A zentai csata 300. évfordulója alkalmából 1997-ben kezdték el építeni Zentán a Lisieux-i Kis Szent Teréz milleniumi emléktemplomot. Az alapkövet a város szorgalmazására tették le, az építkezés apró lépésekben haladt, és még a mái napig sem fejeződött be. Az építkezést sok magánszemély is támogatta, külföldről is sok segítséget kaptak, Zenta község önkormányzata is mindig hozzátette a magáét, de a befejezés még hátravan. A templomban már két éve miséznek, de a felszentelésére nem került sor, hiszen számos tennivaló maradt még hátra. Ft. Nagy József plébános reméli, hogy rövidesen egy nagyobb támogatáshoz jutnak és befejezhetik a templomot.
– Búcsú idején legalább 5–6 éve misézünk az emléktemplomban, volt ott már papszentelő is, meg bérmálás is, de csak két évvel ezelőtt pakoltunk át véglegesen. Éppen búcsúra vittünk át mindent a kápolnából és aztán vissza se pakoltuk a dolgainkat, vagyis maradtunk az emléktemplomban annak ellenére, hogy nincs befejezve. Ott minden csak improvizáció, most készül a szentély bútorzata, oltára, dobogója, oltárképe, továbbá a kórus, a korlát, folyamatban van az oldalhelyiségek berendezése, a gyóntatószék készítése. Most fejezték be a világítás felszerelését, megvettük az orgonát, az is fent van, kaptunk egy oda illő díszlépcsőt, amely felvezet a raktárba. Nagyon sok széket kaptunk innen-onnan, nálunk vannak például a valamikori Tisza mozi összekapcsolt széksorai is. Az oltár meg a szentély, mint mondtam, most készül, arra meg is van a pénzünk, és nagyon remélem, hogy karácsonyra már a templomban áll majd, mivel két éve egy ebédlőasztal szolgál oltárként.
Valószínűleg a templom befejezéséhez több helyről is pénz érkezik majd. A tartományi Nagyberuházási Igazgatóságtól kétszer ígéretet kaptunk a támogatásra, de csak egyszer kaptuk meg a beígért összegnek az egynegyedét, a hátramaradt pénzösszeg pedig nem érkezett meg. Tavaly egy európai uniós projektumban bíztunk, nagyon nagy reményekkel voltunk, de abból sem lett semmi, most pedig a Bethlen Gábor Alap támogatásában reménykedünk, ugyanis ígéretet kaptunk a segítségnyújtásra. Ha tényleg támogatnak bennünket, akkor végre befejezhetjük a Lisieux-i Kis Szent Teréz templomot. Ez azt jelenti, hogy végre-valahára elkészülhet a háromágú torony, mely a háromszáz évet hivatott szimbolizálni, kívülről befejezhetjük a fal alját, szigetelhetjük és felrakhatjuk a dísztöltést, megcsinálhatjuk a templom körül a kerítést és a járdákat. Ott van a rengeteg kockakő, ami arra vár, hogy járda legyen belőle. A templom előtt gyülekező tér készül majd. A főbejárathoz meg a mellékbejáratokhoz fel kell állítani a lerombolt Szent István-templom oszlopait, hogy annak is emléket állítsunk, és ne a sarokban heverjenek, mint most. Körülbelül ez férne bele abba az összegbe, amit reményeink szerint megkapunk a Bethlen Gábor Alaptól. Ezután a hangosítást is meg kell oldanunk, mivel jelenleg csak két hangfalunk van, továbbá az udvar parkosítása és az utcai környezet rendbetétele is hátra van. Reméljük, hogy a község az utcán kialakítja a parkolót és a járdákat. Nincsen templom harang nélkül, de a miénkben még az sincs, mindössze egy kis harangunk van itt a kápolna udvarában, úgyhogy még arra is szükségünk lesz – magyarázta Ft. Nagy József.
Az atya azt is elmondta, hogy az emléktemplomban padlófűtés van, gázzal fűtenek, és télen legfeljebb tíz fokot biztosítanak. A misére mindenki kabátban érkezik, és ha sokan összegyűlnek, bent egy kicsit megemelkedik a hőmérséklet. A belső teret három részre lehet majd osztani. A két oldalsó kupola alatti nagy teret harmonikaajtóval, vagy más hasonló megoldással le lehet majd választani, azért is tervezték az épület fűtését három kazánnal, hogy mindegyik teret külön lehessen melegíteni. A vasárnapi szentmisék idején az egész teret használnák, ha pedig valamilyen rendezvény lenne, akkor valamelyik termet leválasztanák. Mivel még nincs meg a mozgatható válaszfal, erre még nincs lehetőségük, de a szándékuk megvan.
Szóba került a milleniumra felállított kút is, melyet már kikezdett az idő foga:
– Lassan azt is restaurálni kell, ugyanis omladozni kezdtek a falai, és az ülőkék is szétfagytak. A feszület korpusza Belgrádból való, 1931-ben a vatikáni nuncius öntette, és az egyik plébánián volt letéve, én elhozattam, és ehhez csináltattunk keresztet. Az építmény talapzatát a lebontott Szent István-templom oszlopának darabja képezi, az ezeréves évfordulóra pedig elkészítették a másik részt is. Hamarosan rendbe kell hoznunk, vagy a község csináltatja meg, vagy mi. Ha kész lesz a templom és felszenteljük, biztosan ezt is rendbe tesszük – mondta bizakodóan az atya.
A plébános kitért arra is, hogy október első vasárnapján van a Lisieux-i Kis Szent Teréz névünnepe, vagyis most vasárnap, október 2-án búcsút lehet nyerni ebben a templomban. A Lisieux-i Kis Szent Teréz templomhoz csaknem hétezer hívő tartozik, ott még mindig sok a hittanos, csaknem háromszázan vannak, és egy szombat délutáni diákmisén 120–150 kisdiák gyűlik össze. A vasárnapi két istentiszteleten, vagyis a reggel hét órai, és a tizenegy órai misén körülbelül négyszázan jelennek meg. A vasárnapi búcsúra a kecskeméti templom 25 fős kórusa jön vendégségbe, ők énekelnek majd.