2024. szeptember 2., hétfő

Jó reggelt! (2023-02-20)

A diákoknak mind több iskolában le kell adniuk okostelefonjaikat a tanítás kezdetén. Gondolom, nemcsak azért, mert elvonja a figyelmüket, ha az órán azzal bíbelődnek, hanem az ügyesebbek az eszük helyett használni is tudják feladatok megoldására.

A mesterséges intelligencia odáig fejlődött, hogy problémákat tud megoldani, tervez, feldolgoz, reagál. Létezik már program, amely megírja a dolgozatot, főként egyetemisták használják, a tanárok pedig „megijedtek" tőle, így némelyikük az elektronikus munkákról visszatért a papíralapúra. Persze arra is készült program, hogy megállapítsa, mely dolgozatot készítette mesterséges intelligencia. Csak hát még elég sokat hibázik: negyedrészben fedte föl a „csalást", néha pedig gépi írásnak vélte az emberit.
Csodálatos a gépi okosság, óriási haszna van (de még mennyi lesz!) belőle a világnak az élet minden területén. Így volna ez az oktatásban is, ha a diákok nem csalnának. Egy középiskolai tanár kimondta, hogy a pedagógusok is hasznát vehetik, mert ő például mesterséges intelligenciával értékeltette a dolgozatot, és az sokkal részletesebb és gyorsabb munkát végzett, mint ő.
Még egy-két lépés tehát, és a mesterséges intelligencia ír, ugyanő értékel, a tanár pedig beírja a jegyet, vagy esetleg azt is a gépre bízza. A jövő iskolája?