Talán egyik legismertebb szólásunk a Sándor, József, Benedek, zsákban hozzák a meleget. Most van a tavaszi nap-éj egyenlőség, a meteorológiai tavasz kezdete is. A három névnap közül leginkább a József-napot ünneplik a magyar nyelvterületen. Ehhez fűződik a legtöbb hiedelem és népszokás is. A hitvilág szerint ekkor, március 19-én, József napján szólalnak meg először az énekes madarak, mert József most osztotta ki nekik a sípokat. A méhek kiengedésének az idejét is József-naphoz kötik. Egyes vidékeken úgy tartják, ha József-napon szivárvány jelenik meg az égen, a vastag sárga csík jó búzatermést, a piros szivárványmező pedig jó bortermést jelez.
Ezen a napon érkeznek a fecskék, tartja a néphit, és ezen a napon kell elkezdeni szántani is, mert akkor bizonyára jó termés lesz. A József-nap tulajdonképpen a téli pihenő után a nagy tavaszi munka kezdetét jelzi.
Az idén mintha a három nemes férfiú sem úgy viselkedne, mint ahogyan az évszázados hagyományok tartják. Nem hozták a meleget, sőt fagy és hószállingózás is volt a napokban, és a hét végére sem az igazi tavasz eljövetele ígérkezik. Bár a szilva- és barackfák kivirágzottak, az aranyeső, a krókuszok, a primulák és a korai tulipánok is pompáznak a kertben…
Csak éppen az a zsákban hozott meleg késlekedik egy kicsit.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)