vonatkozik, és ahol egy trafóállomás kiépítésére is szükség lesz, hogy megfelelő legyen a komplexum áramellátása. Erre az önkormányzat 8,5 millió dinárt irányozott elő a költségvetésben. A látványtervet már bemutattuk, kisebb-nagyobb módosításokkal az fog megvalósulni. A környező kommunikációt, a parkolórészt kellett változtatni, a Nikola Tesla iskola biztonságos megközelítését is figyelembe vettük.

Kislinder azt is elmondta, hogy a terveket akkor véglegesítik, amikor meglesz a már üzemelő kútból kinyert termálvíz teljes analízise, hogy a komplexum vízzel érintkező elemei olyan anyagokból készüljenek, melyek nem korrodálódnak.

A polgármester arra is rámutatott, hogy községi költségvetési eszközök felelős felhasználásáról van szó, és ekkora összegeket csak akkor lehet biztosítani a komoly fejlesztésekre, ha a polgárok rendes adófizetők, hiszen velük karöltve történhet minden előrehaladás a városban, illetve a falvakban.

– Figyelembe kell venni azt is, hogy a község területén van még máshol is medence, azokat is működtetni kell, Bajsán épül a medence, Bácskossuthfalván bővíteni szeretnék a Rekreációs Központot, a gyógyfürdőt Pacséron szintén, úgy tervezzük, hogy ez mind vállalható legyen. Emellett a diákotthon befejezése, a körgyűrűk építése, az ipari parkban megvalósuló fejlesztések élveznek prioritást. A fejlesztések a községi költségvetésből és pályázatokból történnek, a Prosperitati Alapítvány által nyújtott lehetőségeket is sikeresen használta ki a község. Az év első felében jó ütemű előrehaladás valósult meg Topolyán. Jó tervek, indokolt projektumok mindezek, mondta végül Kislinder.

Nyitókép: Kislinder Gábor munkatársaival a kifúrt kutaknál (Tóth Péter felvétele)