2024. november 28., csütörtök

Jó szülni a zentai szülészeten!

Egy online felmérés szerint a kis szülészetek körében Szerbiában a zentai a legjobb

A bebac.com kismama-tanácsadó portál márciusban egy olyan nagy volumenű felmérésbe kezdett, melyben arra kereste a választ, milyenek a szülészeteink. Az interneten lebonyolított kérdőívezés célja az volt, hogy reális képet kapjanak arról, milyen az a pár nap, amit az anya és a baba a szülészeten tölt.

A zentai szülészeten dolgozók egy csoportja az elismeréssel

A zentai szülészeten dolgozók egy csoportja az elismeréssel

A kérdések arra vonatkoztak, hogyan fogadták a szülő nőket a szülészeteken, milyen körülmények között szültek, hogyan viselkedtek velük az orvosok, a szülésznők, a nővérek, az ápolók, milyenek voltak a szülés utáni első napok, mennyire voltak elégedettek az anyukák az ellátással, a körülményekkel, és mennyire segítették őket abban, hogy beinduljon a szoptatás. A felmérésben 9888 nő vett részt, olyanok, akik az elmúlt tíz évben szültek. Az összesített eredmények szerint a kis szülészetek közül a Zentai Közkórház szülészete kapta a legtöbb pontot, a nagyobbak körében a belgrádi Dragiša Mišović-szülészet végzett az első helyen, a nagy szülészetek közül pedig az újvidéki Betanijáról voltak a legjobb véleménnyel. A bebac.com a felmérés külön kategóriáiban is eredményt hirdetett, és a zentai szülészet abban is legjobb véleményezést kapta, hogy hogyan érezték magukat az anyukák a szülés közben, milyenek voltak a tapasztalataik a szülés lefolytatásával kapcsolatban.

Dr. Vasas Mihály, a Zentai Közkórház igazgatója lapunknak elmondta, hogy nagyon örülnek az eredménynek, és ez azt jelenti, hogy nem hiábavaló a munkájuk:

– Igen sok tényezőt figyelembe vettek a felmérés során, és ebből mi is levonhatjuk a konklúziót. A szülő nők a mi szülészetünkön többségében elégedettek az orvosokkal, a szülésznőkkel, a felvétel körülményeivel, a szülés körüli folyamatokkal, azzal, ahogyan támogatjuk és segítjük az anyukákat a szoptatás terén. Azt is tudjuk, min kell javítanunk. Mivel évente mi is végzünk ilyen jellegű felmérést, tisztában vagyunk azzal, hogy az elhelyezésre és az étkeztetésre érkezik leginkább panasz, és a bebac.com felmérése is pont erre mutat rá, viszont ezek teljes mértékben anyagi kérdések, és ezekre sokszor nincs kihatásunk. Elképzeléseink, terveink vannak azzal kapcsolatban, hogyan lehetne nagyobb kényelmet biztosítani az osztályon, de egyelőre nincs rá fedezetünk. Tudjuk, hogy ma már minden szobához külön toalett és tusoló kellene, viszont már annak is nagyon örülnénk, ha a jelenlegieket felújíthatnánk – mondta az igazgató.

Dr. Slobodan Živković: Mindent megteszünk azért, hogy elégedetten távozzanak tőlünk az anyukák és gyermekeik

Dr. Slobodan Živković: Mindent megteszünk azért, hogy elégedetten távozzanak tőlünk az anyukák és gyermekeik

Dr. Slobodan Živković, a kórház nőgyógyászati-szülészeti osztályának osztályvezetője a felmérés eredményére reagálva úgy fogalmazott, hogy ez csapatmunka eredménye, és köszöni minden érintettnek az áldozatos munkáját:

– Én voltam ott Belgrádban november 4-én az ünnepélyes eredményhirdetésen, és nagyon büszke voltam mindannyiunkra. Az, hogy a zentai bababarát szülészetet országos szinten a legjobbnak tartják, nem csak a szülészeti osztály érdeme. Ebben nagyon sok munkájuk van a gyermekorvosoknak, az aneszteziológiai szolgálatnak és a transzfúziós, valamint a mikrobiológiai szolgálatnak is. Mi egy egészet alkotunk, a szülészet velük együtt működik jól. Mi orvosok, nővérek mindent megteszünk azért, hogy megfelelő módon kezdődjön egy gyermek élete, hogy az édesanya minden segítséget megkapjon tőlünk, viszont a körülményekre nincs kihatásunk. Hogy az ételnek táplálóbbnak kellene lennie, arról már sokszor szóltunk, viszont arról is beszélni kell, hogy a toalettek, valamint a tusolók állapota szégyenletes, és ezen sürgősen változtatni kell.

Ami a szülészet műszaki felszereltségét illeti, azon az utóbbi években sikerült javítanunk. A Tartományi Egészségügyi Titkárság jóvoltából új műtőasztalunk van jó műtőlámpával és 15 év után új laporoszkópiás felszerelést is kaptunk. A szőlőszobába a TIKA Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökségtől pár éve két új szülőágyat kaptunk, továbbá különféle donációk révén új inkubátorok, reanimációs asztal, hallásvizsgáló készülék segíti a munkánkat, ugyanakkor nagy szükségünk lenne egy új CTG-re, valamint ultrahangkészülékre. Az az ultrahangunk, amivel az ambuláns pácienseket vizsgáljuk, elromlott, és mivel már 15 éves, nem is lehet megjavítani. Ennek nagy hiányát érezzük, mert jelenleg így a szülészeti és nőgyógyászati osztály egyetlen használható ultrahanggal látja el a pácienseket. Korábban a szülészeten az anyukák nagyon panaszkodtak arra, hogy kényelmetlenek a matracok, de közel egy éve a Caritasnak köszönhetően a szülészeten minden ágyban új matrac van. Az utóbbi években az ablakok is ki lettek cserélve, valamint az épület külső falát is szigetelték, így most tényleg a vizesblokk felújításán a sor – összegezte az osztályvezető orvos.

Jó tapasztalatokról számoltak be a Zentán szülők

Jó tapasztalatokról számoltak be a Zentán szülők

Dr. Slobodan Živković kérdésünkre elmondta, hogy a zentai szülészeten idén jóval kevesebb szülést vezettek le, mint tavaly:

– 2015-ben 838 szülésünk volt, idén viszont ötventől száz szüléssel kevesebbre számítunk, ez azonban nem csak minket érintő probléma, a többi szülészeten is ez a helyzet. Mindenekelőtt a természetes szülést támogatjuk, és az esetek 30–40 százalékában végzünk császármetszést. Természetes szülésnél, ha igénylik, az apuka is bent lehet, és sokan élnek is ezzel a lehetőséggel. A zentai szülészetet úgy ismerik a szülő nők, mint bababarát szülészetet, és mi mindent meg is teszünk annak érdekében, hogy megfeleljünk ezen követelményeknek. Ezt a rendszert még 1998-ban vezettük be, és azóta tökéletesítjük. Az osztályon túl kevés az orvos, mindössze hatan vagyunk, plusz egy személy, aki most végzi a szakosítását. Ő egy niši fiatalember, aki már elég jól elsajátította a magyar nyelvet. Sajnos hiába volt kiírva a pályázat szakosításra, innen senki sem jelentkezett, így került hozzánk a niši orvos.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás