2024. szeptember 2., hétfő

Jó reggelt! (2023-02-24)

Az utóbbi időben egyre többen döntenek úgy, hogy nem otthon nézik meg a torrentoldalakról letöltött filmet, hanem inkább a moziban. Az újvidékiek jelenleg három, a legmodernebb berendezésekkel ellátott filmszínház közül választhatnak, régen azonban sokkal több mozi működött a székvárosban.

1896-ban, egy évvel a párizsi filmvetítés premierje után, Újvidék polgárai is megnézhették az első filmet a Dunđerski Színházban, amely a Vojvodina Szálló udvarán volt. 1908-ban megnyílt a Tivoli, a mai Vajdasági Múzeum melletti területen. 1910-ben alapították meg az első állandó mozit, az Apollót, a mai azonos nevű bevásárlóközpontban, 1913-ban a Korzó mozit, a Zmaj utca 4. alatt, 1924-ben az Odeon mozit, amely a háború utáni időszakban a Slavica, 1953-tól pedig a Jugoszláv Néphadsereg nevet viselte. Az 1930-as években megalakult az Uranija (a Galéria tér és a Vasa Stajić utca sarkán), a Rex (a Tanurdžić-palotában), valamint a Luksor (a Jovan Subotić utcában). 1940-ben kezdett működni a Pallas mozi a Posta utcában, amelyet később Jadranra kereszteltek át. 1954-ben létesítették az Ifjúsági Tribünt, 1969-ben pedig megnyitotta kapuit a 700 férőhelyes Aréna mozi. 1977-ben alakult meg a Zvezda Filmvállalat, az Apollo Zvezda mozivá lényegült át, és a vállalat berkeibe tartozott a Rex, azaz Népmozi, a Jadran, az Aréna, az Ifjúsági Tribün, a karlócai Stražilovo, a péterváradi Duna, a futaki Narodni, a kiszácsi Slovan, valamint az Újvidéki Színház épülete.
1979-től aztán egymás után zártak be a filmszínházak. Az Apollo mozit lebontották, a Rex irodahelyiséggé vált, az Odeon raktárhelyiséggé, és lakat került a péterváradi Duna és a telepi Bácska mozi ajtójára is.
A kétezres években megérkezett a multiplex. Úgy néz ki, erre van kereslet.