Orbán Viktor meghívására csütörtökön hajnalban érkezett meg Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Budapestre, aki több napot fog eltölteni Magyarországon.
A magyar miniszterelnökkel való találkozó előtt az izraeli kormányfőt a Sándor-palotában fogadta Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök, akivel a kiadott közlemény szerint áttekintették a kétoldalú kapcsolatok helyzetét, a jövőbeni lehetőségeket, valamint az aktuális nemzetközi kihívásokat. Egyetértettek abban, hogy azonos módon vélekednek a biztonsággal, a nemzeti szuverenitással és a nemzeti identitással összefüggő kérdésekről.
Orbán Viktor katonai tiszteletadással fogadta a Karmelitában Benjamin Netanjahut. A tárgyalást követően közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen az egyik központi téma az volt, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságról. Erről külön cikkben olvashatnak az oldalon.
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor kijelentette, Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben, „ennek minden eszközzel érvényt is szerzünk, minden állampolgárunkat megvédjük”.
Felidézte: utoljára Budapesten nyolc évvel ezelőtt találkoztak Netanjahuval, ő maga pedig 2021-ben volt utoljára Izraelben. Jelezte: a világ hatalmasat változott azóta, az egész globális biztonság súlyos fenyegetésekkel néz szembe, és ennek egyik legsúlyosabb példája és eseménye az a terrortámadás volt, amelyet Izrael szenvedett el másfél évvel ezelőtt.
Egy olyan kegyetlen és súlyos, az izraeli szuverenitást lábbal tipró terrortámadást szenvedtek el, amely nagy hatással volt az egész világra, így Magyarországra is – utalt a 2023. október 7-i Izraelt ért terrortámadásra.
Hangsúlyozta: Magyarország világossá tette az első pillanatban, hogy kiáll Izrael szuverenitása, önvédelemhez való joga és az izraeli emberek biztonsága mellett és azóta is ezt az álláspontot képviseli mindenhol a világpolitikában. Sok sikert kívánt az izraeli miniszterelnöknek és Izrael kormányának, hogy megteremtse a saját népének biztonságát és érvényesítse önvédelemhez való jogát.
Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra is: Magyarországon is történtek változások, leginkább az Európai Unióban. Kijelentette: Magyarország az elmúlt években a szabadság szigete, a zsidó–keresztény civilizáció elszánt őre és zászlóvivője is volt Európában. Hozzátette: a magyar zsidó közösség lélekszámát tekintve Európa harmadik legnagyobb zsidó közössége és – folytatta – biztosan állíthatja, hogy ma ők vannak egész Európában a legnagyobb biztonságban.
Az elmúlt évtizedben Nyugat-Európában az antiszemitizmus soha nem látott méreteket öltött – mondta. Hangsúlyozta, hogy Magyarországon ugyanakkor eddig sem lengettek Hamász-zászlókat és ezután sem fognak ilyet tenni. „Ebben az országban, a mi hazánkban zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben és ennek mi minden eszközzel érvényt is szerzünk. Minden állampolgárunkat megvédjük és külön figyelmet fordítunk azokra a csoportokra, amelyek kiugróan veszélyeztetettek, és a zsidó közösség már mindenhol a világban kiugróan veszélyeztetett” – fogalmazott.
Az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, az illegális migráció ugyanis hozza magával ennek növekedését; a brüsszeli elit nem tudja és nem akarja megállítani az illegális migrációt, hanem menedzselni akarja azt – mondta.
Orbán Viktor kijelentette, Magyarország ebben nem enged, semmilyen migrációt nem fogad el, semmilyen európai migrációs megállapodást nem enged érvényesülni az országban, mert az az itt élő minden polgár biztonságát veszélyeztetné. Ráadásul ez szuverenitási kérdés is Magyarországnak – jegyezte meg.
A kormányfő azt mondta, Magyarország értékei és nemzeti érdekei miatt is érdekelt abban, hogy Izrael stabil és biztonságos ország maradjon. A stabil Izrael a Közel-Kelet stabilitásának a kulcsa – hangsúlyozta.
A miniszterelnök megköszönte azt a támogatást, amelyet Izrael ad a Magyarországon élő zsidó közösségnek. Hozzátette, a magyar zsidó közösség, amely egy hányatott sorsú, történelmileg nehéz múltú közösség, „ma Magyarországon nemcsak otthon érezheti magát, hanem értékes közösségnek is tekintheti magát, mint ahogy mi is értékes közösségnek tekintjük a Magyarországon élő zsidó közösséget”.
„Orbán Viktor vezetése alatt Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izraelért és a zsidó népért” – mondta a sajtótájékoztatón Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. Az Orbán Viktor magyar kormányfővel közösen adott sajtónyilatkozatában csütörtökön Budapesten, különösen méltatva azt, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC).
Benjámin Netanjahu szerint hasonló csatát vív Izrael és Magyarország. Csak az volt a kérdés, hogy ez a két történelem mikor találkozik, és mikor kezdődik el az a szövetség, amely most folytatódik – jegyezte meg.
Kiemelte: Magyarország támogatja Izraelt, büszkén, megingathatatlanul kiállnak érte az EU-ban és az ENSZ-ben.
Beszélt arról is, hogy Magyarország rendkívül bátor fellépést tanúsított az antiszemitizmussal szemben is, amely szavai szerint ismét megjelent Európában.
„Önök nem tolerálják és felismerik azt, hogy az antiszemitizmus hajtóereje az anticionizmus” – közölte.
Vannak, akik azt állítják, hogy aki az izraeli állammal szemben van, az még nem antiszemita. „Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy semmi gondom a magyarokkal, csak ne legyen Magyarország. Az Izrael állam nélküli zsidó állam nélkül nincsen zsidóság” – szögezte le.
A zsidó közösséget példaértékű módon kezelik, és nemcsak biztonságot biztosítanak a számára, hanem azt a lehetőséget, hogy zsidó életet élhessenek a lehető legjobb módon – méltatta Magyarországot.
Szólt arról is, hogy Magyarország biztosít otthont Izrael nemzeti futballcsapatának, illetve más sportágai számára is. Mindez a mély barátság és szövetség jele, amely ily módon létrejött – értékelt.
Benjámin Netanjahu szerint hasonló csatát vívunk a közös civilizációnk jövője érdekében, a zsidó–keresztény, a nyugati civilizáció érdekében.
Kijelentette: ezt a civilizációt jelenleg a radikális iszlám támadja, amelyet a Közel-Keleten egyetlen állam, Irán támogat meghajtó motorként. „Eltiporjuk ezt az iráni terrortengelyt, amely nemcsak bennünket, hanem Európát is keményen támadott” – fogalmazott a politikus, hangsúlyozva, a magyar miniszterelnök megérti, hogy ez „egy közös erőfeszítés értékeink, az érdekeink, illetve a közös biztonságunk érdekében”.

Nyitókép: Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu (Fotó: Beta)