Miközben az utcán, a ház előtt, a fűből szedegetem a szemetet, köztük több szájmaszkot is, próbálok jóindulatú lenni. Nem azt feltételezni, hogy éppen itt, a mi házunk előtt dobták el maszkokat, hanem, biztosan a konténerből fújta ki a szél. Bárhogyan is van, a járvány kezdete óta az egyszer használatos szájmaszk lépett elő – a műanyag szatyrokat megelőzve –, az első számú környezetszennyezővé. Percenként a világon hárommillió sebészmaszk kerül a kukákba. Az egyik tanulmány szerint tavaly 1,56 milliárd arcmaszk jutott az óceánokba.
A járvány kezdetén voltak különböző tanácsok, hogy külön konténerbe dobjuk el a maszkokat, de tulajdonképpen a világ nagy részében ez nem kelt életre. Belekerül a szemétbe, s a tudósok szerint a lebomlásához 400 év kell.
A szájmaszkok mellett a műanyagból készült kesztyűk és az ételszállításhoz használatos csomagolóanyag mennyisége is jelentősen megnőtt a világjárvány idején.
Nagy a baj, a természet nem terhelhető a végtelenségig. Most még csak kevesen foglalkoznak a világjárványnak ezzel a következményével, de előbb-utóbb ez is napirendre kerül.
Addig is a moshatómaszk-használattal enyhíthetünk a környezetszennyezésen.
Minden apró tett számít.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)