2024. szeptember 2., hétfő

Jó reggelt! (2022-12-01)

Decemberi névnapsorolónkat Borbálával kezdjük, akinek 4-én van a névnapja, és aki a hajadon lányok pártfogója. Ha a december 4-én vízbe állított gyümölcsfaág rügyet fakaszt karácsonyra, férjhez megy a lány, esküvőre lehet számítani. Mindjárt utána itt van december 6-a, Miklós napja, ami a karácsonyi ünnepkör talán egyik legnépszerűbb szokása. A püspök, aki egykor megajándékozta a szegény gyerekeket, ezen az éjjelen almát, diót, csokoládét tesz az ajtó elé vagy az ablakba kitett kiscsizmákba.

December 13-án, Lucakor ajánlatos szalmát vagy tojást lopni a szomszédból, hogy a tyúkok szaporák legyenek a következő évben. Bár egyesek szerint jó erre a tollfosztás és a babfejtés is... Aki azonban boszorkányokat szeretne látni a karácsonyi éjféli misén, ezen a napon kezdje el ácsolni a lucaszéket, mert csak arra ráállva láthatja meg a templomban a boszorkányokat!
Aki disznóvágást tervez még ebben az évben, igyekezzen Tamás napjára, vagyis 21-ére időzíteni, mert az e napon levágott disznónak a zsírja nem avasodik meg.
Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában úgy írja, hogy Tamás a Gergely-naptár bevezetése óta az esztendő legrövidebb napja, a téli napforduló csillagászati időpontja. A szerelmi varázslatokra is a legalkalmasabb idő!
A magyar népi kalendárium karácsony havának nevezi decembert, de mondták télelő havának és álom havának is. A hónap eleje a csöndes készülődés ideje. A duhajabb szokások maradjanak inkább karácsony utánra.