2025. február 22., szombat

Jó reggelt! (2019-06-27)

A klímaváltozás a legnagyobb fenyegetés a békére, ez áll az ausztráliai Institute for Economics és Paece (IEP), azaz a gazdaság- és békekutató intézet nemrégiben közzétett éves beszámolójában. Az éghajlatváltozás konfliktusokhoz vezethet az egyre szűkösebb erőforrásokért, és a veszélybe került megélhetés miatt minden eddiginél tömegesebb lesz az elvándorlás – ezért vált a klímaváltozás a globális békeindex részévé.

Miközben a döntéshozók egy része gúnyt űz a problémából, a 16 éves Greta Thunberg nemzetközi mozgalmat indított, így szeretné felhívni a döntéshozók figyelmét az éghajlatváltozás problémájára. A svéd diáklány tavaly augusztus 20-án kezdte meg sztrájkját, azon a pénteki napon az iskola helyett a svéd törvényhozás épületéhez ment, hogy tüntessen a klímaváltozás elleni határozottabb fellépésért. Sztrájksorozata Fridays for Future (Péntekenként a jövőért) névvel globális tömegmozgalommá szerveződött, az eddigi legnagyobb akciót március 15-én szervezték meg, amikor 123 országban kétezernél is több helyszínen tartottak tüntetést több mint 1,9 millió résztvevővel. Thunberget tevékenységéért az idén Nobel-békedíjra jelölték.

Bizonyos esetekben elkopnak a szavak, és a klímaváltozás napjainkban már egy ilyen eset. A The Guardian bejelentette, hogy újságírói a klímaváltozás és a globális felmelegedés helyett ezentúl erősebb szavakat fognak használni. A brit lap szerint tudományosan pontosabb és az olvasók számára is egyértelműbb a klímakrízis, a klímaösszeomlás és a globális felforrósodás kifejezések. 

A klíma változik. Mi miért nem?

Magyar ember Magyar Szót érdemel