Tegnap a lehető legrangosabb belgrádi sportküldöttség tisztelte meg a Magyarkanizsán épülő birkózó akadémiát, hiszen a Tisza-parti városba látogatott Božidar Maljković, a Szerbiai Olimpiai Bizottság elnöke, aki Nenad Lalović, a Birkózó Világszövetség elnöke, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának a tagja, Željko Trajković, a Szerbiai Birkózó-szövetség elnöke és Pásztor István, a VMSZ elnöke kíséretében megtekintette a munkálatokat, a vendéglátó Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester és Bálint Zoltán, az akadémia ügyvezetőjének társaságában.
A szerbiai sport első emberét sokan még kosárlabdaedzőként ismerték meg, különösen az a nemzedék, amely élénken emlékszik a Toni Kukoč és Dino Rađa nevével fémjelzett Jugoplastikára. Fényes tréneri karrierje során edzette ő többek között a Barcelonát, a Limoge-t, a Panathinaikoszt, az Unicaját és a Real Madridot is, 2013-ban a szlovén válogatott éléről vonult „nyugdíjba”, a Szerbiai Olimpiai Bizottság elnöki székébe pedig 2017-ben került. Elismerései között a legértékesebb nyilván az, hogy a FIBA a közé a tíz edző közé sorolta, akik meghatározták a XX. század kosárlabdáját, emellett pedig négyszer volt Európa legjobb edzője, négy Euroliga-győzelme pedig csak hab a tortán. A megbecsült szakembert Bálint Zoltán vezette végig az akadémián, elmagyarázva az akadémia rendeltetését, Jurić Andrea vezetőmérnök a technikai részleteket ismertette, Pásztor István pedig a leendő diákok oktatására, iskoláztatására is kitért. Božidar Maljković nagy elégedettséggel nyugtázta, hogy Szerbia egy ilyen pazar sportlétesítménnyel gazdagodik.
– A szerbiai birkózás olimpiai szereplését aranyérmek fémjelzik, hiszen a birkózók már hosszú évtizedek óta a legfényesebb eredményekkel örvendeztetnek meg bennünket. A birkózást sokáig nem értettem, de idővel megszerettem, így teljes mértékben tisztában vagyok ennek az akadémiának a jelentőségével. Mindebben nagyon fontos, hogy az emberi faktor is megvolt, tehát voltak olyan személyek, akik állhatatos munkával mindezt megvalósították. Ha okosak vagyunk, a jövőben gazdaságilag is ki lehet majd használni ezt a létesítményt, hiszen már lelki szemeim előtt látom az olimpiai bizottság egyik kihelyezett közgyűlését itt. Bajnokokat szeretnénk itt nevelni, de nagyon fontos az is, hogy kiváló embereket faragjunk a fiatalokból. Itt a jövőben világhírű szakemberek ténykedhetnek majd, s ezt az olimpiai bizottság teljes mellszélességgel támogatja. Ékes példa erre az, hogy pont a mi kezdeményezésünkre került a férfi kézilabda-válogatottunk élére spanyol szakember, mert szinte felfoghatatlan mélységekre került az a sportágunk, amelyben egykor világnagyhatalom voltunk. Az eredmények mindjárt jöttek, de nem is kell ennyire távolra mennünk, hiszen a szerb birkózóválogatott élén is külföldi, a bolgár Sztojan Dobrev áll, aki szaktudásával már több olimpiai, világ- és Európa-bajnoki aranyéremmel gazdagított bennünket – nyilatkozta Maljković, aki a közelgő tokiói olimpia kapcsán nem akart jóslatokba bocsátkozni, de véleménye szerint kemény dió lesz az idei világjáték, hiszen szerinte a 10 700 sportoló közül 10-20 százalék védőoltás nélkül érkezik majd a japán fővárosba, de sok más tényező is nehezíti majd a sikeres szereplést.
Pásztor számos alkalommal hangoztatta már, mit is jelent a vajdasági, a szerbiai sport számára ez az akadémia, gondolatait ezúttal is megosztotta.
– Nem kell külön hangoztatni, vidékünk mekkora tehetségeket nevelt ki birkózásban. Amennyiben a múltban voltak bajnokaink, a jövőben is lehetnek, bár a körülmények megváltoztak: mi sokáig a sportot „kisiparosként” űztük, a világ sportja azonban mára már nagyüzem lett, igazi iparág, s ehhez alkalmazkodni kell. Ezzel a létesítménnyel felvehetjük a versenyt a fejlettebb közegekkel is, és biztos vagyok benne, hogy szeptembertől az akadémián megindul az értékes munka, amelynek gyümölcseit néhány év múlva már élvezhetjük is – hangoztatta a VMSZ elnöke.