2025. április 4., péntek

Kenyeret a népnek – importból!

A múlt évben 6000 tonna pékárut hoztunk be több mint 6,8 millió euró értékben

Szerbia évente több mint egymillió tonna búzát termel, mindez mellett kenyeret importál. 2018-ban 3,1 millió euró értékben hoztak be félkész állapotban lévő pékárut az országba, leginkább Románia, Németország, Bulgária és Horvátország területéről, a behozatal pedig tavaly megduplázódott. A múlt évben 6000 tonna friss kenyeret és egyéb péksüteményt importáltak több mint 6,8 millió euró ellenében, írja a Politika.
– A fogyasztók számára valószínűleg mindez hihetetlenül hangzik, de a pékségekben árult friss kenyér és péksütemény jelentős részét, sok esetben akár több ezer kilométeres távolságokból szállítják ide nyerges vontatókkal, félig előkészített állapotban – olvasható a napilapban.
A behozatali péksüteményeket félkész állapotban importálják, majd a vásárlók orra előtt készresütik, így nyeri el végleges formáját. Ezután már csak a fogyasztó kezébe adják, illetve ő maga leemeli valamelyik üzletlánc polcáról, abban a hitben, hogy minden szempontból friss terméket kap kézhez.
Az újabb keletű gyakorlat a kereskedőknek egy kényelmes és gazdaságos megoldás, hiszen bármikor rendelhetnek azonos minőségű félkész terméket. A sütés folyamatát bármelyik munkás el tudja végezni, ami akár bele is tartozhat a munkakörébe, nincs szükség egy plusz fizetett pék mesterember ténykedésére, aki után járulékot kell fizetni.

A Politikában megjelent cikk írója szerint a fogyasztóknak nem kellene kétségbe esniük, hiszen a péksütemények előkészítésére alkalmazott, ún. parbaking sütési technika, amikor a pékárut félig megsütik, hirtelen lefagyasztják és szállításra előkészítik, egyre inkább elterjedt a nagyvilágban és mindinkább kiszorítja, leépíti a hagyományos pékmesterséget.
A hír hallatán a Beta kikérte Zoran Pralica, a Szerbiai Pékek Uniója elnökének véleményét, aki szerint a péktermékek megnövekedett behozatala mellett, 40 százalékkal több a pékség, mint amennyire valójában szükség volna.
– A fagyasztott és félkész kenyér behozatalához leginkább a Lidl és hozzájuk hasonló üzletláncok, hotel- és étterem-hálózatok járulnak hozzá, melyek a mindig meleg péksüteménnyel győzik le a konkurenciát. Az említett megrendelők, általában központi pékséggel is rendelkeznek valahol külföldön, ahonnan az elosztás indul. Ez a gyakorlat teljesen normális a világban. Szerbiában is vannak olyan cégek, amelyek fagyasztott péksütemények forgalmazásával foglalkoznak, a fő fogyasztói bázisuk pedig külföldön van, tehát leginkább importból élnek – nyilatkozott a Szerbiai Pékek Uniójának elnöke.
Az elnök szerint a péktermékek megnövekedett behozatala mellett további probléma, hogy az optimálisnál 40 százalékkal több pékség üzemel. Az országban gomba módra szaporodnak a pékségek, amelyek egyrészt lefojtják a piacot, másrészt nem tisztelik a különböző előírásokat és a munkásaikat nem jelentik be.
– A becslések szerint 7000 kiskereskedelmi pékség működik az országban, de azt pontosan nem tudjuk, hogy hány tulajdonos áll mögöttük, mivel nem egységesen jegyeztették be a vállalkozói tevékenységüket, tehát megeshet, három pékség mögött ugyanaz a személy áll. Azt mindenesetre a vak is látja, a piac telített és ez különösen Belgrádra érvényes. Sok városban több a pék, mint amekkora igény lenne a lakosság számához viszonyítva – mondta el Pralica, aki kitért a többi megoldásra váró problémára is. Szerinte az ország pékiparának sürgősen szüksége van a kisipari kamarák felállítására, ahogyan a kisipari tevékenységről szóló törvényre is, akkor talán csökkenteni lehetne a jelenleg fennálló szakképzett elárusítók és pékek okozta hiányból fakadó problémák számát.
A rendelkezésre álló adatok alapján Szerbiában naponta 3,5 millió kenyeret készítenek, évente pedig 100 kilót fogyasztunk belőle lakosonként. Ez háromszor több mint amennyit Európa lakosai átlagban fogyasztanak egy év alatt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel