2024. szeptember 2., hétfő

Jó reggelt! (2022-11-08)

A minap néztem egy érdekes természetfilmet, amiben arról volt szó, hogy a Kenya déli síkságain élő maszájok harcban állnak az oroszlánokkal, mert behajták a nemzeti parkokba az egyre növekvő marhacsordáikat, az állatok királyai pedig nem tudják, hogy azok „védett állatok", s bizony meg-megnassolnak párat. Az oroszlánok legyilkolása és elüldözése ellen már sok lépést tettek, s most leegyszerűsítve azon törik a fejüket az afrikaiak, hogyan lehet egyensúlyba hozni az emberi és az állati szükségleteket.

Mindez csak azért jutott eszembe, mert az egyiptomi Sarm-el-Sejkben most folyik az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének a 27. ülése, amelynek a kezdetén hivatalosan is napirendre vették a szegényebb déli országoknak nyújtandó pénzügyi támogatás kényes kérdését. Tudósításokban láthattuk, miként bólogatnak bölcsen a 200 jelen lévő ország küldöttei, de sajnos a fejlődő országoknak nincsenek különösebb illúzióik, mivel az északiak még mindig nem váltották be ígéretüket: 2020-tól kezdve évi 100 milliárd dollárra emelik a déli országoknak nyújtott támogatásukat.
Természetesen nem csak a Serengeti-síkságon vannak gondok, mert például az olajpálma-ültetvények miatt az orangutánok sincsenek biztonságban, s csak találgatni lehet, hogy a dél-amerikai rokonaik hány faja tűnt el az ottani esőedrő kíméletlen irtása miatt.
Majomból viszont van elég. Na nem az igaziakra gondolok, hanem a kevésbé szőrösekre, akik most a tévék előtt ülnek, s amiatt rettegnek, vajon lesz-e atomháború Ukrajnában, és hová mérgesedik el a koszovói viszály. Közben itt-ott már tüntetnek, mert kezdenek rájönni, a kapitalizmus, a nagyhatalmak megint játszanak velünk, tehát nagyjából az ENSZ konferenciája is úgy járhat, mint a magyar forradalom 1956-ban: Európa szívében lánctalpak tiportak egy országot, de a szuezi válság miatt a kutya sem figyelt rá.
Az éghajlatváltozás súlyos következményeit már a tájainkon is érezzük, a szakemberek minduntalan hangoztatják, hogy az utolsó utáni pillanat van annak enyhítésére, de kötve hiszem, hogy bármi is változni fog. Mindezért nem gondolom, hogy mindebből Afrika vagy a maszájok jönnek ki jól, legfőképpen nem az oroszlánok.