2024. július 16., kedd

A kapu nyitva volt/van

Szerdán délután ostromállapot volt a Horgos 2 határátkelőn. A migránsok megrohamozták a drótból készült kaput, amely mögött a magyar készenléti rendőrök álltak sorfalat. Valósággal be akartak törni Magyarországra. Ezt megelőzően azonban másfél napig pszichológiai nyomás alatt tartották a magyar készenléti rendőrséget. Azt skandálták órákon át, hogy nyissátok ki a kaput.

Bármennyire is hihetetlen, a kapu nyitva volt. Aki akart, az beléphetett Magyarországra, természetesen ellenőrzés után, mint ahogyan mi is csak útlevéllel a kezünkben tehetjük ezt meg. Közülünk, helybeliek vagy európaiak közül sem engednek át egyetlen országhatáron sem senkit, ha nem igazolja magát. És a zöldhatáron se szabad átmennünk, van azon kerítés, vagy nincs. Nem szabad sunyiba belopakodni egyetlen országba sem. Ha valaki ezt megteszi, törvényszegést követ el.

Mit akartak tehát a migránsok elérni a tüntetéssel, a magyar határzár áttörésével? Azt, hogy mindenféle regisztráció nélkül beléphessenek Európába.

A magyar kormány a kerítés mellett Horgosnál egy regisztrációs pontot hozott létre. Aki be akart lépni Magyarországra, megtehette. Persze, hogy ujjlenyomatot vettek, természetesen kikérdezték az adatait, de mi ebben a rendkívüli?

Egyáltalán nem arról van szó, hogy akár Szerbiában vagy Macedóniában, Görögországban vagy Törökországban az életük veszélyben lenne, és azt kellene menteni, és azért nem méltányos regisztrálni őket.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

A menedékjogot kérni kell, nem osztogatják sem az országhatáron, sem másutt. Ahhoz, hogy valaki kérelmezze, igazolnia kell magát. Nos, ez az, amit a migránsok nem akarnak, illetve azok, akik áttörték a határzárat, nem akarták.

Bizonyára sokan menekülnek a háborús övezetből, a vérontás borzalmai elől. Ha ez így van, akkor a józan ész azt diktálja, hogy az első békés országban keresnek, kérnek menedéket. S ha mégsem, hanem ide jönnek az Európai Unió külső határához, és be szeretnének jutni, akkor el kell fogadniuk azokat a törvényeket, amelyek itt érvényesek. Miért gondolja a kővel dobálózó tömeg, hogy ha náluk, vagy úgy egyáltalán az arab világban nem lehet jönni-menni az országhatárokon át, ahogy az embernek kedve tartja, akkor az itt lehetséges?

A horgosi kishatárátkelőn nem konfliktus volt, hanem támadás. Egészen egyszerűen a magukat regisztrálni nem akarók megtámadták az országhatárt. Betörtek Magyarországra.

A menedékkérés számomra azt jelenti, hogy számítanak annak az országnak, kontinensnek a jóindulatára, szolidaritására, ahova indulnak. Emberi kötelességünk segíteni a bajba jutottakon, nemcsak nekünk, hanem az egész világnak. Én személy szerint támogatom is, hogy azoknak, akik bajban vannak, Európa menedéket adjon. De azt nem tudom elfogadni, hogy szolidaritást várnak el, s eközben nem hajlandóak tiszteletben tartani a törvényeket, a határátlépés szabályait. Magyarország semmi különöset nem tett, csak megakadályozta a jövés-menést a zöldhatáron, és tudni akarja, ki lép be az országba. Mi ebben a nem törvényes? Mi ebben az elfogadhatatlan? Mégis emiatt ítélik el, sőt gyalázzák széltében-hosszában a nemzetközi sajtóban.

Az nem igaz, hogy Magyarország nem engedi be a menekülteket. A kapu nyitva volt, és most is nyitva van. Hogy nem rajta keresztül mennek be a menedékben reménykedők, hanem a zöldhatáron szeretnének, vagy a rendőrkordont áttörve, ennek oka van.

Vagy takargatni valója van annak, aki nem hajlandó ujjlenyomatot adni és adatait bediktálni a regisztrációs pontokon, vagy valaki elhitette a tömeggel, hogy menekültként nekik joguk van végiggyalogolni Európán úgy, hogy senki még csak meg se kérdezze tőlük, honnan jöttek, miért érkeznek hozzánk, és mit szeretnének itt kezdeni az életükkel.

Szerdán az ostromállapotban a szerb rendőrség tétlen maradt. Ez számomra azt jelenti, hogy Szerbia támogatja az illegális határátlépést, a betörést egy másik, a szomszéd országba. Mindeközben arról írunk két éve immár, hogy soha sem voltak ilyen jók Magyarország és Szerbia kapcsolatai, mint az utóbbi időben. Kétségtelen, hogy mindkét fél dolgozott ezen, az eredmény nem jött magától. Ám a szerdai események mindenképpen nyomot hagynak a jószomszédi viszonyon. Számomra ez érthetetlen, még akkor is, ha Szerbia jó színben akarja magát feltüntetni az EU előtt azzal, hogy a migránsokat hagyja háborítatlanul továbbmenni. A horgosi határon a tömeg Szerbia területéről betört Magyarország területére. Erre a hatóságoknak reagálni kellett volna, mint ahogyan azt sem lett volna szabad megengedni, hogy az ország legfontosabb nemzetközi útvonalán, az autópályán letelepedjenek az illegális bevándorlók. Szét kellett volna oszlatni a tömeget még mielőtt egész sátortábor alakult volna ki mindkét határon meg a közte lévő zöldterületen.